Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Účinnou prevenciou prechladnutia u detí je otužovanie. Skúšali ste ?

reklama:
Účinnou prevenciou prechladnutia u detí je otužovanie. Skúšali ste ?
Účinnou prevenciou prechladnutia u detí je otužovanie. Skúšali ste ? Foto: www.gettyimages.com

Akonáhle začne chladné počasie, bojujeme s nádchou či kašľom nielen my dospelí, ale aj naše deti, ktoré si najrôznejšie bacily navyše účinne odovzdávajú v školách a škôlkach. V okamihu, keď sa pridá chrípková epidémia, je na malér zamiesené. Rozhodne sa teda oplatí staviť na prevenciu, ktorá u našich najmenších zvýši imunitu. Okrem vyváženej stravy s dostatkom vitamínov a minerálov je dobré zaradiť aj otužovanie. Ako naňho?

Že sú vaše deti zase choré? Predíďte ďalším chorobám dobrou prevenciou, ktorou je otužovanie. Nikdy nie je neskoro s ním začať a pozor – nemalo by byť len náhodným konaním, ale životným štýlom!

Už od kolísky

Samozrejme nikto si pod otužovaním bábätiek nepredstavuje ich kúpanie v ľadovej rieke. U malých detí sa jedná skôr o „vkĺznutie“ do určitého spôsobu života. Váš životný štýl vašich potomkov rozhodne ovplyvní. Pokiaľ aj vy ako rodičia dodržiavate základné princípy otužovania, máte vyhrané. Bez pravidelnosti a dôslednosti nemožno ale výsledok dosiahnuť. A tiež dbajte na postupné zvyšovanie náročnosti „otužovacích procedúr“. Otužovaním máte možnosť zvýšiť u svojho dieťaťa imunitu a pripraviť ho nielen na chladnejšie ročné obdobie, ale aj na kontakt so všetkými možnými bacilmi, ktoré okolo nás číhajú.

Pozor na nadbytok oblečenia

Deti obliekajte rovnako ako sami seba a vrstvite. U väčších detí je dokonca lepšie dávať o jednu vrstvu menej – žiadne dieťa totiž len tak v pokoji nechodí, ale pobehuje, poskakuje a aj tým si vytvára teplo. Bábätkám, ktoré iba ležia, jednu vrstvu naopak pridajte a u novorodencov majte vždy v pohotovosti čiapočku.
Pokiaľ teplomer ukazuje stále ešte plusové, ale už jednomiestne hodnoty, nesiahajte hneď po teplých bundách a zateplených nohaviciach. Nezabudnite, že sneh aj mráz ešte príde, a až nastane čas pre tieto kúsky oblečenia. Pokiaľ stále trpíte pocitom, že dieťa nie je dostatočne oblečené, môžete uvariť na výlet horúci čaj, vďaka ktorému budete mať istotu, že sa dieťa pri osviežení prehreje.

Kúrte s mierou

Cez deň sa snažte v miestnostiach udržiavať teplotu vzduchu medzi 20 °C až 22 °C, na spanie je potom ideálna teplota vzduchu okolo 18 °C. A nemusíte hneď svojho drobčeka učiť spať v chladných dnes s otvoreným oknom. Pokojne mu doprajte zaspávanie v teplých perinkách a až po zaspaní kombinujte vypnutie kúrenia a otvorené okno. Pokiaľ môžete načasovať spínače na kúrenie, využívajte možnosť spustiť kúrenie v skorých ranných hodinách, aby sa vaše dieťa prebúdzalo do teplejšej miestnosti. Určite to spríjemní ranné budenie.

Do naha

Vzduchový kúpeľ je už dnes ustálený pojem. Doprajte svojim deťom nahaté otužovacie chvíľky. Dohovorte si rituál: Pred večerným kúpaním ich nechajte, nech sa vyzlečú donaha alebo bielizne a môžu upratovať hračky – je to nenásilná forma otužovania. Vzduchom môžete krásne otužovať aj bábätká, keď ich necháte pri prebaľovaní päť minút nahé pri izbovej teplote. Doprajte si v tomto čase s nimi chvíľky maznania a rozprávania.

Nepriateľ suchý vzduch

Suchý vzduch v miestnosti dokáže skutočne potrápiť. A pritom stačí tak málo. Mokrý uterák na kúrenie. Určite nezabudnite uterák riadne vyplákať vo vode, nech vyparovaním nedostávate do vzduchu zvyšky pracieho prostriedku a aviváže. Platí pravidlo, že vlhkosť vzduchu v miestnosti by mala byť 45 – 65 %.

Otužovací kúpeľ

Otužovanie vodou je najprirodzenejší spôsob otužovania. Pri kúpaní a otužovaní bábätiek je vhodné mať v kúpeľni aj v miestnosti po kúpaní teplejšie. Chladnejší vzduch „zariaďte“, až bábätko zaspí. Deťom starším ako dva mesiace sa odporúča po týždni znížiť teplotu vody o pol stupňa až na 34 °C, deti staršie ako dva roky na konci kúpania osprchujte chladnejšou vodou – ale nemusíte hneď ľadovou!

Okno dokorán

Nebojte sa v priebehu dňa často vetrať. Pozorne dbajte na to, aby v miestnosti bolo chladno, ale nie prievan – tomu sa naopak snažte zabrániť.

Pobyt vonku

Pobyt na vzduchu by sa mal stať neoddeliteľnou súčasťou nášho všedného dňa. Odborníci odporúčajú stráviť pohybom na čerstvom vzduchu minimálne tri hodiny denne. Áno, v zime je situácia kvôli nízkym teplotám komplikovanejšia a vždy je nutné prihliadnuť na vek dieťaťa. Všeobecne je pediatrami schvaľovaná vychádzka do teploty -5 ° C, pre deti staršie ako tri mesiace nie je problém ani -10 ° C a v kočíku s hlbokou korbou dokážete udržiavať teplo naozaj veľmi jednoducho.

Krk namiesto ručičiek

Nenechajte sa zmiasť chladnými ručičkami. Všeobecne platí, že bábätká mávajú chladnejšie končatiny aj nosík. Množstvo oblečenia teda určite neriaďte podľa týchto častí tela. Teplotu telíčka skúšajte na zadnej strane krčka, na predlaktí či na prednej strane pod tričkom. Príjemne teplé suché telíčko vám siganalizuje dobré oblečenie, spotené príliš veľa vrstiev. Môžete sa tiež riadiť farbou tváričky. Zdravo ružový je úplne v poriadku, červené škvrny už signalizujú poplach, farba do fialova je úplne neprípustná.

Plávať v zime? Prečo nie

Máte doma malé dieťa a zvažujete, či s ním začať chodiť plávať? Bojíte sa, že bude choré? Potom vedzte, že plávanie v akomkoľvek ročnom období prospieva zdraviu a váš potomok si úplne nenásilne zafixuje zásady otužovania aj správneho pohybu. Avšak je nutné dodržať niekoľko zásad, aby dochádzka nebola narušená chorobami a plávanie všetkých bavilo!
Pokiaľ po plávaní dodržíte potrebné rituály, stane sa veľmi príjemnou formou otužovania práve v období najčastejších prechladnutí: Je nevyhnutné, aby ste po plávaní so svojím malým človiečikom minimálne 30 minút – v zimnom období naozaj až 60 minút – pobudli v teplej miestnosti. Vždy dobre sušte deťom vlasy a tiež uši, myslite na suché ponožky a ďalšie oblečenie. Rodičia by však nemali zabúdať na to najdôležitejšie: Príklad vlastnej a celej rodiny, a to samozrejme nielen pri otužovaní, je pre dieťa rozhodujúce!

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. januára 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.