Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vitamín В12. Nenahraditeľný pre ľudské zdravie.

reklama:
Vitamín В12. Nenahraditeľný pre ľudské zdravie.
Vitamín В12. Nenahraditeľný pre ľudské zdravie. Foto: www.gettyimages.com

Vitamín B12 alebo kobalamín je pre ľudské zdravie veľmi dôležitý. Pretože si ho telo nedokáže samo vyrobiť, sme odkázaní na jeho príjem potravou.

Zdrojom vitamínu B12 sú potraviny živočíšneho pôvodu, predovšetkým hovädzia a bravčová pečeň. Značný je jeho obsah aj vo vaječnom žĺtku a pomerne veľa ho obsahuje kyslé mlieko. Býva tiež pridávaný do niektorých potravín. Voľnopredajný je ako doplnok stravy a existuje aj injekčné podanie.

Dostatok vitamínu B12 je veľmi dôležitý pre celkový telesný stav, pre správnu funkciu nervovej sústavy, bezproblémovú tvorbu červených krviniek a syntézu DNA. Ako potvrdil vedecký výskum, ovplyvňuje vitamín B12 zásadným spôsobom správny vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy plodu počas tehotenstva. Jeho nízka hladina zvyšuje nebezpečenstvo predčasného pôrodu alebo potratu, rovnako ako riziko poškodenia dieťaťa.

Prospešné vlastnosti vitamínu B12 a problémy, ktoré spôsobuje jeho nedostatok.

Medzi najvýraznejšie príznaky nedostatku vitamínu B12 patria: poruchy pamäti, dychové problémy, žltkastá pokožka, zhoršenie krvného obehu a zmeny nálad. Symptómy nebývajú kritickej povahy, preto je im zriedkakedy venovaná zvláštna pozornosť. Nedostatok však spôsobuje aj zvýšenú únavnosť a anémiu a ovplyvňuje celkový emocionálny stav. B12 je súčasťou procesov výmeny látkovej a krvotvorby, obsahujú ho hormóny nadľahličiek a podporuje množstvo ďalších funkcií v organizme.

Vitamín B12 je dôležitý nielen na to, aby sa človek dobre cítil. Plní tiež množstvo veľmi dôležitých funkcií.

prispieva na normálnu funkciu imunitného systému;
• aktivuje metabolické energetické procesy;
• podporuje normálnu funkciu a výkon nervovej sústavy;

• podieľa sa na syntéze serotonínu a spolupôsobí na ľudskú psychiku;
• zvyšuje množstvo červených krvných teliesok;
• znižuje pocity únavy a vyčerpanosti;

• podieľa sa na delení buniek.

Koľko ho potrebujeme?

Odporúčaná denná dávka vitamínu В12 je v SR stanovená vyhláškou z 29. septembra 2009 na 2,5 mikrogramu. Samozrejme pri jeho doplňovaní treba prihliadnuť na vek a pohlavie. Tehotné ženy by mali mať dennú dávku o niečo vyššiu (2,6) a dojčiace mamičky ešte vyššiu (2,8).

Vítamín B12 je veľmi dôležitý pri prevencii osteoporózy. Bolo zistené, že jeho nedostatok vedie k rednutiu hmoty kostných minerálov – kosti sa stávajú krehkými a ľahko sa lámu.

Zdá sa tiež, že dostatočná hladina B12 v organizme súvisí so zdravím zraku. Existujú rozsiahle štúdie preukazujúce, že je účinnou prevenciou vzniku a rozvoja takzvanej makulárnej degenerácie. Ide o ochorenie žltej škvrny na sietnici – miesta najostrejšieho videnia.

Pokiaľ ide o pôsobenie na celkové rozpoloženie a zmeny nálad, je známe, že B12 je súčasťou syntézy serotonínu. To je hormón výrazne ovplyvňujúci náladu. Pri nedostatočnej hladine B12 môže dôjsť až k prejavom depresie. Na predchádzanie zmenám nálad a depresívnym stavom je teda dobré strážiť dostatok vitamínu B12.

Starší ľudia mávajú problémy s pamäťou, čo môže súvisieť s nedostatkom vitamínu B12, tým skôr, že jeho nižšie hladiny sú zaznamenávané práve u starších ľudí. Niektoré výskumy tiež naznačujú pozitívny vplyv vitamínu B12 na kognitívne funkcie a celkovú kondíciu mozgu. Nedostatok B12 preukázane súvisí s rýchlejším znižovaní objemu mozgu u starších ľudí.

Nedostatok vitamínu B12 môže súvisieť s pocitmi únavy a straty energie. Ako všetky vitamíny skupiny B, aj on sa podieľa na tvorbe telesnej energie.

Veľmi výraznú úlohu zohráva vitamín B12 v krvotvorbe. Nielen, že jeho nedostatok spôsobuje pokles počtu novo vznikajúcich červených krviniek, ale spôsobuje aj ich deformáciu. Krvinky sa zväčšujú a nemajú obvyklý okrúhly tvar. Deformované krvinky neprenikajú dobre do orgánov, ktoré v dôsledku toho trpia kyslíkovým dlhom. Človek potom pociťuje únavu, slabosť a ospalosť.

Výskumy dôsledkov nedostatku vitamíny B12.

Najrozsiahlejší výskum vplyvu deficitu bol vykonaný vo Veľkej Británii. Účastníkmi štúdie bolo 90 osôb. Lekári porovnávali krvné vzorky matiek a novorodencov, aby vysledovali spoločné príznaky. Vyhodnotenie všetkých testov preukázalo vysokú hladinu leptínu u detí s nedostatkom vitamínu B12. Leptín je hormón regulujúci príjem a výdaj energie a metabolizmus. Signalizuje mozgu sýtosť alebo hladovosť organizmu, a tým vlastne riadi chuť do jedla. Vysoká hladina tohto hormónu spôsobuje stály pocit hladu au novorodenca môže v budúcnosti viesť k rozvoju diabetu druhého typu a problémom s nadváhou.

Vedci dospeli k záveru, že deficitné hodnoty vitamínu B12 v priebehu tehotenstva vedú u detí k nesprávnemu formovaniu mechanizmu produkcie leptínu. Nízke hodnoty vitamínu B12 u matiek a detí sa prejavovali nadváhou u matiek a podváhou u novorodencov.

Vitamín B12 tiež ovplyvňuje formovanie takzvanej neurálnej trubice u plodu – tu vznik a vývoj mozgu a miechy.

B12 má tiež veľký význam pre delenie buniek. V dôsledku toho pôsobí na zdravie pokožky a jej derivátov – nechtov a vlasov. Ak máte nedostatok vitamínu B12, môžete mať problémy s pleťou a kožou, môžete trpieť praskaním kútikov úst alebo pigmentovými zmenami na koži či nechtoch.

Kto môže trpieť nedostatkom vitamínu B12.

Riziko nízkej hladiny B12 sa týka osôb s poruchami tráviacej funkcie, ako sú napríklad pacienti s celiakiou alebo Crohnovou chorobou. Rovnako tak osôb, ktoré prekonali operatívny zákrok na tráviacom trakte. Ďalej diabetikov, ktorí užívajú liek metformín a pacientov užívajúcich takzvané inhibítory protónovej pumpy na pálenie záhy a prejavy refluxu (návrat žalúdočnej kyseliny do ústnej dutiny). Veľmi často trpia deficitom B12 vegáni, ktorí sú vzhľadom na povahu výživy odkázaní na doplnky stravy.

Nadbytok vitamínu B12 nie je dosť dobre možný, pretože je rozpustný vo vode a telo ho jednoducho vylúči.

Doplniť B12 umelo je možné formou tabliet alebo svalových injekcií. Vždy je vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý vám môže hladinu tohto dôležitého vitamínu skontrolovať.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.