Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyskočenie platničky môžete zvládnuť aj cvikmi

reklama:
chrbtica
Vyskočenie platničky môžete zvládnuť aj cvikmi Foto: www.freepik.com

Trápi vás bolesť chrbta spôsobená vyskočenou medzistavcovou platničkou? Existuje viacero spôsobov, ako si pomôcť bez nutnosti chirurgického zákroku. Predstavujeme vám účinné cvičenia a tipy, ktoré vám pomôžu znížiť bolesti a zlepšiť kvalitu vášho života.

Vyskočenie medzistavcovej platničky nie je nič neobvyklé. Tento zdravotný problém postihuje mnohých ľudí. Napriek tomu, že mnoho lekárov po určitom čase odporúča operáciu, takýto krok nie je vždy nevyhnutný. Intervertebrálna hernia, alebo vyskočenie platničky, predstavuje posunutie časti deformovanej medzistavcovej platničky. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje u ľudí trpiacich ochoreniami ako je osteochondróza.

Medzistavcové platničky sú akési výplne medzi stavcami, ktoré zabezpečujú pevnosť a pružnosť našej chrbtice. Každá platnička sa skladá z pevného obalu (vláknitý prstenec) a polotekutej náplne (pulpálne jadro). Ak sa táto náplň posunie nabok, vytvorí sa hernia, ktorá začne tlačiť na nervový systém chrbtice a spôsobiť obrovskú bolesť pri každom pohybe.

Problémy neprídu hneď

Vytvorenie hernie a jej tlak na nervy pri výstupe z chrbticového kanála spôsobí zápal a opuch. Preto bolesť necítite okamžite po vzniku problému. Trvá istý čas, kým sa opuch dostatočne stiahne a vy začnete pociťovať tlak na nervový systém. K prasknutiu väzivového prstenca, čo je tvrdý obal platničky, môže dôjsť aj pri jednom nesprávnom pohybe.

Na mieste praskliny sa objaví tekutina, ktorá uniká z jadra a zviera nervové zakončenia miechy. Predstavte si medzistavcovú platničku ako balónik, ktorý sa pohybuje do strán pod tlakom. Toto je proces, pri ktorom dochádza k vyskočeniu platničky, čo je veľmi nepríjemné a bolestivé. Našťastie existuje sada cvičení, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti a odstrániť tento problém z vášho života.

bolesť
Vyskočenie platničky môžete zvládnuť aj cvikmiFoto: www.freepik.com

Čo sa stane, ak zanedbáte liečbu?

Bez adekvátnej liečby môže dôjsť k mnohým komplikáciám. Ochorenie narušuje činnosť srdca, spôsobuje gastritídu, neliečiteľnú radikulitídu alebo chronickú bronchitídu. Hernia tiež narušuje krvný obeh v mozgu a podporuje vznik mŕtvice. Súčasťou liečby by malo byť dostatočné pitie, pravidelný pohyb a posilnenie svalstva chrbta.

Operácia je síce jednou z možností, ale prináša viac problémov než riešení. Môžete sa potýkať so zhoršenou citlivosťou a motorickou aktivitou. Okrem toho budete musieť dodržiavať špeciálny režim a vyhýbať sa náročnejším cvičeniam. Liečbu môžete však podstúpiť sami, bez liekov a operácie.

Sada cvičení na vyskočenú platničku

Začnite ležať na chrbte a striedavo pokrčte kolena. Následne ich natiahnite rovno a striedavo zdvíhajte nahor. Potom pokrčte nohy v kolenách a striedavo si pritiahnite chodidlá k druhému kolenu. Snažte sa dotknúť podlahy do strany nohami pokrčenými v kolenách. Na záver striedavo pritiahnite kolená k hrudníku. Každé cvičenie vykonajte 8-krát na každú stranu. Cvičenia sú jednoduché a môžete ich vykonávať napríklad pri sledovaní televízie. Na cvičenie potrebujete len podložku a pár minút času. Vyskúšajte tieto cviky a zaručene pocítite úľavu od bolesti a tlaku v oblasti chrbtice.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. marca 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.