Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Žiadny vzťah nie je dokonalý a úplne bez hádok. Ako predchádzať výbuchu emócií?

reklama:
Žiadny vzťah nie je dokonalý a úplne bez hádok. Ako predchádzať výbuchu emócií?
Žiadny vzťah nie je dokonalý a úplne bez hádok. Ako predchádzať výbuchu emócií? Foto: www.gettyimages.com

Spolužitie dvoch ľudí so sebou nesie obrovské množstvo tolerancie a keď sa rodina rozrastie o ďalších členov je to ešte horšie. Dôvodov na hádky je tak v bežnom živote skutočne veľa. Vo väčšine prípadov sa ale jedná o malichernosti a teda veci, na ktorých život vôbec nestojí. Vplyvy hádok, ktoré vznikli na základe týchto sporov, ale môžu byť katastrofálne.

Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako zabrániť zbytočnému výbuchu emócií, keď vás druhý naštve, aby ste mohli ľahšie nájsť nadhľad či pokojnú myseľ na riešenie problému.

1. Rozdýchajte to

Keď vás niečo nahnevá, telo verí, že je v ohrození vaše prežitie, a tak vás chráni prechodom do režimu boj/útok. Tento prastarý mechanizmus spôsobí, že začnete úplne prirodzene plytko dýchať.

Je teda dôležité dať telu vedieť, že nejde o boj na život a smrť a to tak, že sa zhlboka a premyslene nadýchnete.

„Skúste sa teda štyrikrát zhlboka nadýchnuť a prerušiť tak plytké dýchanie,“ odporúča psychologička a rodinná terapeutka Judy Tiesel-Jensenová.

2. Znížte tepovú frekvenciu

Pri riešení problémov môže byť kontraproduktívny aj zrýchlený srdcový tep. Ako uvádza vedec a odborník na vzťahy John Gottman, pokiaľ je srdcová frekvencia vyššia ako 98 tepov za minútu, ľudia strácajú prístup ku kreatívnym častiam mozgu, ktoré riešia konflikty. V ten okamih totiž mozog začína riešiť, či kvôli vysokému tepu nemá bojovať o prežitie.

Akonáhle sa srdcová frekvencia vráti pod 98 úderov za minútu, všetko sa opäť vráti do štandardného stavu.

3. Urobte si oddychový čas

Ak na sebe cítite, že ste stále naštvaní, potom môže pomôcť na chvíľu odísť z miestnosti. Je to spôsob, ako získať čas na upokojenie emócií. Druhému povedzte, že si potrebujete oddýchnuť, dať si horúcu sprchu alebo si ísť zabehať a pod.

Obvykle stačí 30 minút času pre seba, aby ste upokojili svoju myseľ.

4. Pomenujte svoje pocity

Potom je vždy dobré pred druhým pomenovať svoje pocity, ktoré vás tak rozhodili. „Odhalenie a pomenovanie základných emócií vám pomôže začať odpúšťať a lepšie aj pochopiť reakcie druhého,“ upozorňuje Judy Tiesel-Jensenová.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.