Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako posilniť imunitný systém nielen na jeseň? Pomôžu bylinky, huby aj minerály

reklama:
Ako posilniť imunitný systém nielen na jeseň?
Ako posilniť imunitný systém nielen na jeseň? Pomôžu bylinky, huby aj minerály Foto: www.gettyimages.com

Zimné mesiace sú obdobia častejších ochorení, a ak nechcete si ľahnúť pri každom prechladnutí alebo po kontakte s niekým, kto je nakazený, je najvyšší čas zapracovať na imunite. Ako na to?

Imunita je brnenie, ktoré chráni pred všetkým, čo by vaše telo chcelo napadnúť zvonku: pred vírusmi, baktériami a ďalšími patogénmi. A súčasne dohliada na upratovanie vo vnútri organizmu. Pomáha likvidovať vlastné poškodené bunky a ovplyvňuje mnoho pochodov v tele. Aby bola silná a zvládla svoje úlohy, potrebuje vašu pomoc. Ako posilňovať imunitu?

Druhy imunity

Imunitný systém má rôzne súčasti. Prirodzenú, inak tiež vrodenú imunitu nemožno ovplyvňovať, je daná geneticky a celý život funguje rovnako. Ovplyvniť môžete imunitu špecifickú, ktorá sa rozvíja až od narodenia a reaguje napríklad na prekonané infekcie alebo očkovanie, a to tvorbou protilátok, ktoré použije pri ďalšom kontakte s rozpoznaným nepriateľom.

Čo imunitu oslabuje

Prirodzene imunitu oslabuje dehydratácia, podvýživa, chronický stres, ale napríklad aj cukrovka, tehotenstvo a šestonedelie. Jej odolnosť klesá aj s vekom. Rizikové obdobie pre imunitu predstavujú aj zimné mesiace. Obranyschopnosť je oslabená, pretože musí zvládať nielen väčší výskyt infekčných patogénov v okolí, ale aj nápor zlého počasia a striedanie teplôt pri prechode z chladu vonku do vyhriatej miestnosti.

Ako spoznáte slabú imunitu

Ak je vaša imunita oslabená, ste častejšie unavení, rany sa vám hoja pomalšie, ste náchylnejší na infekcie, opary, mykózy alebo vyrážky na koži..

Ako posilniť imunitu

Ak chcete imunitu posilniť, snažte sa dodať telu maximum užitočných látok.

  • Vitamíny: Ide hlavne o vitamín D, ktorý pomáha so zápalmi, antioxidačný vitamín C a vitamín A, ten pomáha udržať zdravé sliznice a bráni tak vstupu infekcie zvonku. Vitamín E je silný antioxidant a vitamíny skupiny B potom podporujú delenie a fungovanie imunitných buniek.
    Minerály: „Zásadný je zinok, ktorý aktivuje imunitné bunky a selén, ten je dôležitý pri vzniku protilátok a ochrane buniek proti oxidačnému stresu. Imunitný systém pre správnu funkciu potrebuje aj ďalšie stopové prvky: železo, fosfor, meď, mangán aj horčík,“ vymenováva PharmDr. Barbora Kuthanová, vedúca lekárnice v lekárni Benu Liberec.
    Probiotiká: Stále častejšie môžete počuť, že práve od stavu črevnej mikroflóry závisí, aká silná imunita sa bude od detstva tvoriť. Podporou „dobrých“ baktérií v čreve je konzumácia fermentovaných potravín a probiotík. A to hlavne v prípade, že ste črevný mikróbiom narušili napríklad antibiotickou liečbou.

Prírodné metódy posilňovania imunity

Na posilnenie imunity môžete použiť aj bylinky alebo niektoré huby, ale aj ďalšie prírodné prípravky. Máme pre vás aj pár konkrétnych príkladov:

  • Bylinky: Medzi tie, ktoré podporia imunitu, rozhodne patrí echinacea úzkolistá alebo Echinacea angustifolia: hodí sa ako prevencia aj pri akútnej liečbe. Užíva sa v riedení 5 C alebo 9 C 2× denne 5 granúl. Skvelý je aj rakytník rešetliakový, šišiak bajkalský, kapucínka väčšia a ženšen. Vyskúšať môžete aj čaje vyrobené zo zmesí bylín as prídavkom šípky, ktorý na podporu imunity používali už naše babičky.
    Homeopatia: Do prírodných metód podpory imunity patrí aj homeopatia. Dôležitým homeopatickým liekom je Ferrum phosphoricum s protizápalovým efektom, ktorý stimuluje imunitu: na podporu obranyschopnosti sa podáva v riedení 5 C 3× denne 5 granúl. Možno ho použiť aj v počiatočnom štádiu prechladnutia, kedy môže byť zvýšená teplota, nádcha s krvácaním z nosa, suchý či dráždivý kašeľ. Obľúbenou látkou na podporu imunity je Silicea. Podáva sa často deťom alebo jedincom drobnejšie postavy, ktorí sa pomerne rýchlo unavia, na ich nechtoch sú viditeľné biele bodky alebo čiarky (príznak nedostatku kremíka v organizme). Tento homeopatický liek sa podáva v riedení 15 C, 5 granúl 3× týždenne.
    Betaglukány: Látky, ktoré podporia imunitný systém a pozitívne pôsobia na rôzne procesy v tele. „Prirodzene sa vyskytujú v bunkových stenách rôznych rastlín, najčastejším ich zdrojom sú huby vrátane kvasiniek a obilniny, štruktúra a vlastnosti príslušného betaglukánu sa líšia s ohľadom na rastlinu, z ktorej boli získané,“ hovorí bylinkárka Jarmila Podhorná.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 31. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.