Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako správne prať oblečenie pre bábätká? Tu je 9 praktických tipov

reklama:
Ako správne prať
Foto: www.gettyimages.com

Oblečeniu vášho dieťatka je potrebné venovať zvláštnu pozornosť. Najmä u novorodencov a dojčiat starostlivosť o bielizeň nepodceňujte, aby ste ochránili ich citlivú a jemnú pokožku pred podráždením či ekzémami. Prinášame pár dôležitých rád a šikovných trikov, ako správne prať a sušiť detské oblečenie. Aká teplota je ideálna? Je naozaj potrebné bielizeň vyvárať? A prečo sa vyhýbať parfumovaným prípravkom?

Vo chvíľach, kedy ste s radosťou a nadšením vyberali to najroztomilejšie oblečenie pre svoje dieťatko (a pri neprebernej ponuke v obchodoch ste si možno mnohokrát dokonca priali, aby bolo k dispozícii aj vo vašej veľkosti), je dosť pravdepodobné, že ste si ani v najmenšom neuvedomovali, koľko bielizne, oblečkov a ďalších doplnkov bude ten malý človiečik už v prvom roku života potrebovať. A vy tým pádom budete prakticky dnes a denne prať a žehliť.

S vršiacou sa hromadou špinavých pyžamiek, košieľok, bodýčiek a dupačiek sa však rýchlo objaví neúprosná realita. Prania detského oblečenia sa ale netreba báť, keď poznáte pár šikovných trikov a viete, ako a čo robiť. Poradíme vám, ako na to krok za krokom, tu máte deväť odporúčaní, ktoré sa môžu hodiť.

1.
Všetky novo zakúpené oblečenie alebo plyšové hračky, deky, osušky, zavinovačky a tak ďalej predperte pred tým, než ich začnete používať. Myslite na to, že všetky odevy, aj nové, „žili svojim životom“ ešte pred tým, než ste ich zaobstarali. Ležali v skladoch alebo regáloch v obchode, mnoho ľudí na nich siahalo a dotýkalo sa ich, mohli byť kontaminované počas prepravy, možno tiež boli počas výrobného procesu ošetrené nejakými chemickými látkami, ktoré môžu podráždiť pokožku.

2.
Pre šetrné a účinné pranie detského oblečenia nie je nevyhnutné kupovať prípravky špeciálne určené pre malé deti, v každom prípade ale hľadajte také, ktoré sú hypoalergénne, bez parfumácie, farbív a konzervantov. Najlepšie teda eko alebo tie na citlivú pokožku či určené pre alergikov a atopikov.

3.
Pokiaľ používate na bielizeň vášho dieťatka hypoalergénny prací prostriedok bez parfumácie, a napriek tomu je jeho pokožka podráždená, zvážte používanie pracieho prostriedku pre citlivú pokožku na svoje vlastné oblečenie aj na všetky ostatné prádlo a textílie, s ktorými vaše bábätko prichádza do styku. Ak to nepomôže, poraďte sa s lekárom o najlepšom postupe.

4.
Vo väčšine rodín sa obvykle použitá bielizeň hádže do jedného koša, odkiaľ potom putuje do práčky. Pokiaľ je to len trochu možné, snažte sa prať bábätkovské oblečenie oddelene od ostatného prádla, ktoré sa vám v domácnosti nazbiera, aby ste ho udržali v čo najlepšej kondícii. Samozrejmosťou je roztriediť ho na svetlé a tmavé.

5.
Čítajte údaje a značky (piktogramy) uvedené na etikete každého kúsku oblečenia, prikrývky alebo uteráka. Riaďte sa pokynmi výrobcu pre spôsob a teplotu prania. Väčšina detskej bielizne je vyrobená z bio bavlny alebo bambusového vlákna, čo vyžaduje naozaj šetrné zaobchádzanie, ak nechcete, aby sa oblečenie čoskoro zrazilo, žmolkovalo alebo sa zafarbilo. Väčšinu detskej bielizne je možné prať na 60 stupňov, čo je teplota, ktorá zlikviduje takmer všetky mikroorganizmy a alergény. Pri menej znečistenom oblečení alebo kúskoch z menej odolného materiálu môžete použiť aj program na 40 stupňov.

6.
Keď potrebujete vyčistiť a vyprať silne znečistenú bielizeň, nemusíte hneď siahať po chemických odstraňovačoch škvŕn, vyskúšajte jednoduchý postup, ktorý je čisto prírodný: bielizeň namočte cez noc do roztoku, ktorý obsahuje 50% vlažnej vody a 50% octu. Priamo na odolnú škvrnu môžete nasypať lyžičku morskej soli a nechať ju 30 minút pôsobiť.

7.
Bielizeň do práčky vkladajte otočené naruby, aby sa chránili vzory a švy, a so zapnutými gombíkmi či patentkami. Pokiaľ periete podbradníky alebo malé ponožky, vložte tieto drobné kúsky do sieťového vrecka na bielizeň, aby sa v práčke počas prania alebo sušenia „nestratili“.

8.
Väčšinu detského oblečenia môžete bez problémov prať na bežný prací cyklus (program pre bavlnu alebo syntetické tkaniny), pokiaľ to ale vaša práčka umožňuje, vždy je lepšie zvoliť v rámci programu funkciu extra plákanie (prípadne potom dodatočne po vypraní tento krátky cyklus spustiť samostatne). Pri dojčenskej bielizni nepoužívajte aviváž ani žiadne aromatizované zmäkčovadlá tkanín.

9.
Po vypraní môžete samozrejme urýchliť proces sušenia vložením oblečenia do sušičky. Použite ale kratší program s nižšou teplotou, aby sa bielizeň nezrazila a príliš nepokrčila. Pozor, oblečenie z merino vlny alebo funkčných materiálov (napr. outlast) do sušičky nepatrí. Odborníci odporúčajú po každom sušení z hygienických dôvodov vyčistiť filter sušičky.
zdroj :www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.