Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Býva prehliadaný, pritom ho možno označiť za hrdinu ľudského tela. Čo je týmus a kde ho nájdeme?

reklama:
Čo je týmus a kde ho nájdeme?
Býva prehliadaný, pritom ho možno označiť za hrdinu ľudského tela. Čo je týmus a kde ho nájdeme? Foto: www.freepik.com

Býva prehliadaný, pritom ho možno označiť za hrdinu ľudského tela. Bez neho by telo nebolo schopné účinne bojovať proti infekciám a udržiavať imunitný systém.

Čo je týmus a kde ho nájdeme?

Týmus, latinsky tím, je orgán nachádzajúci sa v hornej časti hrudníka za hrudnou kosťou. Našli by ste ho medzi srdcom a hrudnou kosťou, jeho laloky naliehajú na osrdcovník. Je to mäkká žľaza pripomínajúca hrušku, ktorá je súčasťou lymfatického systému. Týmus hrá kľúčovú úlohu v našom imunitnom systéme tým, že produkuje T-lymfocyty, ktoré sú dôležité pre boj proti infekciám a ochranu tela pred rôznymi chorobami.

Prečo sa mu hovorí učiteľ imunity?

V spojení s týmusom sa často uvádzajú výrazy ako „učiteľ imunity“, „školiace centrum imunity“ alebo „škola pre biele krvinky“, a to preto, že jeho hlavnou funkciou je vývoj a zrenie T-lymfocytov. Veľmi laicky povedané: do týmusu sa biele krvinky chodia školiť na T-lymfocyty a učiť sa rozpoznávať svoje a cudzie bunky. Neskôr už vyzreté T-lymfocyty putujú ďalej do tela a ich úlohou je obranná reakcia proti cudzorodým bunkám. To znamená, že týmus zohráva zásadnú úlohu v prevencii autoimunitných chorôb, kedy imunitný systém útočí na vlastné bunky tela. Táto „výučba“ prebieha v našom detstve a počas dospievania (kedy je aj týmus najväčší), než dozreje náš imunitný systém. Potom sa týmus začne zmenšovať, až úplne zakrpatie (u dospelých váži len okolo 10 gramov, v starobe potom asi 5 gramov) a stráca svoju významnú úlohu.

Keď týmus ochorie…

Bunky týmusu môžu byť napadnuté zhubným bujnením, potom vzniká nádor zvaný thymóm. Ten spôsobuje niektoré autoimunitné ochorenia, ale aj dychové a obehové problémy. Hlavným príznakom je silný kašeľ, pretože nádor dráždi nerv zodpovedný za kašľací reflex. Rakovina týmusu je však pomerne vzácna.

Najznámejším autoimunitným ochorením spojeným so zlou funkciou týmusu je „myastenia gravis“, teda nadmerná svalová unaviteľnosť prejavujúca sa postupným ochabnutím až ochrnutím svalov. Na rozdiel od iných orgánov, týmus nie je v dospelosti pre život nevyhnutný, a tak sa dá operačne úplne odstrániť. Predtým sa vykonávala tzv. stereotómia, teda operatívne odstránenie pri pozdĺžnom reze hrudnej kostí. Dnes sa uprednostňuje miniinvazívny operačný zákrok, kedy je týmus odstránený endoskopom s kamerou len malými rezy.

Čím ste starší, tým menej vás môže týmus zaujímať či stresovať – najskôr už ho totiž vôbec nemáte. Jeho správna funkcia je dôležitá od narodenia zhruba do puberty.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 10. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.