Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Genetika ovplyvňuje váhu aj náladu. Čo všetko dedíme po rodičoch?

reklama:
Genetika ovplyvňuje váhu aj náladu. Čo všetko dedíme po rodičoch?
Genetika ovplyvňuje váhu aj náladu. Čo všetko dedíme po rodičoch? Foto: www.gettyimages.com

Genetická dedičnosť je záhadným kokteilom, kde sa vlastnosti miešajú v neuchopiteľnom tanci génov. Aj keď je ťažké jednoznačne určiť, čo pochádza od otca a čo od matky, existujú jasné indikácie o tom, aké vlastnosti môžeme zdediť. Váha, nálada a dokonca aj plodnosť sú faktory, ktoré môžu byť ovplyvnené genetikou a môžu sa rôzne prenášať od rodičov na potomstvo.

Veda o genetickej dedičnosti je zložitá. Na veľmi konkrétne otázky ako „Po kom som zdedila taký veľký nos? A kde sa vzal môj talent?“ je ťažké jednoznačne odpovedať. Dawn Allain, licencovaná genetická poradkyňa, hovorí: „Je takmer nemožné povedať, odkiaľ presne každá vlastnosť v človeku pochádza. Väčšina vlastností je ovplyvnená mnohými rôznymi génmi, z ktorých niektoré zdedíte od každého rodiča.“ Veľkú úlohu samozrejme zohráva aj prostredie, pretože to, že je gén prítomný, nemusí vždy znamenať, že je skutočne vyjadrený. Čo dedíte po otcovi a čo po matke?

1. Genetika ovplyvňuje váhu

V našom tele sú dva druhy tuku: „dobrý tuk“, ktorý zrýchľuje náš metabolizmus a pomáha udržiavať zdravú váhu. A existuje „zlý“ biely tuk, ktorý môže viesť k obezite a chorobám. Každý má oboje, ale podľa štúdie zverejnenej v Nature Communications môže byť množstvo „dobrého“ tuku zdedené po vašej matke. Naopak sklony k ukladaniu bieleho tuku, najmä okolo orgánov, pochádza pravdepodobne od vášho otca.

2. V génoch máme koncentráciu a náladu

Serotonín je hormón, ktorý je spojený s náladou. Pokiaľ sú hladiny serotonínu u matky nízke, podľa štúdie publikovanej v JAMA Psychiatrii je pravdepodobnejšie, že dieťa bude neskôr v živote trpieť poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Zdá sa, že gény odovzdávané z matky na dieťa, ktoré ovplyvňujú produkciu serotonínu, tiež ovplyvňujú schopnosť koncentrácie.

Štruktúra časti mozgu, ktorá riadi emočnú reguláciu a hrá úlohu pri poruchách nálady, ako je depresia, sa podľa štúdie s väčšou pravdepodobnosťou prenáša z matiek na dcéry ako z matiek na synov alebo z otcov na deti oboch pohlaví hovorí štúdia v Journal of Neuroscience. To by mohlo znamenať, že dcéry zdedia aspoň časť ich nálad od svojich matiek.

3. Ovplyvnená genetikou je aj plodnosť

Podľa štúdie publikovanej v Science môže byť plodnosť ženy ovplyvnená génom, ktorý zdedila po svojom otcovi. V normálnom vajíčku je časť bunky zvaná centriola eliminovaná ako súčasť prirodzeného vývojového procesu. Pokiaľ však nie sú centrioly odstránené – často kvôli genetickej dysfunkcii zdedenej po otcovi – môže byť žena neplodná, vysvetlili vedci.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.