Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Halux- Nepekne vyzerá a často bohužiaľ aj bolí

reklama:
Halux- Nepekne vyzerá a často bohužiaľ aj bolí
Halux- Nepekne vyzerá a často bohužiaľ aj bolí Foto: www.freepik.com

Hallux valgus, ľudovo povedané halux, je pomenovanie degeneratívneho ochorenia dolnej končatiny, ktoré sa prejavuje ako „vbočený“ palec. Nepekne vyzerá a často bohužiaľ aj bolí.

Vbočený palec je jednou z najčastejších deformít nôh vyskytujúce sa medzi 40. a 60. rokom života. Častejšie postihuje ženy – na vine môže byť okrem iného dlhodobé nosenie topánok s úzkou špičkou a vysokými podpätkami. Halux však môže potrápiť každého bez rozdielu pohlavia i veku, významnú úlohu potom zohráva dedičnosť, vysoká hmotnosť pacienta či chodenie v nevhodnej obuvi. Príčiny môžeme hľadať aj v prílišnej záťaži chodidiel, na haluxy trpia napríklad vytrvalostní bežci. Hoci sa môže zdať, že vbočený palec je iba estetickým problémom, v skutočnosti môže zanedbávanie ochorenia viesť k jeho prehĺbeniu a stupňujúcej sa bolestivosti, preto je namieste návšteva ortopéda.

Ako vbočený palec vyzerá?

Vbočený palec definujeme ako odchýlenie palca od osi nohy o viac ako 15 stupňov. Následkom je bolestivý otlak na koži a môže dochádzať aj k rotácii palca. V snahe uľaviť si od bolesti potom človek chodí „nezdravo“, začne kriviť chodidlo alebo chodiť po pätách, a tak si namáha bedra, chrbtica a ďalšie časti tela. Pokiaľ sa vbočený palec nelieči, môže dôjsť až k poškodeniu kĺbu.

Ako haluxy liečiť?

Na začiatku stojí konzervatívna liečba, ktorá spočíva v nosení voľnejšej, najlepšie ortopedickej (zdravotnej) obuvi, prípadne ortopedických vložiek (o zdravom obúvaní viac tu), ďalej v používaní medziprstových korektorov, špeciálne korekčné ortézy alebo nosenie adjustačných ponožiek. Pomôcť môže fyzioterapia – špeciálne cviky, tejpovanie postihnutého palca, nácvik správnej chôdze a ďalšie. Táto konzervatívna liečba síce vedie k zmierneniu bolestí, avšak ak je ochorenie rozsiahle, väčšinou nepostačí a treba deformitu odstrániť operačne.
Pri operácii vbočeného palca dochádza nielen k zmene pozície palca (operačným preťatím kosti), ale upravuje sa aj záťaž vnútornej strany chodidla. Lekár môže využiť aj pevnú fixáciu pomocou skrutiek. Zo samotnej operácie nie je potrebné mať obavy, v dnešnej dobe prebieha veľmi šetrným, takzvane miniinvazívnym spôsobom. Trochu zdĺhavá môže byť rekonvalescencia (až 6 týždňov). Operatívne riešenie však má skvelé výsledky a u prevažnej väčšiny pacientov už sa toto ochorenie nevráti.

Základom je prevencia

Aby ste predišli haluxom, majte na pamäti základy prevencie: nosenie správnej obuvi s dostatočne širokou špičkou a pružnou podrážkou, častejšia chôdza naboso a pravidelný pohyb a cvičenie.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. apríla 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.