Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kvetinové vody- Pomôžu pri nevoľnosti aj proti kašľu

reklama:
Kvetinové vody- Pomôžu pri nevoľnosti aj proti kašľu
Kvetinové vody- Pomôžu pri nevoľnosti aj proti kašľu Foto: depositphotos.com

Hydroláty, hydrosoly alebo aj kvetinové vody, s týmito názvami sa stretnete už celkom bežne. A hlavne na kozmetickom poli. Pokiaľ sú nekonzervované, môžu sa tiež užívať vnútorne a majú mnoho iných dobrých vlastností.

Jednou z najznámejších kvetinových vôd je ružová. Dobre ju poznáte z kozmetiky. Existujú ale aj ďalšie a časť z nich je možné použiť ako liečivo.

Hydroláty sú po vydestilovaní poväčšinou mliečne biele, tie, ktoré pochádzajú z rebríčka alebo harmančeka, majú krásnu jemne modrú farbu a následne spriehľadní. Obsahujú iba 1 % aromatických molekúl z esenciálnych olejov, ktoré sú rozpustné vo vode. Preto sú veľmi dobrým a bezpečným prostriedkom pre detskú aromaterapiu, tehotné aj dojčiace ženy alebo aj seniorov.

Nie všetky hydroláty sú ale vhodné na vnútorné použitie, niektoré sa hodia iba na kozmetické ošetrenie alebo vonkajšiu aplikáciu. Môžu sa používať u detí od troch mesiacov veku aj u veľmi krehkých osôb.

Čo napríklad užívať vnútorne

Hydroláty sú skvelým a rýchlym prostriedkom, ako uľaviť napríklad pri nevoľnostiach a problémoch s tráviacim traktom (mäta pieporná) alebo pri tehotenskej nevoľnosti (citrón). Vnútorne je výborný aj hydrolát z tymiánu linaloolu, ktorý je vôbec najjemnejším z tymiánov. Dokáže veľmi dobre odhlieniť a napomáha vykašliavaniu rovnako, ako keby ste sa namazali zmesou esenciálneho a rastlinného oleja. Stačí rozmiešať jednu čajovú lyžičku v pohári alebo hrnčeku vody, či už teplej alebo studenej, a popíjať dvakrát až trikrát denne.

Uchovanie v chladničke

Nekonzervované hydroláty treba uchovávať v chladničke. Sú totiž pomerne krehké, čo sa týka trvanlivosti. Na tie je potrebné dávať pozor tiež, ak ich pridávate do domácej kozmetiky. Pri použití úplne čerstvého hydrolátu vydrží maximálne pol roka.

Všeobecne sa odporúča hydrolát spotrebovať dva mesiace po otvorení. Samozrejme, že pri správnom skladovaní môže vydržať bez povestnej straty kvietky aj dlhšie. Určite ale pozorujte zmeny vo farbe, zakalení, vôni alebo ďalšie rôzne prejavy toho, že s ním nie je niečo v poriadku.

Kúzlenie s dezertmi

V Grécku, Turecku a prakticky v celom Stredomorí je používanie hydrolátov v kuchyni úplne bežným javom. Gréci, Bulhari, Francúzi aj ďalšie národy s nimi čarujú hlavne chutné dezerty alebo cukrovinky. Na špici obľúbenosti je hydrolát neroli alebo ruža damašská. Neroli možno pridať do gréckych melomakarones, ružový hydrolát do kourabiedes.

Pokiaľ nemáte po ruke citrónovú alebo pomarančovú kôru, ale máte doma nekonzervovaný hydrosol, môžete ho pridať do cesta. Hodí sa do sušienok, madielok, vianočných cukroviniek, nepečených dezertov, osviežujúcich domácich limonád, nealkoholických i alkoholických koktailov, kde si na svoje príde mäta pieporná a medovka alebo tiež ruža damašská.

Všetky druhy, ktoré chcete používať v kuchyni, musia byť nekonzervované. To znamená, že v zložení nesmie byť alkohol, glycerín alebo ďalšie látky. Na fľaštičke musí byť napísaný iba český a latinský názov rastliny. To znamená Citrón (Citrus limonum) alebo pomaranč sladký (Citrus sinensis), mäta pieporná (Minta piperita).

Vo francúzskej praxi sa pôvodne rozlišovali hydroláty a kvetové vody. Toto delenie bolo čisto praktické kvôli tomu, aby bolo jasne vedieť, či boli získané destiláciou kvetov, alebo iného rastlinného materiálu. Vznikajú pri destilácii esenciálneho oleja.

Hydroláty pre zdravie

• možno použiť v aromalampe alebo difuzéri

• fungujú pri tehotenskej nevoľnosti

• znižujú tráviace problémy

• podporujú dobrú náladu

• je možné ich pridať do kúpeľa

• zachovávajú krásnu pleť

• znižujú opuchy očí

Kozmetické použitie

• vhodné na vlasy aj pleť

• dobre znášané aj citlivou pokožkou

• je možné pridať do vlasových aj pleťových masiek

• znižujú zapareniny u detí

• podporí hojenie poškodenej pokožky

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.