Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pes v posteli? Áno alebo nie? Pozor na parazity!

reklama:
Pes v posteli? Áno alebo nie? Pozor na parazity!
Pes v posteli? Áno alebo nie? Pozor na parazity! Foto: www.freepik.com

Otázka, ktorá zásadne rozdeľuje spoločnosť a dokáže rozhádať aj veľkých priateľov. Kontroverzná téma zdieľania lôžka s verným priateľom človeka má naprieč populáciou svojich zástancov i odporcov. Odpoveď nie je jednoznačná. Pes v posteli nám môže byť prínosom aj rizikom.

Hovorí sa, že takmer dve tretiny psov zdieľajú lôžko so svojimi majiteľmi. Dôvodov je viacero. Tým hlavným faktorom je zrejme fakt, že to obom stranám robí dobre. Inak by sme to predsa nepraktizovali. Niet divu.

Nie nadarmo sa pes využíva v rámci canisterapie, ktorá má pozitívny vplyv na psychiku aj fyzické telo. „Prítomnosť psa v posteli dokáže znižovať stres, depresie aj strach. Pes v posteli môže zvyšovať pocit bezpečia. Keďže má vyššiu telesnú teplotu ako človek, dokáže poskytnúť aj zahriatie. Mnoho ľudí trpiacich napríklad posttraumatickým syndrómom by bez prítomnosti svojho asistenčného psa v posteli vôbec nezaspalo. ,“ vysvetľuje Zuzana Daušová, inštruktorka výcviku psov, zakladateľka a riaditeľka Centra výcviku psov pre postihnutých Helppes.

Vzápätí dodáva, že pozitívny vplyv má spanie v posteli aj na samotného psa, pretože mu prináša väčší pocit spolupatričnosti s majiteľom.

Malé varovania

Okrem pozitív, ako je hlbší a pokojnejší spánok, zahriatie, upokojenie srdcového tepu či pohodlia, sú tu však aj isté riziká. Pes nás môže nevedomky poškriabať alebo uhryznúť.

„Samozrejme, k ľahkému škrabnutiu dôjsť môže, napríklad keď sa pes preťahuje, ale ak má dobre obrúsené pazúry, ani tu nehrozí žiadne veľké zranenie. Iné to je v prípade, keď si privediete domov staršieho psíka napríklad z útulku. Tu musí byť človek veľmi obozretný, než si ho pustí na noc do postele. Aj keď taký pes vyzerá úplne v pohode, človek nemôže vedieť, akými stresovými zážitkami si prešiel psík sa môže v noci zľaknúť napríklad aj toho, že človek v spaní hodí rukou, pretáča sa a podobne. Potom je možné, že zareaguje ohnaním sa, alebo dokonca až napadnutím človeka,“ varuje Zuzana Daušová. To všetko sú veci výcviku a povahy zvieraťa.

Hostiteľ parazitov

Ale ako sa na tému pozerajú odborníci zo zdravotného hľadiska? Pes na nás môže preniesť všelijaké „breberky“. Predsa len sa vyváľa v tráve, blate a nie vždy sa nám ho podarí dokonale vykúpať. Pes môže byť pre človeka zdrojom vnútorných parazitov, ako je Giardia, Toxocara, zriedkavo aj Echinococcus či Dipylidium.

Giardia patrí k najčastejším protozoárnym (prvokom spôsobeným, pozn. red.) maločrevným parazitom vôbec a spôsobujú hnačkové ochorenie (psov aj ľudí) spojené s malabsorpciou cukrov a tukov, teda narušením ich vstrebávania. Toxokaróza je pre zmenu spôsobená červami, konkrétne larvami škrkaviek (psích/mačacích), ktoré sa môžu vyliahnuť z vajíčok obsiahnutých v psom/mačacom truse. „Túto nákazu si potom človek často nevedomky prinesie z návštevy pieskoviska či z práce na záhone kontaminovanom trusom,“ upozorňuje RNDr. Zuzana Hůzová, vedúca Národného referenčného laboratória pre diagnostiku črevných parazitóz.

Príživníci na koži

Výrazné riziko pre človeka predstavujú aj vonkajšie parazity, ktoré na nás môžu psy (ale aj iné zvieratá) preniesť, napríklad aj kliešte a blchy. Ruka v ruke s tým nás potom môžu ohroziť ďalšie závažné ochorenia, ako je kliešťová encefalitída, lymská borelióza či dipylidióza.

„Kým tieto najbežnejšie infekcie prenášané kliešťami spôsobujú vírusy a baktérie, Dipylidium caninum (pásomnica psie) je parazit cudzopasiaci prevažne v čreve psov a mačiek. U človeka veľmi zriedkavo vyvoláva dipylidiózu, charakterizovanú miernymi zažívacími ťažkosťami. K nákaze dôjde náhodným požitím infikovanej blchy, čo je medzihostiteľ tejto pásomnice,“ dodáva odborníčka.

Tolerovanie psej srsti

Pozor tiež, ak ste citliví na psiu srsť. Ak patríte medzi ľahkých alergikov, ktorí majú svoju chorobu pod kontrolou a môžu si dovoliť spolužitie so psom v jednej domácnosti, mali by ste si dôkladne rozmyslieť, či budete riskovať a pustíte chlpáča do postele. Tým by sa vaše problémy mohli zhoršiť. Na druhú stranu, podľa niektorých štúdií si človek môže vybudovať istú toleranciu. A tak je na vás, či to risknete.

Na vybudovanie tolerancie poukazuje aj dermatologička a milovníčka psov MUDr. Jana Housková z Kliniky preventívnej dermatológie. „Podľa dnes dostupných štúdií je dokázané, že vystavenie detí do jedného roka alergénom, ako je napríklad zvieracia srsť, je ochranným faktorom vzniku alergií či astmy,“ vysvetľuje.

Výnimočné nebezpečenstvo

Podľa odborníčky môže byť nebezpečnejšia u nás našťastie však takmer raritná pásomnica Echinococcus granolosus (zmiešaný zhubný). Jej cysty vyvolávajú u človeka hydatidózu (echinokokózu). „To je potenciálne veľmi nebezpečné ochorenie v závislosti od toho, aký postihuje orgán. Nákaza vzniká prenesením a náhodným požitím vajíčok, ktoré vylučujú infikovaní psy v stolici,“ podotýka doktorka Hůzová.

Nepohodlie pre kĺby

Majiteľom zvieracích miláčik by tiež malo dojsť, že môžu zarobiť svojmu psovi na zdravotný problém. Niektoré plemená sú náchylné na ochorenie kĺbov či chrbtice. Každodenné výskoky na pohovku či posteľ môžu byť pre nich veľmi nebezpečné. Snažte sa to psovi zakázať alebo mu kúpte špeciálnu rampu, pri ktorej pohybový aparát nie je toľko namáhaný. „Každý pes by mal mať svoje miesto, kde bude mať svoj pelech pre odpočinok a spánok,“ vysvetľuje Martin Pučálka zo spoločnosti Krmiva Pučálka

Správny pelech by mal mať kvalitnú výplň, ideálne matrac či pamäťovú penu. Povrch by mal byť vodenepriepustný a prateľný, pre ľahkú údržbu. Vždy je potrebné, aby bol pohodlný pre psa, dostatočne prispôsobený jeho váhe tak, aby sa preventívne predchádzalo otlačeninám kĺbov a preležaninám.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.