Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo majú deti poruchy učenia?

reklama:
Prečo majú deti poruchy učenia?
Prečo majú deti poruchy učenia? Foto: www.freepik.com

Snaží sa, nefláka učenie, napriek tomu má problémy aj so základmi písania či čítania. O matematike ani nehovoriac. Dieťa, ktorému to v škole skrátka nejde, môže trpieť poruchou učenia.

Taká porucha sa síce začína prejavovať už v predškolskom veku, napriek tomu ju ale niektorí rodičia neodhalia včas a všetko sa ukáže naplno až pri školskej dochádzke. Porucha učenia nie je jedna, ale hneď niekoľko, napríklad dyslexia, dysgrafia, dysortografia alebo dokonca ich kombinácia.

Čo robiť

Pokiaľ to vášmu dieťaťu skrátka v škole nejde, hoci sa veľmi snaží, situáciu rozhodne nepodceňujte a navštívte s dieťaťom špeciálneho pedagóga. Ten formou hry dieťa vyšetrí a určí, ktorou poruchou trpí. Nejde rozhodne o beznádejný stav. Vaše dieťa sa s tou správnou starostlivosťou môže so svojou poruchou celkom dobre vysporiadať.

Ideálne je v prípade potvrdenej poruchy spolupracovať aj s učiteľmi, ktorí dieťaťu prispôsobia vyučovacie metódy aj samotné hodnotenie jeho výkonu.

Pokiaľ ale rodičia situáciu podcenia, dieťa sa nielen bude počas celej školskej dochádzky trápiť, ale svoju poruchu si ponesie aj do dospelosti.

Poruchy učenia majú niekoľko dôvodov

Jedným z dôvodov porúch učenia môže byť genetická záťaž. Rodičia napríklad prešli školou bez citeľnejších problémov, napriek tomu ale boli veci, ktoré im zas tak dobre nešli. A gény sa potom postarali o prenos na dieťa, často s väčšou intenzitou.

Ďalším dôvodom môže byť rizikové tehotenstvo matky, alebo jej životné problémy počas tehotenstva. A tým tretím je potom preskočenie fázy lezenia vo vývoji v dojčenskom veku dieťaťa. Jednotlivé fázy vývoja batoliat sú totiž veľmi dôležité pre ich ďalší rozvoj.

V podstate ide o to, že sa deťom nevytvorili alebo nedostatočne vyvinuli niektoré nervové dráhy, ktorých funkcie sú potrebné na to, aby sa prijímané informácie správne ukladali v mozgu, a potom sa správne používali.

Dieťa potom v reálnom živote nie je schopné napríklad rozoznať podobné písmená, má problémy rozoznať matematické znamienka alebo nie je schopné napísať slová na vodorovnú linku.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.