Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zbavte sa roztočov! Prezliecť len posteľnú bielizeň nestačí

reklama:
Zbavte sa roztočov!
Zbavte sa roztočov! Prezliecť len posteľnú bielizeň nestačí Foto: depositphotos.com

Hoci roztoče iba okien neuvidíme, môžu obzvlášť alergikom spôsobiť mnoho zdravotných problémov. Najviac sa im páči tam, kde je vlhko, teplo a tma, preto ich najčastejšie nájdete v posteliach a kobercoch s dlhým vlasom. Natriasaním perín potom roztoče rozvírime do vzduchu, kde ich dýchame. Prečítajte si, ako roztoče efektívne potlačiť.

Samotné roztoče sú aj napriek svojmu ohavnému vzhľadu pre človeka celkom neškodné. Pokiaľ však nie ste alergici. „Alergia na roztoče je nenápadná, ale o to viac nepríjemná. Pacienti majú častejšie upchatý nos, nemajú nádchu, ale práve len upchatý nos, teda opuchnuté sliznice. Ráno sa cíti taký pacient alergik zahlienený, s upchatým nosom, unavený. Môže mať aj nenápadné pokašliavanie.”, popisuje príznaky alergologička MUDr. Irena Krčmová v Českom rozhlase Hradec Králové.

Pravidelne vetrajte

Aby ste roztoče vypoklonkovali preč z dverí, naučte sa správne vetrať. Pokiaľ vám to domáce podmienky umožňujú, vetrajte oknami otvorenými dokorán, nie na vetračku. Okná by ste mali otvárať krížom, teda cez protiľahlé okná a dvere. Takýmto vetraním znížite aj relatívnu vlhkosť vzduchu. Dosiahnuť by ste mali vlhkosti v rozmedzí 35 – 55 percent. Roztoče nemajú radi vlhkosť pod 55 percent, naopak sa vyžívajú v rozmedzí 70–80 %.

Znížte teplotu

Roztočom sa nepáči ani nízka teplota vzduchu. Preto interiéry neprekurujte a teplotu udržujte maximálne na 22 °C, v spálňach na 18 °C. Ideálne podmienky na rast roztočov ponúkajú prostredie s teplotou 26 °C.

Meňte často posteľnú bielizeň

Raz týždenne prezliekajte a perte posteľnú bielizeň a to minimálne na 60 °C. Niekoľkokrát ročne vyperte aj periny a vankúše a pravidelne vysávajte matrace. V posteli majú roztočia ideálne podmienky na život. Počas spánku im poskytujeme dostatok potravy v podobe odumretej pokožky, zvýšenú vlhkosť spôsobenú dýchaním a potením a taktiež príjemné teplo. „Odporúčame, aj keď to nie je úplne ideálne riešenie, takzvané bariérové povlaky a prestieradlá. Tieto tkaniny sú vytvorené z nanovlákien a nedovoľujú roztočom prestúpiť do nášho vnútorného priestoru pod prikrývkou. Tým však starostlivosť o lôžko alergika nekončí. Musíme mať prikrývky s prevahou dutého vlákna alebo z takzvane prateľných lôžkovín. A pranie týchto lôžkovín by malo prebiehať pri teplote nad 60 stupňov Celzia. Až v tejto fáze roztoč umiera a je vypraný z našich vankúšov a lôžkovín.”, dopĺňa alergologička MUDr. Irena Krčmová. Nezabúdajte ani na pravidelné pranie plyšových hračiek. V miestnosti, kde spíte by malo byť čo najmenej textílií a kobercov s krátkym vlasom.

Upratujte namokro

Pravidelne upratujte a často vytierajte. Pri vysávaní používajte kvalitné vysávače s účinným filtračným systémom a vzduchotesnou konštrukciou. Po každom vysávaní aj pri ňom vetrajte. Pri upratovaní sa snažte minimalizovať vírenie prachu. Podstatným zdrojom roztočov môže byť aj čalúnený nábytok. Ten je vhodné pravidelne ošetrovať napr. sprejom na ničenie roztočov. Veľkou nevyhnutnosťou je aj čistička vzduchu.

Trik s jedlou sódou

Jedlá sóda pomôže nielen minimalizovať výskyt roztočov, ale taktiež získate príjemný pocit čistoty a sviežosti. Matrac posypte sódou a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Následne sódu z matraca povysávajte. Sóda absorbuje všetky nepríjemné pachy aj vlhkosť, čím napomôže znížiť množenie roztočov. Pomôcť by mala aj podľa MUDr. Vladimíry Kaspříkovej pomoci aj kremelina, ako uvádza na svojich webových stránkach.: “Väčšina ľudí pravdepodobne nikdy nepočula o kremeline, jemnom prášku vyrobenom z rozsievok, čo sú skamenené zvyšky drobných, valcovitých vodných organizmov s ostrými hranami. Kremelina predstavuje smrteľnú hrozbu pre roztoče a ďalšie malé parazity. Kremelina (musí byť potravinárska) sa nasype v tenkej vrstve na všetky povrchy (koberce, predložky, matrace a posteľ samotná, pelechy pre domácich miláčikov atď.), nechá sa aspoň dve hodiny alebo lepšie cez noc a potom sa vysatý. Tento postup môže výrazne znížiť populáciu roztočov.”

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.