Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 spôsobov, ktorými si možno život predĺžiť o 12 rokov.

reklama:
7 spôsobov, ktorými si možno život predĺžiť o 12 rokov.
7 spôsobov, ktorými si možno život predĺžiť o 12 rokov. Foto: www.gettyimages.com

Ak chcete žiť dlhšie, budete musieť zmeniť niektoré svoje zvyky aj životný štýl. Vyhodnotenie súhrnu niektorých základných údajov o ľudskom živote umožňuje stanoviť približnú dobu úmrtia.

K základným údajom patrí výživa, čas venovaný športu, genetické predispozície a sociálny život jedinca. Riaditeľ geriatrického centra pri univerzite v Bostone Thomas T. Perls vytvoril online dotazník na základe svojich vedeckých prác venovaných ľuďom, ktorí sa dožili vysokého veku. Doktor Perls zastáva názor, že ak človek zmení svoje zvyky tak, aby boli viac v súlade so životnými návykmi dlhovekých ľudí, môže si pridať niekoľko rokov života. Presný počet rokov sa samozrejme presne nedá stanoviť, pretože ide o veľmi individuálnu záležitosť, avšak môžete zlepšiť svoje zdravie, zbaviť sa rôznych škodlivých návykov a rozhodne prežiť hodnotnejší život.

Čo teda a akým spôsobom môže zmeniť k lepšiemu a predĺžiť ľudský život?

Nejedzte mäso, ktoré prešlo technologickým spracovaním – plus 4 roky.

Ak človek obmedzí spotrebu mäsa spracovaného vo fastfoodoch, skutočne môže žiť až o 4 roky dlhšie.

Prijímajte dostatok vápnika – plus pol roka.

Mlieko, ktoré každý deň skonzumujete s čajom alebo kávou, v žiadnom prípade nepredstavuje dostatočné množstvo, ktoré by vám zaistilo dostatočný prísun vápnika, respektíve normu, ktorá vás ochráni pred osteoporózou vo vyššom veku. Môžete samozrejme používať rôzne potravinové doplnky, ďaleko účinnejšie je však pravidelne konzumovať tvrdé syry, mandle, strukoviny (fazuľa), tvaroh, kyslé mliečne výrobky, vajcia (žĺtok) a tiež listovú zeleninu a morské riasy. Málokto vie, že extrémne bohatým zdrojom vápnika je mak. Odporúčaná denná dávka vápnika pre dospelého je 800 mg.

Pravidelné cvičenie – plus 5 rokov.

Nestačí iba zmeniť výživu, treba tiež cvičiť najmenej dvakrát až trikrát do týždňa. Cvičenie by však podľa doktora Perlsa malo trvať najmenej 150 (!) minút a jeho súčasťou by mala byť aj mierna aeróbna aktivita. Znížite tak riziko vzniku srdcových ochorení a diabetu, dlhšie uchováte pevné svalstvo, zlepšíte si náladu, dodáte si sviežosť a váš celkový zdravotný pocit bude oveľa lepší.

Pravidelné návštevy lekára – plus pol roka.

Stravujte sa lepšie, viac cvičte, napriek tomu však pravidelne navštevujte lekára. Pravidelné preventívne kontroly môžu včas, ešte v ranom štádiu zachytiť nejaké ochorenie a zvýšiť šance na rýchle vyliečenie, alebo vôbec vzniku ochorenia predísť. Zvlášť sa to týka tých, ktorí majú v rodine choroby, ku ktorým sa dispozícia dedí. Lekára navštevujte pravidelne, ale bez nejakého fanatizmu. Choďte sa uistiť o svojom zdraví, nie pátrať po chorobách.

Viac času tráveného s rodinou a priateľmi – plus pol roka.

Milujúci členovia rodiny a verní priatelia pomáhajú človeku prekonať ťažké časy a stres. S vekom potom dobré sociálne vzťahy stimulujú kognitívne funkcie a aktivitu.

Nevystavujte sa škodlivému UV žiareniu – plus pol roka.

Pokiaľ ste mali za to, že na vašu pokožku slnečné lúče nijako nepôsobia a nechránili ste ju dostatočne pred ich účinkami, budete možno musieť za túto naivnú chybu zaplatiť. Podráždenie či dokonca spálenie slnkom môže vyvolať rakovinu kože.

Každodenné čistenie zubov – plus 1 rok.

Pokiaľ na čistenie zubov zabúdate alebo ste na ne pohodlní, provokujete celý rad problémov, ako sú zápalové ochorenie ďasien, zubný kaz, parodontóza a padanie zubov. Tieto ochorenia zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy, reumatickej artritídy, niektorých druhov rakoviny, ochorení respiračného aparátu, cukrovky a v neposlednom rade riziko predčasného pôrodu.

Každý sa musí rozhodnúť sám – napríklad ak chce obmedziť kofeín a dá si len jednu šálku kávy ráno, ak bude každý deň cvičiť, a bojovať tak s vlastnou lenivosťou aj dopadmi veku, alebo či si odriekne potraviny, ktoré mu vyložene škodia. Má však určite zmysel zamyslieť sa nad tým, či stojí za to obetovať nejaké dva tri roky života kvôli zlozvykom, ktorých je možné a niekedy nevyhnutné sa zriecť.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.