Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ak vás roky bolieva hlava, zistite či nemáte alergiu na lepok!

reklama:
Ak vás roky bolieva hlava, zistite či nemáte alergiu na lepok!
Ak vás roky bolieva hlava, zistite či nemáte alergiu na lepok! Foto: www.freepik.com

Kto by odolal buchtám od babičky? Lenže keď máte po ich konzumácii zdravotné problémy alebo sa cítite veľmi unavení, je to neblahý signál, že vaše telo negatívne reaguje na lepok obsiahnutý v obilninách, predovšetkým v žite, pšenici a jačmeni.

A varovanie, že môžete mať problém v podobe alergie na lepok alebo celiakia, teda neznášanlivosti, intolerancii lepku. Čo s tým?

Alergie na lepok a intolerancia lepku, teda celiakia, sa hocikedy, a predovšetkým nesprávne zamieňajú. V čom sa líšia? Aký je rozdiel? Začnime alergiou na lepok.

Príznakov alergie je viac ako dosť

Alergia na lepok je citlivosť na inak neškodné látky, na bielkoviny obsiahnuté v žite, jačmeni, pšenici a v ďalších obilninách. Na rozdiel od celiakie sa alergia na lepok prejaví veľmi rýchlo, po niekoľkých minútach, maximálne hodinách po konzumácii potravín obsahujúcich lepok. To, čo je dobrou správou, je to, že alergia môže byť len dočasná a nezriedka aj sama odznie.

Odhalenie alergie na lepok môže viesť zároveň aj k odhaleniu príčin radu zdravotných problémov, pre ktoré sa len ťažko hľadá vysvetlenie. Môžete roky trpieť bolesťami hlavy, ktoré sú reakciou na konzumáciu klasického pečiva, koláčov či už spomínaných buchiet od babičky. Na nápravu pritom stačí málo – vyradiť spomínané potraviny zo svojho jedálnička.

Aké sú najčastejšie príznaky alergie na lepok?

  • bolesti hlavy
    bolesti brucha
    nadúvanie, plynatosť
    zápchy či naopak hnačky
    trvalá únava
    opuchy kĺbov

To sú ale iba najčastejšie prejavy alergie na lepok. Príznakov môže byť oveľa viac – svrbenie v krku, nádcha, dýchavičnosť, vyrážky či ekzémy. U detí sa môžu pridávať poruchy spánku, podráždenosť a zvýšená plačlivosť.

A pozor! Lepok neobsahujú iba klasické pečivo a buchty, ale aj ďalšie potraviny. Niekedy sa lepok vyskytuje aj u takých, u ktorých by sme to na „prvú dobrú“ nečakali. Lepok tak nájdete v cestovinách, pive, ale aj v údeninách, jogurtoch, kečupe, horčici, či dokonca v niektorých liekoch. To, čo je pre alergikov na lepok dobrou správou, je to, že väčšina potravín má dnes už svoj bezlepkový variant. A platí to aj pre pečivo. Hoci bohužiaľ za trochu vyššie ceny ako v klasickom prevedení.

Kľúčom je zdravá, čerstvá a pestrá strava

Ako sa s alergiou na lepok pobiť? Riešenie je v podstate jednoduché – úplne vylúčiť alebo výrazne obmedziť príjem lepku. To preto, že reakcia na lepok je u každého jednotlivca odlišná – niekomu stačí príjem lepku iba obmedziť, zatiaľ čo iný musí lepok zo svojho jedálnička úplne odstrániť. Aj v minimálnom množstve.

Riešením je teda bezlepková diéta. Rozhodne ale kým sa do nej pustíte, navštívte svojho praktického lekára. Alergiu na lepok potom s istotou odhalí alergológ, a to pomocou krvných alebo imunologických testov. Ale kvôli nutnosti držať bezlepkovú diétu nie je nutné vešať hlavu ani prepadať skepsu. To preto, že sa tak trochu stala módnym hitom súčasnej doby. Bezlepkovú diétu si za svoju vzala aj rada svetovo známych športovcov a ďalších celebrít.

Ako sa stravovať? Základom je zdravá, čerstvá a čo najviac pestrá strava. A hoci majú alergici na lepok množstvo potravín zakázaných, stále majú bohatý výber toho, čo môžu konzumovať. Stručne povedané všetko, čo neobsahuje lepok. Takže ryžu bez prísad, zemiaky, sóju, strukoviny, pšeno, proso, mäso, ovocie a zeleninu, vajcia, syry, orechy či med. A klasické druhy múky je možné nahradiť ryžovou, kukuričnou či kokosovou.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.