Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako začať s výukou angličtiny u detí: Najlepší vek a metódy

reklama:
Ako začať s výukou angličtiny u detí: Najlepší vek a metódy
Ako začať s výukou angličtiny u detí: Najlepší vek a metódy Foto: www.freepik.com

V súčasnom globálnom svete sa stáva ovládanie cudzieho jazyka, najmä angličtiny, kľúčovou zručnosťou pre naše deti. Ako však nájsť zlatú strednú cestu medzi predčasným tlakom a efektívnym využitím kritického obdobia ich vývoja? Pozrite sa na odporúčania odborníkov a objavte, ako môžete svojim deťom otvoriť dvere do sveta bez toho, aby ste ich zbytočne zaťažovali.

V posledných rokoch sa zvyšuje počet rodičov, ktorí si prajú, aby ich dieťa dokonale ovládalo cudzí jazyk, ideálne angličtinu, v presvedčení, že im to otvorí cestu do sveta. Niektorí psychológovia však poukazujú na to, že mnohí dospelí v tomto smere preháňajú a tlačia na svoje deti príliš skoro.

Učenie sa angličtiny môže deťom nepochybne priniesť prospech, ale zistiť, kedy začať, nie je jednoduché. Sú tu rôzne názory založené na rôznych faktách, a tak si každý musí vytvoriť vlastný názor. Ponúkame vám viacero perspektív, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Odvaha začať od narodenia

Mnohí rodičia sa rozhodnú nezanedbávať výuku cudzieho jazyka a začínajú s ňou doslova od narodenia dieťaťa. Či už je to prostredníctvom hovoreného slova, hier, spevu alebo čítania rozprávok v angličtine, každý to pristupuje inak.

Podľa Michaely Tilton, riaditeľky Montessori škôlky a propagátorky Scientific Learning, moderné poznatky, hlavne z oblasti neurovedy, naznačujú, že deti môžu začať učiť sa cudzí jazyk už od útleho veku. Deti, ktoré sa učia dva jazyky súčasne, si trénujú mozog intenzívnejšie.

Pohľady vývojových psychológov

Medzi vývojovými psychológmi nie je konsenzus o tom, kedy začať s výukou. Niektorí odporúčajú začať najskôr od troch rokov, iní až od štyroch, keď je možné s určitosťou diagnostikovať prípadné odchýlky vo vývoji. To by mohlo byť kontraindikáciou pre výuku cudzieho jazyka.

Zachytiť kritické obdobie

Výskumy ukazujú, že využitie kritického obdobia môže deťom umožniť naučiť sa cudzí jazyk na úrovni rodného hovoriaceho. Táto možnosť sa podľa neurofyziológa Wildera Penfielda uzatvára približne do začiatku puberty.

Okrem toho, dôraz na zábavnú formu učenia, ako napríklad interaktívne online hry alebo aplikácie, môže značne zlepšiť schopnosť detí učiť sa a udržať si nové slovníky a gramatické štruktúry bez pocitu tlaku alebo nudy. Rodičia by tiež mali byť povzbudzovaní, aby vytvorili prirodzené jazykové prostredie doma, čo môže zahŕňať spoločné sledovanie filmov v cudzom jazyku alebo účasť na kultúrnych podujatiach, ktoré umožňujú deťom priamy kontakt s jazykom a jeho používaním v reálnych situáciách.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.