Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Basmati, jazmínová, arborio. Ako vybrať tú správnu ryžu? Poradíme vám hneď teraz!

reklama:
Ako vybrať tú správnu ryžu?
Basmati, jazmínová, arborio. Ako vybrať tú správnu ryžu? Poradíme vám hneď teraz! Foto: www.gettyimages.com

Ryža je lacná, chutná, výživná a dá sa ľahko kombinovať so všetkými druhmi mäsa, zeleniny i korenia. Každý druh má ale svoje špecifické vlastnosti a líšia sa nielen chuťou, ale aj spôsobom prípravy alebo obsahom cenných látok. Poradíme vám, ako sa v nich vyznať.

Ryža je tráva, ktorá potrebuje na rast veľa tepla a zavodňované pozemky. Odrôd existuje viac ako 8 tisíc a väčšina svetovej produkcie pochádza z Ázie. Aj v Európe ale nájdete oblasti, kde sa pestuje – je to napríklad španielska Valencia, taliansky Piemont alebo južné Francúzsko.

V súčasnosti je ryža po pšenici najviac pestovanou obilninou na svete. Pri nákupe sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi, ktoré majú rozdielne vlastnosti a špecifické využitie.

Zostala vám ryža od obeda a nechcete ju zbytočne vyhadzovať? V tomto videu nájdete 6 tipov, ako ju skvele zužitkovať:

Biela a hnedá

Primárne sa ryža delí na bielu a hnedú a podľa tvaru zŕn na dlhozrnnú, strednezrnnú a guľatozrnnú. Biela ryža sa počas spracovania lúpe a brúsi, čím sa zbaví vonkajšej šupky, kľúča aj povrchovej vrstvy. Vďaka tomu neobsahuje príliš tuku ani zdraviu prospešných látok, je však možné ju dlhodobo skladovať bez rizika žltnutia. Je najrozšírenejším a najvyužívanejším typom vo väčšine svetových kuchýň.

Hnedá ryža „natural“ si vďaka ponechanému, čiastočne obrúsenému obalu uchováva väčšinu cenných látok, ako sú vitamíny skupiny B, horčík, fosfor a vápnik. Má vyšší obsah tuku a nie je preto vhodná na dlhšie skladovanie – ľahko žltne.

Basmati

Populárna dlhozrnná indická ryža má jemnú orieškovú chuť a vôňu, je sypká, ľahko stráviteľná a rovnako ako ostatné druhy je prirodzene bezlepková. V Indii sa ryža basmati podáva na mnoho spôsobov – známym pokrmom je napríklad pilaf, teda zmes ryže, hrozienok a kešu orieškov ochutená výrazným korením. Skvele sa uplatní aj ako príloha k tradičným českým pokrmom.

Jazmínová ryža

Svoj názov získala jazmínová ryža podľa jemnej kvetinovej vône, ktorá je pre ňu charakteristická. Patrí do kategórie dlhozrnných druhov, po uvarení zostáva lepkavá a pred prípravou je nevyhnutné ju dôkladne prepláchnuť. Obľúbená je najmä vo vietnamskej a thajskej kuchyni. Podávať ju môžete ako prílohu k omáčkam, mäsovým a zeleninovým zmesiam. Nehodí sa na vyprážanie.

Arborio a carnaroli

Guľatozrnné druhy ryže arborio a carnaroli sú charakteristické vysokým obsahom škrobu a sú nevyhnutnou ingredienciou pri príprave tradičného talianskeho risotta. Počas varenia zrnká postupne absorbujú tekutinu – najčastejšie vodu, vývar alebo víno – vyplavujú škrob a výsledný pokrm vďaka tomu získa dokonale krémovú konzistenciu. Výborne sa hodí aj na prípravu ryžovej kaše alebo nákypu.

Parboiled

Ryža parboiled nie je odroda, ale označenie spôsobu spracovania. Zrnká sa upravujú špeciálnou metódou, počas ktorej sa namočia do vody a potom sa pôsobením pary a vysokého tlaku vtlačia živiny do ich vnútornej časti. Vďaka tomuto postupu si ryža parboiled uchováva až 80% cenných látok, varí sa kratšiu dobu a po tepelnej úprave zostáva sypká. Výbrone sa uplatní ako príloha k dusenému mäsu a omáčkam.

Divoká ryža

Čierna divoká ryža v skutočnosti z botanického hľadiska ani ryžou nie je, jedná sa o semená severoamerickej vodnej trávy, ktoré poznalo už tunajšie pôvodné obyvateľstvo. Dnes je divoká ryža po celom svete pokladaná za skutočnú lahôdku a je vysoko cenená nielen pre svoju ľahko orieškovú chuť, ale aj pre bohatý obsah zdraviu prospešných látok. Pri príprave je potrebné počítať s dlhšou dobou varenia – na zmäknutie bude potrebovať zhruba 45 minút.

Ako ju správne uvariť?

Spôsob úpravy vždy závisí od konkrétneho druhu ryže a tiež od typu pokrmu, pre ktorý je pripravovaná. Pre niektorých je vhodnejšia úprava vo väčšom množstve vody, ktorej prebytok sa zleje, pre iných je potrebné presne odmerať množstvo, ktoré ryža kompletne absorbuje. Podobne sa to má aj s preplachovaním ryže pred tepelnou úpravou – niektoré druhy by sa ním mohli znehodnotiť, iným to naopak prospeje.

Správny postup by mal byť uvedený na obale a oplatí sa ho dodržať. Pokiaľ patrí ryža k vašim obľúbeným prílohám, zvážte zaobstaranie ryžovaru, ktorý si poradí so všetkými druhmi a zakaždým sa postará o dokonalý výsledok.

Zdroj: www.simplyrecipes.comwww.dtest.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.