Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo potrebuje o menštruácii vedieť každé dievča?

reklama:
Čo potrebuje o menštruácii vedieť každé dievča?
Čo potrebuje o menštruácii vedieť každé dievča? Foto: depositphotos.com

Aj keď je menštruácia úplne prirodzenou súčasťou života každej ženy, mnoho dievčat príchod svojich prvých mesiačikov vyzerá s obavami. Ako veľmi budem krvácať? Bývajú vždy mesiačiky spojené s nepríjemnými kŕčmi? Kedy ma vlastne čakajú?

Existuje najmenej desať otázok, na ktoré tínedžerky chcú poznať odpovede ešte predtým, než sa z nich začnú stávať ženy.

1. V koľkých rokoch začínajú dievčatá menštruovať?

V súčasnosti sa priemerný vek prvej menštruácie pohybuje okolo 12 rokov a 6 mesiacov. Skorší nástup menštruácie pravdepodobne súvisí s moderným životným štýlom, najmä stravovacími návykmi detí. Napríklad u obéznych dievčat môže menštruácia nastať skôr, pretože tukové tkanivo ovplyvňuje tvorbu pohlavného hormónu estrogénu. S obezitou, chronickým stresom aj vplyvmi chemikálií z okolia dokonca vedci spájajú aj jav zvaný predčasná puberta. Kvôli predčasnej puberte môže prvá menštruácia nastať napríklad aj u sedemročných či osemročných dievčat.

2. Ako sa pozná, že sa blíži prvá menštruácia?

Nástup prvej menštruácie okrem telesnej váhy ovplyvňuje aj výška či množstvo vody v tele a samozrejme aj genetika. Preto je dobré opýtať sa na vek prvej menštruácie mamy a prípadne aj babičky. Táto informácia môže napovedať, kedy zhruba prvé mesiačiky očakávať. „Príchod prvej menštruácie možno rozoznať aj vďaka početným indíciám. Ide napríklad o začínajúci rast telesného ochlpenia, zväčšovanie pŕs, pobolievanie v podbrušku a niekedy možno pozorovať aj hlienovitý výtok z pošvy. Obvykle je možné prvú menštruáciu čakať zhruba tri roky potom, čo dievčaťu začalo rásť prsia, alebo asi pol roka až rok po tom, čo sa objavil pošvový výtok,“ vysvetľuje gynekológ a sexuológ Pavel Turčan.

3. Čo menštruáciu spôsobuje?

Rovnako ako za samotnou pubertou, aj za menštruáciou stoja hormóny, konkrétne ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón, ktoré sa tvoria vo vaječníkoch. Tieto hormóny spôsobia, že sa sliznica vo vnútri maternice začne zväčšovať. Zväčšená sliznica čaká na oplodnené vajíčko, pokiaľ ale žiadne vajíčko oplodnené nie je, začnú sa určité vrstvy sliznice maternice odlupovať a spoločne s trochou krvi a hlienom odchádzajú z tela preč, čo sa prejaví práve ako menštruačné krvácanie.

4. Čo je to ovulácia a ako súvisí s menštruáciou?

Ovuláciou nazývame jednu časť menštruačného cyklu. Je to doba, kedy sa z vaječníkov uvoľní zrelé vajíčko a následne putuje vajíčkovodom smerom k maternici. Počas svojej cesty môže byť oplodnené spermiou, čím dôjde k tehotenstvu. Ovulácia, teda uvoľnenie vajíčka, sama o sebe trvá len pár sekúnd. Obvykle k ovulácii dochádza okolo 14. dňa menštruačného cyklu, priemerne teda asi 14 dní pred samotnými mesiačikmi.

5. Čo je to PMS?

Ako PMS, teda predmenštruačný syndróm, sa označujú emocionálne, psychologické a fyzické symptómy, ktoré dievčatá a ženy pociťujú. Prejavuje sa v období pred menštruáciou, a to niekoľko dní alebo dokonca aj 1 až 2 týždne. Medzi typické príznaky patria náhle zmeny nálad, precitlivenosť, plačlivosť alebo podráždenosť, zvýšená citlivosť prsníkov, bolesť v podbrušku a kŕče, bolesť kĺbov a svalov, zhoršenie akné, ale napríklad aj zvýšená chuť do jedla, predovšetkým na sladké.

6. Prečo menštruáciu sprevádzajú kŕče?

Menštruačné kŕče patria medzi jedny z najbežnejších prejavov menštruácie. Spôsobujú ich obvykle kontrakcie maternice, ktorá sa tak snaží vypudiť odlupujúcu sa maternicovú výstelku. Uľaviť od kŕčov môžu lieky proti bolesti typu, ale aj napríklad teplé obklady priložené na podbruško, rôzne bylinné čaje či mierna fyzická aktivita alebo masáž podbrušku. Pomôcť môže aj zvýšený prísun horčíka alebo doplnky stravy s fytoestrogénmi a ďalšími vitamínmi či minerálmi.

7. Majú tínedžerky pravidelnú menštruáciu a ako dlho trvá?

V prvých niekoľkých rokoch nemusí byť menštruácia vôbec pravidelná. Pokiaľ sa teda mesiac po prvých nechtíkoch nedostaví ďalšie krvácanie, nie je potrebné panikáriť. Po dvoch až troch rokoch po prvej menštruácii by však už celý cyklus mal byť stabilizovaný a krvácanie by malo prichádzať každých 4 až 5 týždňov.

Samotná dĺžka menštruačného krvácania je opäť pomerne individuálnou záležitosťou a obvykle sa pohybuje v rozmedzí 3 až 7 dní.

8. Sú lepšie vložky, tampóny, alebo menštruačné kalíšky?

Pre mladé dievčatá zažívajúce svoju prvú menštruáciu sú najvhodnejšie klasické menštruačné vložky. Tampóny sú potom vhodnejšie pre staršie dievčatá, pretože vyžadujú viac zručnosti pri zavádzaní a prípadne aj zodpovednejší prístup k pravidelnému vymieňaniu. Príliš dlho zavedený tampón totiž môže spôsobiť infekciu alebo nebezpečný syndróm toxického šoku.

Riziká sa spájajú aj s používaním menštruačného kalíška, ktorý je v súčasnej dobe vnímaný ako moderná a ekologická menštruačná pomôcka.

9. Je možné pri menštruácii cvičiť a športovať?

Záleží samozrejme na intenzite prejavov, ako sú kŕče a bolesti, ale vo všeobecnej rovine sa dá povedať, že cvičenie a športovanie menštruácii nijako neškodí. Naopak, niekedy môže aj významne pomôcť. Vďaka rozprúdeniu krvi sa napríklad zlepší jej cirkulácia v podbrušku, čo môže uvoľniť kŕče. Počas pohybu naše telo tiež vyplavuje hormón endorfín prezývaný hormón šťastia. Ten reaguje s receptormi v mozgu, čo následne vedie k zlepšeniu nálady a utlmeniu nášho vnímania bolesti. Pokiaľ má teda žena aj počas menštruácie chuť cvičiť a športovať, smelo do toho.

10. Kedy menštruácia skončí?

Menštruáciou začína etapa života ženy, ktorej sa hovorí plodné obdobie. To ale netrvá večne a rovnako tak ani menštruácia. Posledné mesiačiky obvykle prichádzajú okolo 49. až 51. roku života ženy. Obdobie vymiznutia menštruácie sa hovorí menopauza. Predchádza jej prechod alebo klimaktérium, počas ktorého sa utlmuje hormonálna aktivita.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.