Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Deti a migrény: Ako ich rozoznať od bežnej bolesti hlavy?

reklama:
Deti a migrény: Ako ich rozoznať od bežnej bolesti hlavy?
Deti a migrény: Ako ich rozoznať od bežnej bolesti hlavy? Foto: www.freepik.com

Migrénu bežne berieme ako doménu dospelých, postihuje ale aj deti a príčin je celý rad. U malých detí je situácia o to zložitejšia, že ešte nedokážu popísať, čo presne sa im deje. Navyše prejavy migrény sú u detí odlišné od tých dospeláckych. Mätúce môžu byť aj ďalšie sprievodné javy, ktoré sa pridávajú k prudkej bolesti hlavy, ako napríklad bolesť brucha alebo nevoľnosť. Ako teda migrénu rozpoznať a dieťaťu pomôcť?

Migréna u detí je iná ako u dospelých

Všeobecná definícia migrény hovorí, že ide o záchvatovité bolesti hlavy spojenú s vegetatívnymi a zriedka aj pohybovými a vnemovými príznakmi. Prejavy migrény u menších detí sa podstatne líšia od tých, ktoré sa objavujú v dospelosti a tiež u dospievajúcich. U dospelého človeka je väčšinou bolesť sústredená na jednom mieste, u detí postihuje naraz čelnú a spánkovú oblasť hlavy, u starších detí zasahuje polovicu hlavy a pridáva sa aj tŕpnutie tváre a končatín. Môže sa stať aj to, že bolesť putuje po celej hlave a pociťujeme ju ako obrovský tlak, skôr než tepanie.

V akom veku sa migréna prvýkrát objavuje

U bábätiek sa migréna takmer nevyskytuje, u batoliat a predškolákov už áno, častejšie u chlapcov. V období dospievania sa naopak objavuje skôr u dievčat. Prejavuje sa bolesťami hlavy strednej až veľkej intenzity. Sú také silné, že dieťa doslova paralyzujú a ono potom nemôže fungovať, ako je zvyknuté. Deti sú potom uplakané, precitlivené, mrzuté a nechcú jesť. Podľa štúdie odborníkov z troch amerických univerzít, súvisí zhruba 18 % vyšetrení na detskej pohotovosti s migrénou.

Ako sa prejavuje migréna u detí

Okrem urputných záchvatovitých bolestí hlavy detskú migrénu sprevádza precitlivenosť na hluk a svetlo, pocit nevoľnosti a zvracania. U malých detí tiež kŕče v bruchu spojené s nechutenstvom. Ďalšími príznakmi sú závraty, nedostatok energie alebo poruchy videnia. Prejavy migrény sú, ostatne ako u mnohých zdravotných problémov, veľmi individuálne, pri každom záchvate môžu byť viac či menej odlišné. Aj častosť výskytu a doba trvania sa líšia. Niektoré deti trápia migréna len občas, iné každý týždeň alebo dokonca skoro každý deň. Niekoho pravidelne, u iného sa objaví raz, za týždeň druhýkrát a potom na pol roka vymizne. Bolesti hlavy môže zhoršiť akákoľvek fyzická aktivita a nemusí byť ani nijako zvlášť namáhavá.

Čo detskú migrénu spôsobuje

Ako migréna vzniká zatiaľ nie je presne známe, pravdepodobne je dôsledkom netypických procesov v mozgu, ktoré spôsobujú dočasné zmeny priemeru ciev a narušenia krvného obehu.
K hlavným príčinám detských migrén patrí dehydratácia, zmeny tlaku, nedostatok spánku alebo narušenie spánkového režimu, veľká fyzická námaha, nepravidelné jedlo, zmeny atmosférického tlaku, stres. Môžu byť dedičné, zapríčinené úzkosťou a stresom v reakcii na rôzne situácie v rodine, vrátane konfliktu s kamarátmi alebo rodičmi, ale aj alergiami na niektoré potraviny. Môže ísť aj o dôsledok úrazu hlavy. V neposlednom rade majú vplyv aj blikanie a odlesky počítačových alebo televíznych obrazoviek.

Čo robiť, keď má dieťa migrénu

Uložte ho do tmavej miestnosti, kam nepreniká hluk, dajte mu na čelo studený obklad. Deťom sa tiež dávajú bežne dostupné analgetiká, ktoré ale pomáhajú iba pri slabších migrenóznych záchvatoch, u silnejších lekári nasadzujú špecifickú medikáciu. Ak sa záchvaty objavujú často a sú dlhé, je potrebné zájsť na odborné neurologické vyšetrenie. Na základe výsledkov potom špecialista určí typ a dávkovanie liekov, pokiaľ budú potrebné.

Pomoc z prírody

Okrem tabletiek predpísaných lekárom, je možné na migrény u detí aj ako prevenciu, ktorá pomôže zabrániť ich opakovaniu, vyskúšať homeopatiká alebo niektoré doplnky stravy. Minerály ako vápnik a horčík znížia napätie vo svaloch. Práve nedostatok horčíka môže spustiť migrénu. Z byliniek od bolesti hlavy uľaví harmanček alebo mäta. Dobré výsledky má aj akupresúra v podobe reflexnej terapie, pri ktorej sa stláčajú určité body na dlaniach alebo chodidlách nôh. Podľa odborných štúdií pomáhajú aj podporné terapie napríklad u psychológov.

Prevencia a zmiernenie prejavov migrén u detí

Prítomnosť rodičov, pohladenie, objatie, pomaznanie zmierňujú napätie. Deti tiež musia vedieť odpočívať. Aby im to šlo lepšie a nemali pocit, že snáď ide o nejaký trest, relaxujte spoločne. Napríklad si môžete len tak ľahnúť a ticho sa rozprávať, prečítajte potomkovi niečo s knižkami alebo oba zatvorte oči a rozprávajte nejaký príbeh napríklad z vášho detstva.
Deti by určite mali kvalitne a dostatočne spať a jesť. Dohliadnite na pravidelnú večierku, zariaďte, aby raňajkovali, obedovali a večerali každý deň v rovnakom čase. Jedlo by malo byť pestré a premyslené tak, aby deťom zabezpečilo všetko, čo potrebujú na zdravý vývoj a rast. Nezabúdajte ani na pitný režim. Dôležité je tiež obmedzenie častého a dlhého používania počítača alebo sledovanie televízie.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.