Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Deti si následky zo súrodeneckej šikany môžu niesť celý život. Prečo by mali rodičia zakročiť a kedy?

reklama:
Deti si následky zo súrodeneckej šikany môžu niesť celý život.
Deti si následky zo súrodeneckej šikany môžu niesť celý život. Prečo by mali rodičia zakročiť a kedy? Foto: www.freepik.com

To, že sa súrodenci občas bijú, je vcelku normálne. Ale všetko má svoje medze a občas sa stáva, že rodičia nezakročia, keď by mali. Deti si následky zo súrodeneckej šikanovania potom ale môžu niesť celý život. S rodinnou terapeutkou Adélou Šauerovou sme sa poradili, ako s konfliktami u detí naložiť.

Jedna moja známa s obľubou prednáša, že nechápe, ako mohli so ségrou vyviaznuť zo svojho detstva živé, pretože sa stále „rezali“. Všetko to bolo zo srandy a tak nejako sa skrátka pošťuchovali, ale raz to skončilo aj zlomenou kľúčnou kosťou. A to sú presne tie okamihy, keď si človek hovorí: „Nebolo to už cez čiaru?“ To, že sa deti medzi sebou bijú do krvi totiž nie je nijako neobvyklé. Podľa prieskumu na túto tému sa ale až 36 % detí stretlo s incidentmi, keď ich súrodenec vyložene napadol, vyhrážal sa im alebo im dokonca zanechal zranenie. To by sa dalo považovať za známky šikanovania, ale zaujímavé je, že o tom deti pred rodičmi často nehovoria.

Prečo deti nehovoria, keď im súrodenci ubližujú?

Podľa rodinnej terapeutky Adély Šauerovej môže existovať hneď niekoľko dôvodov, prečo sa deti nechcú o násilí zo strany brata či sestry baviť. „Niekedy deti nemajú plne vyvinutú schopnosť rozpoznať, že to, čo sa deje, je škodlivé alebo neprijateľné. Môžu považovať šikanovanie od súrodencov za normálnu súčasť interakcie,“ uvádza. „Deti môžu ale tiež mlčať kvôli obavám z toho, čo by sa mohlo stať, ak by o probléme prehovorili. Môžu sa báť reakcie rodičov, strachu z odvetných akcií od súrodencov alebo dokonca môžu mať obavy, že by mohli byť obvinené z klamstva a byť tak aj potrestané. Tiež sa môžu báť toho, že keď o probléme prehovoria, budú považované za slabé alebo nekompetentné, čo môže viesť k pocitu viny alebo hanby a brániť im v otvorenej komunikácii s rodičmi,“ vysvetľuje. A práve z týchto dôvodov by to mali byť rodičia, kto zasiahne.

5 znakov, že je to veľa

Kľúčom k pochopeniu rozdielu medzi bežnou súrodeneckou rivalitou a nezdravým súrodeneckým správaním je uvedomenie si, že súrodenecká rivalita je relatívne neškodná, zato súrodenecká agresia a zneužívanie môže mať celoživotné negatívne dopady na duševné, fyzické a vzťahové zdravie. Medzi varovné signály, že sa konflikty preklápia k nezdravým, podľa Šauerovej patria nasledovné:

Ak jedno z detí opakovane spôsobuje fyzické zranenie svojmu súrodencovi, napríklad modriny, odreniny, alebo dokonca zlomeniny.

Ak dieťa prejavuje zmeny vo svojom správaní alebo nálade. Deti môžu prejavovať psychické dôsledky, ako je úzkosť, depresia, strach alebo izolácia.

Pokiaľ sa medzi súrodencami prejavuje výrazná nerovnováha v moci alebo rešpekte, napríklad ak jedno dieťa dominuje nad ostatnými a má nad nimi kontrolu.

„Šikanované dieťa“ sa nechce s druhým súrodencom hrať, vyhýba sa mu, nechce s ním byť samo, nekomunikuje s ním, v takej situácii plače, prehnane reaguje.

Konflikty medzi súrodencami opakujú alebo ak sú konflikty eskalujúce, namiesto toho, aby sa zlepšovali.

Ako situáciu riešiť?

Ak ako rodičia pozorujete tieto známky súrodeneckých konfliktov u vašich detí, je namieste s tým niečo robiť. Zásahy podľa nami oslovenej rodinnej terapeutky pritom môžu vyzerať nasledovne:

Hovorte so všetkými vašimi deťmi o ich pocitoch a skúsenostiach. Načúvanie a validácia emócií detí sú kľúčové pre vytvorenie dôvery a porozumenia.

Posilňujte tiež zručnosti riešenia konfliktov a emocionálnu reguláciu. To môže deťom pomôcť lepšie zvládať ťažké situácie.

Zároveň je dobré jasne stanoviť pravidlá správania a nastaviť dôsledky za agresívne alebo škodlivé konanie.

V niektorých prípadoch môže byť užitočné vyhľadať pomoc profesionála, ako je rodinný terapeut, ktorý môže pomôcť rodine porozumieť situácii a vyvinúť stratégie na zlepšenie vzťahov.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.