Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Inšpirujte tipmi, ako u detí posilniť disciplínu

reklama:
Inšpirujte tipmi, ako u detí posilniť disciplínu
Inšpirujte tipmi, ako u detí posilniť disciplínu Foto: www.gettyimages.com

Máte pocit, že sa správanie vašich potomkov vymyká kontrole?

Podľa amerického psychiatra Michaela Brodyho, ktorého myšlienky zverejnil server acpcpsychology.com, je schopnosť rozvíjať u detí disciplínu dôležitým aspektom rodičovstva. „Ak je správanie vášho dieťaťa mimo vašej kontroly, alebo dieťa svojím správaním ubližuje sebe alebo ostatným, je na čase zakročiť a dieťa ukľudniť,” tvrdí odborník.

Na to, ako dieťa „porovnať do laty“ pochopiteľne (a bohužiaľ) neexistuje žiadny kúzelný, univerzálny vzorec. „Bez ohľadu na to, aké je to náročné, je úlohou každého rodiča vštepiť dieťaťu určitú disciplínu,“ zdôrazňuje Michael Brody a pridáva niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu s upevňovaním disciplíny začať.

1. Stanovte si jasné pravidlá

Povinnosťou každého rodiča je podľa Brodyho zrozumiteľne vysvetliť svojim deťom, čo sa od nich očakáva a čo nie. Mali by ste svojich potomkov prinútiť, aby porozumeli tomu, čo si predstavujete pod pojmom „zlé” či „nevhodné” správanie. Je to klamstvo? Je to porušenie sľubu? Agresívne správanie voči súrodencom? Deti by zároveň mali s určitosťou vedieť, aké sú dôsledky, pokiaľ hranice prekročia. Pokiaľ totiž dieťa nebude chápať, čo je akceptovateľné a čo nie, je prirodzené, že bude hranica neustále testovať. Pokiaľ deťom poskytnete jasné a konzistentné hranice a očakávania, poskytujete im aj pocit bezpečia. Dieťa zároveň lepšie rešpektuje hranice tých druhých.

2. Dobré správanie odmeňujte

Rozvíjať disciplínu znamená predovšetkým oceňovať kultivovať „dobré” správanie. Vedúci psychiatrie v Kaiser Permanente San Francisco Medical Center v USA Mason Turner uviedol, že rodičia sa môžu dostať oveľa ďalej s pozitívnym posilnením ako s tým negatívnym. Preto deťom dávajte čo najčastejšie najavo, že ich disciplínu oceňujete a vážite si to, že sa snažia.

3. Buďte pevní

Bez ohľadu na to, aké staré vaše deti sú, je dôslednosť podľa Michaela Brodyho kľúčom k úspešnej výchove. Nenechajte sa vyviesť z miery tým, že na vás deti robia „psie oči.” Zároveň u detí podporujte rozvoj samostatnosti a zodpovednosti. Pokiaľ majú možnosť sa samy rozhodnúť, môžu byť motivovanejšie k správaniu, ktoré od nich očakávate. Dôslednosť a pevnosť vytvárajú základ pre zdravé medziľudské vzťahy.

4. Zostaňte v pokoji

Pokúste sa zostať v pokoji, aj keď ste naštvaní. Pokiaľ vo vás vzkypí zlosť, je pravdepodobné, že poviete niečo, čo vás neskôr bude mrzieť. Pokojný stav mysle vám umožní lepšie premýšľať a hľadať efektívne riešenie problémov. Dajte si čas na upokojenie, a až potom situáciu riešte. Ak máte emócie pod kontrolou, máte lepšiu pozíciu na to, aby ste svojim deťom vysvetlili, že porušili vašu dohodu, a prípadne aké z toho vyplynú dôsledky.

5. Bitka a hnev nie je riešenie

Hnev, agresia, pohlavky a facky nielenže nefungujú, ale pre deti sú ponižujúce. Fyzické tresty sú vždy zlyhaním rodiča a navyše týmto spôsobom učíte deti, že konflikty je obvyklé riešiť práve agresiou. Existujú iné spôsoby, ako dať deťom spätnú väzbu za porušenie pravidiel, napríklad tým, že obmedzíte niektoré ich obľúbené aktivity (telefón, počítač, hračky). Sami svoje dieťa poznáte najlepšie, takže vy najlepšie viete, čo by mohlo zafungovať.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. januára 2024
K téme ,

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.