Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Každodenné sedenie škodí telu. Tieto cviky na jeho prekrvenie vám určite pomôžu!

reklama:
Každodenné sedenie škodí telu
Každodenné sedenie škodí telu. Tieto cviky na jeho prekrvenie vám určite pomôžu! Foto: www.freepik.com

Pohyb je nám úplne prirodzený a v prípade, že ho máme nedostatok, telo trpí. Bohužiaľ, v dnešnej dobe digitálnych technológií sa extrémne časté a dlhé sedenie stalo bežnou každodennou súčasťou nášho života. Napriek tomu sa nič nezmenilo na tom, že je telu neprirodzené a nielen jemu, ale aj nášmu mozgu prospeje trocha rozpohybovania.

Prechádzka alebo cvičenie počas dňa samozrejme veľmi pomáha nášmu zdraviu, ale nemali by sme zabúdať ani na pohyb medzi dlhými blokmi sedenia v práci alebo škole. „Je dôležité vykonávať niekoľkominútový pohyb viackrát počas dňa, pretože ak príliš dlho sedíme, dochádza k telesnému nepohodliu. To sa najčastejšie prejavuje stuhnutým telom alebo stratou koncentrácie, v krajnom prípade však môže pravidelné príliš dlhé a neprerušované sedenie viesť aj ku kardiovaskulárnym problémom,“ hovorí Lucia Švaral, trénerka a spoluzakladateľka Fitshaker, úspešné platformy pre domáce cvičenie kladúce dôraz nielen na pravidelný pohyb, ale aj celkový zdravý životný štýl.

Základné pravidlo znie nesedieť viac ako 30 minút v kuse a približne každú polhodinku sa postaviť, trochu sa prejsť a pretiahnuť sa. Pomáha tiež stúpnuť si na špičky a natiahnuť ruky nahor, alebo si drepnúť do hlbokého drepu, príp. urobiť 10 drepov. Všetky tieto ľahké cviky napomôžu celkovému prekrveniu tela a eliminujú nežiaduce následky dlhého sedenia.

Nenápadné cviky na prekrvenie tela v sede

Existujú aj jednoduché cviky na prekrvenie tela, ktorými môžeme svojmu telu uľaviť, kedykoľvek budeme pri dlhom sedení potrebovať uvoľniť končatiny či chrbticu. Tieto nenápadné cviky a pohyby môžeme robiť vždy, keď sa nemôžeme postaviť alebo sa ísť prejsť a musíme vydržať sedieť, ako napr. počas pracovnej porady, v autobuse či na prednáške.

O ktoré cviky ide?

1. Krúženie v členkoch v smere hodinových ručičiek a potom zase naopak.

2. Natiahnutie nohy v kolene tak, že noha je trochu nadvihnutá nad zem po dobu cca 10 sekúnd a potom sa zvoľna položí na zem. Opakuje sa striedavo na obe nohy.

3. Striedavé zdvíhanie špičky a päty je skvelý cvik na lymfe, ale aj mozog. Chodidlá sú pevne prilepené k zemi a dvíha sa zrazu pravá špička a ľavá päta, potom dôjde k výmene a dvíha sa striedavo ľavá špička a pravá päta. Opakuje sa min. 10x.

4. Krúženie ramenami, kedy sa jemne zdvihnú ramená a potiahne nimi dozadu a dole, pričom sa robia malé krúžky.

5. Uvoľnenie chrbtice najlepšie docielime tak, že sa rukami chytíme prednej časti sedadla stoličky a skúsime sa čo najviac vzpriamiť a nadýchnuť, následne stále držíme stoličku, ale zaguľatíme chrbát dozadu, až sa dotkneme chrbtom operadla a vydýchneme. Opakujeme 5x.

6. Uvoľnenie krku vykonáme spustením pravého ucha k pravému ramenu a potom ľavého ucha k ľavému ramenu.

„Praktikovať naťahovacie cviky počas sedenia považujem za samozrejmosť. Okrem toho je ale žiaduce venovať trochu pozornosti aj ďalšiemu pohybu v našom voľnom čase, keď práve nesedíme. Stačí len polhodinka denne s tým, že vybrať si môžeme to, čo nás baví, či už je to beh, joga, plávanie alebo posilňovanie. A určite nás milo prekvapí, ako pohyb dokáže skvele uvoľniť od stresu a uponáhľanosti a zaistí nám aj lepšiu psychickú odolnosť a rýchlejšie spaľovanie,“ dodáva trénerka Fitshaker Lucia Švaral.

Tipy, ako sa počas bežného dňa viac hýbať

Vybavujte telefonáty v stoji a pokiaľ je to možné, choďte pri telefonovaní na prechádzku,

kdekoľvek je to možné, choďte po schodoch namiesto použitia výťahu či eskalátora;

miesto posedenia s kamarátkou v kaviarni si vezmite kávu so sebou a bežte sa prejsť;

aj domáce práce sa počítajú medzi pohyb, preto si rozdeľte prácu tak, že neupracete kompletne byt v jeden deň, ale každý deň urobíte len nejakú časť (jeden deň vyperiete bielizeň, ďalšie vyluxujete a vytrite, potom umyjete kúpeľne atp.);

dávkujte si pohyb priebežne počas celého dňa, čo najviac to ide.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.