Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Niektorí rodičia sú na pochybách. Dávať bábätku cumlík alebo nie?

reklama:
Dávať bábätku cumlík alebo nie?
Niektorí rodičia sú na pochybách. Dávať bábätku cumlík alebo nie? Foto: www.freepik.com

Na použitie cumlíkov sú rôzne názory. A pretože do hry vstupuje aj individualita dieťaťa, nedá sa vždy presne určiť, či majú pravdu zástancovia cumlíkov alebo ich odporcovia. Skutočnosť ale býva často jednoduchšia, než by sa mnohým zdalo.

Cumlík zostáva jedným z najčastejších darčekov pre novorodencov a je súčasťou väčšiny bábätkovských výbavičiek. Ako je to s cumlíkom pár hodín či dní po pôrode a môže ovplyvniť laktáciu? Kedy je vhodné cumlík použiť a kedy už je jeho použitie nebezpečné? Zaobstarať svojmu dieťaťu cumlíček, alebo sa mu oblúkom vyhnúť? To sú otázky, ktoré si kladie mnoho rodičov. Odpoveď nie je jednoduchá

Kedy určite nepoužívať

Odborníci sa domnievajú, že cumlíky by sa nemali používať u novorodencov, pretože ich použitie ohrozuje vytvorenie správneho sacieho reflexu, a tým sa ovplyvňuje aj tvorba mlieka. Dieťa je zmätené, pretože nevie, či má v ústach cumlík alebo prsník a môže sa tak stať, že zbytočne zapôsobí na obmedzenie laktácie. Mlieka bude menej a menej a čoskoro sa objaví potreba dokrmovať umelou stravou.

Tiež sa všeobecne usudzuje, že by nemali cumlíky používať deti nad jeden rok veku. Dôvodom je, že už by mali byť schopné vytvoriť si názor, že cumlík nepotrebujú, ale hlavne by mohlo pri dlhodobejšom používaní dôjsť k deformáciám čeľuste. Drobné zakriveniny a zlé posadenie jazyka potom vedú k zhoršenej výslovnosti mnohých hlások ak ďalším problémom.

Kedy použiť

Cumlík by sme mali použiť vo chvíli, keď sme vyčerpali ostatné možnosti, ako dieťa upokojiť. Dieťa plače z rôznych príčin. Ide o hlad, smäd, mokrú plienku, zimu či naopak horúco. Dieťa mohlo byť poštiepané hmyzom alebo môže mať bolenie bruška. Je vždy potrebné nájsť príčinu plaču a nesnažiť sa si zjednodušiť situáciu použitím cumlíka. Keď ale prejdeme všetky možnosti a nenájdeme rozumný dôvod, prečo dieťa plače, môžeme cumlík použiť. Zvlášť keď ide o situáciu pred zaspaním. Je ale tiež možné zvážiť variant nechať dieťa prisať k prsníku. To je samozrejme ešte lepší variant.

Pozor na fľaštičky

Celkom inú kategóriu tvoria fľaštičky na pitie. Nie je rozhodne možné nechávať dieťa prisaté k fľaštičke s tekutinou bez dozoru do doby, než je úplne schopné s fľašou samostatne manipulovať. Ani potom však nie je vhodné dovoliť dieťaťu, aby pilo z fľaše rôzne šťavy, pretože tak najčastejšie dochádza k tvorbe zubného kazu už u malých detí na mliečnych zuboch. Variantom je použitie obyčajnej vody.

Iné riziká

Okrem toho, čo už bolo uvedené, sú cumlíky rizikové z dôvodu väčšej pravdepodobnosti chorôb horných dýchacích ciest a väčšej kazivosti zubov. K tomu dochádza kvôli už spomínanému zlému posadeniu jazyka. Dieťa dýcha viac s otvorenou pusou, a tak sa do ústnej dutiny a dýchacích ciest dostáva podstatne väčšie množstvo bacilov. Ďalší môžu priputovať prostredníctvom cumlíka zdvihnutého zo zeme alebo olíznutého rodičom.

Hlavne mamičky, nezabúdajte, že najdôležitejšie je spokojné bábätko. A to aj s cumlíkom.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.