Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Všímajte si vaše chodidlo. Čo prezradí o vašom zdraví?

reklama:
Všímajte si vaše chodidlo. Čo prezradí o vašom zdraví?
Všímajte si vaše chodidlo. Čo prezradí o vašom zdraví? Foto: www.freepik.com

Hoci sa to nezdá, zdravie nohy ovplyvňuje množstvo telesných funkcií. Zďaleka nejde len o to, či nás nohy bolia, alebo nebolia počas chôdze. Priamo v chodidle nájdeme kľúč na vylepšenie mnohých svojich problémov.

Noha je zložitá a dôležitá časť tela, ktorá má význam pre správnu funkciu celého pohybového aparátu. Zasahujú do nej dlhé svalové reťazce prebiehajúce od horných končatín cez chrbát do dolných končatín. Poruchy kdekoľvek v priebehu tohto svalového zreťazenia sa môžu premietať do oblasti nohy, ale aj naopak, napríklad zranenie nohy sa môže prejaviť bolesťami krčnej chrbtice.

„Noha je súčasťou hlbokého stabilizačného systému tela, kam patrí svalové dno ústne, bránice a svalové panvové dno. Aktivita svalstva nohy priamo ovplyvňuje funkciu bránice a postavenia hrudníka, čím ovplyvňuje dýchanie. Ovplyvňuje aj funkciu panvového dna, čo môže viesť k inkontinencii či funkčnej sterilite žien aj mužov. Nohy sú zásadnou súčasťou systému, vďaka ktorému sme schopní udržať rovnováhu, stáť, chodiť a pohybovať sa,“ hovorí úvodom docentka Kamila Řasová z Kliniky rehabilitačného lekárstva 3. LF UK. Svaly nôh niekedy odkryjú aj množstvo neurologických porúch. „Napríklad kladivkovité prsty môžu ukázať na výhrez medzistavcovej platničky medzi posledným bedrovým a prvým krížovým stavcom. Vážnejšie problémy môžu viesť k obrne lýtkových svalov, čo môže vyústiť do deformity nohy zvanej vysoká noha,“ uvádza odborníčka.

Svaly nôh môžu odkryť aj rad neurologických porúch.
Po čom zapátrať

Vbočený palec

Hallux valgus alebo vbočený palec môže mať mnoho príčin, najčastejšia je obuv s úzkou špičkou, ktorá palec deformuje do neprirodzenej polohy. „Vbočený palec ovplyvňuje kvalitu chôdze tým, že neumožní nohe správny odraz. Problém sa v prípade ťažkej deformity rieši chirurgicky. Tomu sa dá ale predísť. Zásadné je zvoliť správnu obuv a naučiť sa pravidelne starať o nohu, predovšetkým udržovaním pohyblivosti kĺbov takzvanou mobilizáciou alebo ovplyvnením mäkkých tkanív nohy, napríklad správne vedenou masážou. Pasívnou pomocou, ktorá môže zlepšiť stav, je aj použitie tejpov. Najdôležitejšia však je vhodná pohybová aktivita, pri ktorej sú prirodzene stimulované svaly tela, kĺby sú v správnom postavení a dochádza k pretiahnutiu chrbtice v pozdĺžnej osi,“ hovorí docentka Řasová.

Plochá noha

Nožná klenba je tvorená priečnym a pozdĺžnym klenutím, ktoré držia vnútorné krátke a vonkajšie dlhé svaly nohy spolu s väzivovým tkanivom. Klenba zaisťuje pružnosť chôdze, tlmí otrasy a nárazy a bráni stláčaniu mäkkých častí, napríklad ciev v chodidle. Na svet prichádzame bez nožnej klenby, tá sa utvára počas dozrievania centrálneho nervového systému približne v treťom až štvrtom roku života a vývoj pokračuje až do desiateho roku veku. Poruchy nožnej klenby sa môžu prejaviť plochou alebo vysokou nohou.

Pre pozdĺžne plochú nohu je typické zníženie vnútorného vyklenutia a vnútorné vychýlenie päty, pre priečnu platí, že noha „leží“ na hlavičkách priehlavkových kostí, prsty majú kladivkovité postavenie a palce sú vbočené. Tieto poruchy sú buď vrodené, alebo získané, napríklad úrazom. Plochonožie je možné zlepšiť chôdzou naboso po klasickom mäkkom teréne a prirodzeným posilňovaním svalov nohy. V minulosti sa odporúčalo zbieranie kolíčkov či vreckoviek nôh zo zeme. „Občasné precvičenie svalov týmto spôsobom nie je na závadu, ale mohlo by viesť k nerovnomernému svalovému preťaženiu nohy. Lepšie je zvoliť techniky, ktoré aktivujú vhodnú súhru svalov celého tela vrátane svalov nohy,“ odporúča docentka. Upúšťa sa aj od vložiek do topánok, ktoré nohu pasívne podopierajú. „Vhodné sú naopak kvalitné podologické stielky, ktoré je možné po zahriatí tvarovať tak, aby správne aktivovali súhru svalov nohy. Tým nohy aktivujú k prirodzenému a bezbolestnému pohybu,“ radí Kamila Řasová. Rizikovým faktorom plochej nohy je nadváha alebo nadmerné zaťaženie nosením ťažkých bremien. K vzniku prispieva aj dlhé státie, naopak stavu nohy prospieva chôdza po prirodzených povrchoch.

Pätná ostroha

Pätná ostroha o sebe dáva vedieť silnú a ostrú bolesťou pri došliapnutí. Vzniká postupne dlhodobým preťažením mäkkých tkanív nohy, kedy dochádza k ťahu svalových úponov, na ktoré telo reaguje zápalom a následne výrastkom, ktorý začne vápenatieť. So vznikom súvisí nevhodné postavenie nohy, predovšetkým vychýlenie chodidla smerom dovnútra alebo porucha funkcie svalov nohy. Na liečbu sa používajú metódy tlmenia bolesti, ožarovania laserom či rázová vlna. Nutná je zmena obuvi a odstránenie návykov, ktoré viedli k vzniku ostrohy.

Vznik ostrohy podporuje aj chôdza po tvrdom povrchu, tvrdá stielka v topánke či úraz päty.

Čo ste možno nevedeli

Z anatomického hľadiska je noha časť dolnej končatiny od členka nižšie. Jej kostra je tvorená 26 kosťami, mnohými kĺbmi a 107 väzmi. Na nohu sa upína 19 krátkych svalov a 12 úponov dlhých svalov. Noha je pretkaná veľkým množstvom krvných i lymfatických ciev a je v nej rad proprioreceptorov, vďaka ktorým sme schopní stáť, držať rovnováhu a stabilitu.

Ako vyberať topánky

Topánky by mali byť voľné, nemali by nohu stláčať a nemali by mať žiadne ostré švy či hrany, ktoré by spôsobovali otlaky, pľuzgiere či odreniny nôh. Na dĺžku sa odporúča voľný priestor zhruba 0,5 cm. Vhodné sú topánky bez podpätku, prípadne s maximálnou výškou podpätku do 3 cm. Vyšší podpätok vedie k skracovaniu Achillovej šľachy a lýtkových svalov. To následne spôsobuje bolesti nôh, chrbta a krčnej chrbtice. V súčasnej dobe sú v móde topánky „naboso“ (tzv. minimalistická obuv), ktoré umožňujú nohe prirodzený pohyb počas chôdze a nohu nijako nedeformujú, pretože sú voľné a mäkké. Aj tu je ale potrebná opatrnosť a pri výbere je vhodné si nechať poradiť. Kvalita topánok je rôzna a nie každý z nás pozná potreby svojej nohy.

Reflexné body komunikujú s telom

Noha je miestom s veľkým množstvom reflexných bodov, ktorých stimuláciou je možné ovplyvniť funkciu ďalších orgánov, s nadsadením by sa dalo povedať, že sa na ňom zrkadlí mapa celého tela. Najväčšie množstvo bodov je na chodidlách. Stimuláciou týchto bodov sa zaoberá reflexná masáž a reflexná terapia, ktoré patria k alternatívnym spôsobom starostlivosti o zdravie. V rámci reflexnej terapie sú chodidlá rozdelené do niekoľkých zón. Tieto zóny sú na pravej aj ľavej nohe umiestnené zhodne a ich stimuláciou a zhodnotením stavu je možné vykonávať diagnostiku jednotlivých vnútorných orgánov. Miesta orgánov, ktorých funkcia je narušená, reagujú pri stimulácii bolestivo. Miera bolestivosti môže odrážať mieru narušenia orgánu. K stimulácii reflexných miest dochádza tlakom alebo hladením. Vďaka tomu je možné orgán buď aktivovať k zvýšenej funkcii, pokiaľ pracuje nedostatočne, alebo naopak upokojiť, pokiaľ vykazuje akútnu bolesť či zápal.

Účinky reflexnej masáže chodidiel

• odstraňuje pocit ťažkých, unavených nôh

• uvoľňuje blokády v oblasti nohy, tým prispieva k správnemu pohybu kĺbov a zlepšuje pohyb nohy • zmierňuje bolesti chrbtice, najmä v oblasti bedier, krčnej chrbtice a hlavy

• zlepšuje krvný obeh a prekrvenie

• dokáže rozprúdiť lymfu, tým ovplyvňuje opuchy

• urýchľuje metabolizmus, detoxikáciu organizmu a posilnenie imunity

• urýchľuje rekonvalescenciu

• pomáha riešiť funkčné poruchy trávenia a vylučovania, pôsobí na sexuálne funkcie

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.