Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za jeden svoj život nezmeníme, ale zmeňme myšlienky, ktoré premenia náš život!

reklama:
Za jeden svoj život nezmeníme, ale zmeňme myšlienky, ktoré premenia náš život!
Za jeden svoj život nezmeníme, ale zmeňme myšlienky, ktoré premenia náš život! Foto: www.freepik.com

Počas jedného dňa svoj život nezmeníme, môžeme však zmeniť myšlienky, ktoré potom navždy premenia náš život.

Dobré je začať týmto:

Do plného pohára vodu nenaleješ.

To je jeden zo základných princípov každej zmeny. Nedokážeme svoj život kardinálne zmeniť a prepísať svoju vlastnú históriu, pokiaľ budeme vychádzať z doterajších nevytriedených skúseností.

Pokiaľ budete používať tie isté kúsky skladačky, bude vám z nej vychádzať vždy ten istý obrázok.

Vedome znovuvytvárať sami seba a svoje skúsenosti musíme začať od nuly.

Ani hľadaním nových cieľov, ani vyhlásením toho, ako chceme vyzerať za 5 rokov, ani otázkami po zmysle vlastného poslania a jeho určenia. Celý proces vám budú komplikovať minulé predstavy, ktoré vám navyše budú uberať množstvo energie.

Začať musíme vyhadzovaním všetkého harampádia zo svojho života: fyzického, energetického i mentálneho.

Nekontrolované hromadenie v minulosti viedlo k dvom veciam:

– Nekonečnému pripomínaniu svojej vlastnej minulosti – život sa začal podobať akémusi dejá vu.

– Spomaľovanie rýchlosti – niekedy sa pozeráte na ľudí, ktorí toho za rovnaký čas stihnú trikrát viac ako vy a nechápete, ako to zvládnu. Životný úspech a realizácia vo všetkých oblastiach činnosti sú možné iba vo vysokých rýchlostiach.

Upratať si v živote musíme vo všetkých troch časoch: minulom, prítomnom a – nedivte sa – aj budúcom. Áno, vaša budúcnosť je zavalená najrôznejším smetím v podobe predstáv o tom, ako bude vyzerať. Takže fakticky sa nehnevajte, upratovanie je nutné aj tu.

Prestaňte žiť tak, ako by vám zostávalo 500 rokov. © Bill Gates

Navrhujem vám začať prítomnosťou. Je to to najprehľadnejšie – tu a teraz. Keď dokonale zbavíte prítomnosť všetkého haraburdu, dodá vám to silu a čerstvú energiu – a tie ešte budete potrebovať.

Zásadou je vyhodiť všetko, čo sa dá a možno aj niečo naviac. V podstate to znamená dokončiť všetko, čo nie je hotové. A keď niečo už stratilo svoju nevyhnutnosť, jednoducho to zrušiť.

Hlavné je vymazať zo zoznamu všetky veci, ktoré na ňom bez zmeny visia už dlho.

Podotýkam, že vám nikto nenavrhuje, aby ste naraz naleštili všetku svoju prítomnosť (aj keď to býva užitočné). Na začiatok treba uviesť veci do poriadku a zbaviť sa toho, čo sa tu váľa už kto vie ako dlho. Aj keby ste to mali vynulovať. Skrátka buď rôzne svoje priania zo zoznamu výhľadových očakávaní vyškrtnite, ak na ňom strašia už týždne, alebo si ich začnite plniť. To vám poskytne významný objem novej energie.

Teraz podrobnejšie.

Čo majú v najbližších voľných dňoch robiť tí, ktorí sa predsa len rozhojdali a chcú sa do toho pustiť:

1. Vynášame smetí

Zbavíme sa všetkého smetí. Na začiatok z bytu. Vyhadzujeme, rozdávame, nosíme do azylových domov. Ale nie podľa pravidla: „Toto zložím do krabice a ako sa to bude hodiť, odveziem to do charity“! Rovnú to tam odvezte. Na zozname „výhľadovo“ nesmie nič zostať!

Čo je smeť? Všetko, čo nepoužívate. Povedzme to takto: všetko, čo ste nepoužili za uplynulý rok (a to je ešte veľmi lojálni!), je potrebné vyhodiť-rozdať-predať.

– Oblečenie, ktoré nenosíte.
– Drvivá väčšina suvenírov, snáď s výnimkou pár kúskov, ktoré vám naozaj zútulnia bývanie.
– Nefunkčné alebo zastarané prístroje, riad a pod…

Čím viac toho vyhrabete, tým vám bude lepšie. Uvedomte si, že každá vec, naozaj a doslova každá je čiastočkou vašej energie. Pozerajte sa na nich triezvo a do svojej novej, upratanej skúsenosti si berte len to, čo naozaj budete potrebovať a čo vám robí radosť. Ku každému predmetu pristupujte s otázkou: „Chcem sa zbaviť tohto kúska energie a na jeho miesto pustiť novú?

Do plného pohára vodu nenaleješ.

Svoj pohár vyprázdňujete sami. Koľko z nej vylejete, toľko sa do nej dá naliať. Ak ste nenásytní, nemôžete sa čudovať, že veľké premeny už sa nikam nezmestia.

Vcelku je generálne upratovanie bytu hrou s názvom „Ako veľmi som ochotný pustiť si do života nové skúsenosti“. Koľkých starých sa zbavíte, toľko nových môžete prijať.

To sa mimochodom týka všetkých ostatných vašich priestorov. Pracovného miesta v zamestnaní, chaty, auta, súkromného lietadla a čohokoľvek, čo snáď ešte máte k dispozícii. Upracte si stôl a poriadne to rozbaľte.

2. Vymažte staré zložky

Vyhádzanie smetí a starých obchodov ešte nič nebolo – teraz je čas vymazať staré zložky. Koľko času trávite pri počítači a na sieťach? Tiež to je váš priestor, aj keď virtuálne. A aj on je časťou vašej energie.

Zvykli sme si v počítači skladovať doslova všetko. Prečo sa s tým mazať? Na pevný disk sa zmestí všetko.

Zásada je rovnaká: upratovanie uvoľňuje energiu. Okrem nevyhnutného si nechávajte len to, čo sa vám páči, čo je vám drahé. Prečo uchovávať film, ktorý sa vám nepáčil? Prečo tu mať staré zložky bohvie z kedy ak ničomu? To všetko je kúsok vás. Potiahnete to so sebou s vedomím, že čím väčší náklad, tým nižšia rýchlosť, alebo uvoľníte miesto novému?

Poriadne prebrať potrebuje nielen váš osobný, ale aj pracovný počítač, rovnako ako sociálne siete, blogy a stránky.

3. Upratujeme veci na svoje miesto, zoraďujeme zložky

Vyhádzať krámy je málo, ešte musíme uviesť do poriadku to, čo zostalo.

Harmonický poriadok (nie fanatický, ale systemizovaný, keď veci majú svoje miesto) je zárukou dobrého a efektívneho fungovania vecí, zvlášť keď nadišiel čas na zvýšenie rýchlosti. Nepodarí sa vám zaradiť vyšší životný rýchlostný stupeň, pokiaľ na vašom pracovnom stole a doma vládne chaos.

4. Filtrujeme nové informácie

Poriadok a upratovanie treba uplatniť aj pri nových informáciách. Je to potrava vašej mysle a na jej kvalite výkon vašej mysle závisí. Inak sa to povedať nedá.

Už ste počuli o infomačnej intoxikácii? Je to veľmi rozšírený neduh, ktorý napadol už mnoho ľudí. Čítajú na sieti všetko, čo sa jej namáha, donekonečna preposielajú už repostované informácie. Ich schopnosť počuť hlas vlastnej duše dokonale atrofuje.

Informácie majú sklony k hromadeniu, nikam sa z nášho podvedomia nesťahujú. Preto je nutný ich starostlivý výber. Zaoberáme sa len tým, čo má hodnotu a pokiaľ možno to hneď zužitkujeme. Informácie je nám zdrojom poučenia a slúži nášmu rozvoju. V opačnom prípade informačný balast len zaplaví prístupové kanály. Vzniká mohutný informačný šum. V dôsledku toho sa dopúšťame chýb, prehliadame dôležité veci – pretože nepočujeme hlas vlastného rozumu, hlas svojej duše.

Preto odporúčam ešte dnes urobiť nasledujúce:

– Poriadne preberte zoznam svojich priateľov

Vyraďte zo svojich priateľov tých, ktorí vám nič nehovoria, kontakt s nimi vám nič nedáva, nie je prínosný ani zaujímavý.

– Vyčistite múr

Zbavte sa ľudí, ktorých poznámky a novinky vám prekážajú. Zvlášť tých, čo vám múr zapĺňajú reposty negatívnych komentárov k medzinárodnej situácii.

– Urobte si jasno, ktoré blogy chcete čítať a na ktoré stránky chodiť.

Mojím hlavným meradlom, podľa ktorého si stanovujem hodnotu zdroja, je môj vnútorný pocit. Keď človek niečo číta a cíti vo vnútri tú správnu odozvu, je to úplne jasný pocit. Signalizuje to prianie začať niečo robiť.

Rozhodne to neznamená, že človek zistí, že si ho niekto pridal do priateľov, tak si ho tiež pridá a bude čítať, čo je pri ňom nové. Musí to byť výber naozaj tých zdrojov, ktoré vás zaujmú a prinášajú vám radosť. Staré a vyprázdnené treba nahrádzať novými.

5. Staré záležitosti buď dokončíme, alebo sa ich zbavíme

Je dôležité dorobiť a uzavrieť všetky veci zo zoznamu „výhľadovo“. Buď ich prevedieme do zoznamu tých, ktoré už bežia a majú reálnu vyhliadku na ukončenie, alebo ich skrátka vynulujeme. Rozhodne je lepšie sa rozhodnúť, že teraz vec skrátka uzatváram, než ju ťahať so sebou ako zbytočný náklad. Musíte sami cítiť, že všetky vaše záležitosti sú buď uzavreté, alebo beží proces ich zaistenia a nikde nič nedrhne. Tak dosiahnete prvý rýchlostný stupeň, potrebný na to, aby ste si položili otázku: „Čo chcem od života?“ – a aby ste sa pohli k riadeným zmenám.

Zhrňme si to: proces generálneho upratovania prítomnosti má dva kľúčové momenty. Zbaviť sa haraburdu na všetkých úrovniach a uviesť svoje veci do poriadku – vrátane prúdu prichádzajúcich informácií.

Nastavte si informačné kanály tak, aby sa k vám dostávali iba kvalitné a užitočné informácie, a to v primeranom množstve. Uvidíte, ako sa váš obraz sveta premení.

Človek sa môže premeniť iba vtedy, keď pochopí, že staré skúsenosti mu v tom nemôžu byť dobrými radcami.

Tak sa dajte do upratovania!

Zdroj: www.adaline.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 10. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.