Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Začíname s príkrmami: Tu je 7 najčastejších otázok

reklama:
Príkrm
Foto: www.gettyimages.com

Novopečené mamičky hľadajú často odpoveď na otázku, kedy začať s prikrmovaním, aké potraviny sú vhodné a koľko by toho malo dieťatko zjesť.

Na uľahčenie zavádzania príkrmov vám zodpovieme sedem najčastejších otázok.

Kedy začať s príkrmom?

Bábätko by malo byť prvé štyri mesiace života výlučne dojčené. (Ak sa dojčenie z akéhokoľvek dôvodu nedarí, podávajte dieťaťu iba umelé dojčenské mlieko.) Aby sa správne „naprogramovala“ jeho imunita, začnite od ukončeného 4. mesiaca ponúkať po lyžičkách prvé príkrmy (spoločne s dojčením či podávaním UM). Pokiaľ sú prípadné alergény postupne zavádzané do jedálnička dieťatka v období medzi dokončeným 4. až 6. mesiacom života, ktoré nazývame imunologické okno, výrazne tým znížite pravdepodobnosť vzniku alergií a naopak sa tým zvýši pravdepodobnosť potravinovej tolerancie.

Aké príkrmy podávať?

Ideálne je začať so zeleninou a až potom podávať ovocie. Keby si dieťa zvyklo najskôr na sladkú chuť ovocia, mohlo by následne zeleninu odmietať. Začínajte príkrmom z jedného druhu zeleniny, nekombinujte a starostlivo sledujte reakciu bábätka na určité druhy. Pokiaľ mu nepôsobia ťažkosti, vyskúšajte ďalšie a postupne tak otestujte rozličné druhy zeleniny. Na prvú lyžičku sa hodí mrkva alebo zemiaky. Spočiatku sa vyhýbajte zelenine, ktorá nadúva..

Koľko by malo bábätko zjesť?

Príkrmy sú v prvej fáze predovšetkým doplnkom dojčenia, ktoré má stále vo výžive primárnu úlohu. Na začiatku ponúknite dieťaťu len pár lyžičiek pred dojčením, väčšinou na poludnie. Postupne nahrádzajte celú obedňajšiu dávku mlieka nemliečnym príkrmom. Medzi 6. – 8. mesiacom zvyšujte množstvo príkrmu, aby nahradil jednu celú mliečnu porciu. Neskôr nahraďte nemliečnym príkrmom aj druhú a tretiu mliečnu porciu.

Kedy začať s mäsom?

Až si bábätko zvykne na zeleninu, začnite do nej pridávať dôkladne uvarené chudé mäso (kuracie, morčacie, králičie, hovädzie, jahňacie), spočiatku asi jednu polievkovú lyžicu na dávku (zhruba od 5. mesiaca). Začať potom môžete aj s ovocím, pričom prvýkrát siahnite po jabĺčku alebo banáne.

Ako príkrm podávať?

Príkrmy od 4. mesiaca je potrebné podávať dohladka rozmixované, aby dieťa nemalo problémy ako pri samotnej konzumácii (väčšinou ešte nemá zúbky), tak pri následnom trávení. Pokiaľ kupujete hotové poháre, zeleninové a mäsovo-zeleninové príkrmy môžete mierne ohriať vo vodnom kúpeli (poháre sa dajú ohrievať aj v mikrovlnke), vždy ale strážte teplotu. Kvapnite si trochu pokrmu na predlaktí a vyskúšajte tak, či nepáli. Ak varíte doma, jedlo nijako nedochucujte, nesoľte. V domácom prostredí podávajte pokrm plastovou lyžičkou, na cesty si ho môžete pripraviť do plniteľných vreciek. Až sa objavia prvé zúbky a dieťa bude na príkrmy navyknuté, môžete jedlo namiesto mixovania iba stláčať vidličkou, aby sa naučilo prehĺtať kúsky namiesto kašičky (zhruba medzi 6. – 8. mesiacom).

Nútiť alebo nenútiť?

Pokiaľ bábätko odmieta prvé príkrmy, nenúťte ho do jedla ani neponúkajte nové chute. Namiesto toho mu po dvoj- alebo trojdňovej prestávke ponúknite znovu rovnaký pokrm. Buďte trpezliví a skúšajte to aj naďalej s kratšími pauzami. Prípadne skúste obmeniť kombináciu zeleniny alebo doplňte tú, ktorú si vaše dieťa už stačilo obľúbiť. Môžete tiež skúsiť pridať do príkrmu trochu materského mlieka, ktorého chuť dieťa dobre pozná. S podávaním prvých príkrmov si počkajte na moment, keď je dieťa v dobrej nálade a nie je úplne vyhladované. Nespokojné dieťa odmietne čokoľvek, čo mu ponúknete.

Domáce alebo kupované?

Pokiaľ sa rozhodnete pre domáce varenie príkrmov, používajte vždy iba čerstvé a kvalitné suroviny. Zeleninu a mäso nechávajte dôsledne prejsť varom, ovocie dôkladne omývajte, prípadne lúpte. Obávať sa však nemusíte ani kupovaných, hotových príkrmov v pohári. Dojčenská výživa predávaná v obchodoch je prísne strážená, pretože je pre ňu stanovený špeciálny nízky hygienický limit pre prítomnosť látok, ktoré by mohli ohroziť zdravie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. septembra 2023Zdroj www.zdravijakovasen.cz

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.