Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zahryzol sa vám kliešť do intímnych partií? Ako ho vybrať?

reklama:
Zahryzol sa vám kliešť do intímnych partií? Ako ho vybrať?
Zahryzol sa vám kliešť do intímnych partií? Ako ho vybrať? Foto: depositphotos.com

Sezóna kliešťov je opäť tu a miest, kam sa títo na prvý pohľad malinký chrobáčikovia môžu zahryznúť, je celý rad. Obzvlášť radi však majú temné zákutia a vlhké miestečka nášho tela. A tak sa môže pokojne stať, že tá malá čierna bodka, ktorá sa nechce odlepiť z vášho penisu, je kliešť!

Ani tento rok tomu nebude oproti minulým rokom inak. Sezóna kliešťov, ako sa zdá, aj tento rok začne vo veľkom. Výhodu títo drobní škodcovia majú pomerne veľkú. Hneď si ich nevšimnete, a keď sa prisajú, len tak ich neodlepíte.

Kliešte prenášajú mnoho nebezpečných chorôb, v roku 2016 bolo podľa Centra pre kontrolu chorôb hlásených viac ako 35 000 prípadov lymskej boreliózy spôsobenej kliešťami. Štúdia vykonaná na 160 tisícoch ľudí naznačila, že toto ochorenie prekonalo až 14,5 % populácie celého sveta.

Páni, pozor

Kliešť sa môže zahryznúť v podstate kamkoľvek, sú však miesta nášho tela, ktoré títo malí parazity predsa len preferujú pred inými. Všeobecne platí, že kliešť vyhľadáva teplé a vlhké miesta. Útočisko, kde si ich na prvý pohľad nevšimnete a kde sa stávajú „pánmi“.

Podbruško, oblasť stehien alebo podpazušia tak pre kliešte nie sú problém. „Kliešte majú radi relatívne vyššiu teplotu a vlhkosť – teplé a tmavé oblasti, ako sú podpazušie a triesla,“ zhodujú sa lekári.

Rajónom kliešťov sú teda teplé a tmavé oblasti, kde si každé z nich príde na svoje. Preto nie je výnimkou, keď si muž objaví zvláštnu tmavú bodku na penise či miešku a pri bližšom preskúmaní zistí, že sa mu na dané miesto skutočne prisalo kliešť.

Prevencia je základ!

Hoci vám prevencia na 100% nezaručí, že sa vám kliešť na telo neprisaje, rozhodne vďaka nej môžete prípadné riziko o dosť znížiť. Aká prevencia je vlastne tá správna?

1. Chlpy musia preč

Nikto nehovorí, že sa z vás razom musí stať „holátko“, udržiavať svoje intímne oblasti ľahko upravené a „zastrihnuté“ sa ale skutočne oplatí. Stačí fakt, že nájsť titerné kliešť v hustom poraste vášho ochlpenia môže byť problém.

Akonáhle oblasť intímnych partií získa oholením patričný „tvar“, atraktivita oblasti sa pre kliešť značne znižuje. Ak by sa predsa len prisalo, a stať sa to môže, zaistí vám upravená oblasť slabín a intímnych partií ľahšie odhalenie.

2. Myslite na repelent

Nemusíte nutne hľadať repelent proti kliešťom, plne postačí, keď použijete ten, ktorý máte doma proti komárom. Zaistí vám rovnaký účinok. Ak však chcete mať skutočne silnú ochranu proti týmto škodcom, poskytnú vám ju spreje s obsahom látky DEET. Výhodou je, že ich môžete striekať aj na oblečenie.

3. Do prírody len v ponožkách

Znie to možno ako science fiction, kliešťa je však jedno, či putuje z ponožiek kamkoľvek ďalej po vašom tele. Preto by ste mali byť obozretní, kedykoľvek sa vydáte do prírody. Všeobecne však platí, že vyššie ponožky rovná so znížené riziko. Pokiaľ chcete zaistiť svojmu telu ochranu ešte vyššiu, zastrčte si do ponožiek nohavice.

Od veci nie sú ani kompresné šortky. Práve tie dokážu vytvoriť správnu bariéru, aby sa kliešť nedostal do miest intímnych partií, kde to má tak rado.

4. Vždy sa prezrite

To by zas nemal byť taký problém. Skrátka až si budete prezerať svoje telo pred zrkadlom, prezrite okrem tváre, svalov na pažiach a bruchu aj miesta ako triesla, podkolenné jamky a podpazušie.

Akákoľvek tmavá bodka, pevne prisatá na vašom tele, pokojne môže byť kliešť.

5. Poriadne to namydlite

Pravidlo číslo 5 tkvie v tom, že sa namydlíte zakaždým, keď pôjdete do sprchy. Tým uľahčíte prípadné objavenie prisatého kliešťa. Laicky povedané ho nahmatáte a zabránite tak tomu, aby vám sal krv dlhšie, než je nutné.

Ako vybrať kliešť z penisu alebo miešku?

Pomocou pinzety s jemnými hrotmi uchopte kliešť čo najbližšie k povrchu kože, vytiahnite ho hore rovnomerným tlakom a dôkladne očistite miesto zahryznutia za použitia alkoholu, jódovej tinktúry alebo mydlovej vody.

Miesto, kam sa kliešť prisalo, pre istotu niekoľko dní po vybratí pozorujte, aby ste mali istotu, že je všetko v poriadku. Pokiaľ by sa okolo miesta prisatia objavila červená škvrna, čo najrýchlejšie navštívte lekára.

Tento stav môže sprevádzať aj horúčka, bolesť hlavy, únava alebo vyrážka.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.