Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravie začína pri chodidlách. Toto sú najlepšie SOS cviky, aby boli spokojné

reklama:
Zdravie začína pri chodidlách
Zdravie začína pri chodidlách. Toto sú najlepšie SOS cviky, aby boli spokojné Foto: www.gettyimages.com

Bolí vás chrbát, bedrá, kolená alebo napríklad krčná chrbtica? Pozrite sa na svoje chodidlá, od tých totiž bolesť často začína. A skúste im doma uľaviť cvičením a automasážou. Bude z toho ťažiť celé telo.

Na chodidlách sa prejaví všetko, keď sedíte, stojíte aj chodíte. Tiež vaša váha. A ako sa im vôbec venujete. Pritom bolesti vznikajúce zo zlej alebo úplne chýbajúcej starostlivosti o chodidlá by vás nemuseli trápiť. Aj niekoľkominútové cvičenie denne im dokáže urobiť dobre. Venujte sa chodidlám a budete pozerať, aké zázraky sa začnú diať.

Podľa tohto videa sa naučíte správne chodiť:

Zložitý aparát

Chodidlá patria medzi najzložitejšie časti ľudského tela. A tiež medzi tie najpreťažovanejšie. Každé chodidlo tvorí 26 kostí, 33 kĺbov, 19 svalov a 107 väzov. Ak pridáme priečnu a pozdĺžnu klenbu a nespočet nervových zakončení (vďaka ktorým sú extrémne citlivé na dotyk), dostaneme základňu celého tela. Chodidlá nesú jeho váhu, odráža sa v nich jeho stav. A na druhú stranu aj ony ovplyvňujú jeho nastavenie. Pretože deformity chodidiel sa odrážajú v ďalšom (zlom) nastavení členkov, kolien, bedier. Problémy sa tak môžu reťaziť vyššie a vyššie, až ku krčnej chrbtici.

Málo svižnej chôdze a kilá navyše sa na chodidlách tiež negatívne prejavia. Klenba sa začne rúcať, chodidlá sa oploštia, prípadne sa pridajú problémy s vbočeným palcom, príliš vysokým priehlavkom, pätovou ostrohou… Následne so zle nastaveným členkom a tak ďalej.

Správnou chôdzou tak nielen posilňujete svaly, ale nastavujete správne kĺby, rovnáte sa a celú kostru rozpohybovávate. Ako bonus spevníte problematické partie, či už sa jedná o zadok, alebo brucho, pretože sa pri nich zapoja svaly hlbokého stabilizačného systému.

Domáce kúpele

Doprajte si domáci Kneippov chodník. Stačí nájsť dve nádoby, do ktorých sa zmestia vaše chodidlá. Jednu naplníte teplou vodou, druhou studenou. Chodidlá ponoríte najskôr na dlhšiu dobu do teplej vody, potom ich presuniete na malú chvíľku do studenej a tento postup niekoľkokrát opakujete. Procedúru zakončite studenou vodou. Chodidlá dobre osušte, premasírujte a navlečte si ponožky, aby nohy boli v teple.

Zaobstarať si môžete aj senzorický koberec. Ten si ľahko a lacno vyrobíte sami. Nájdite rohožku alebo kus koberca s nízkym vlasom a naň nalepte kamienky, povrazy, drievka… Kreativite sa medze nekladú.

SOS cviky

Prevencia vbočeného palca: Nastavte si ‚malú nohu‘ a medzi palec a ukazovák si dajte malú loptičku (hopík alebo gumu v tvare loptičky, ktorú kúpite v papiernictve, vonku potom môžete vziať na pomoc príhodný kamienok) tak, aby sa prstce oddialili (ako sa správne hovorí prstom na nohách) a palec smeroval rovno dopredu. Je to úžasný cvik proti vbočenému palcu, ktorého efekt pocítite už po malej chvíľke.

Aktivácia a prekrvenie plosky s hopíkom: Hopík si dajte doprostred plosky, dopredu pod kĺbmi prstov. Nechajte chodidlo, aby ho celé pohltilo, vytvorte tlak a chvíľu vydržte. Pokračujte pod samotný stred chodidla. Chvíľu vydržte a pocítite, ako sa prekrvuje celé telo. Posuňte hopík pred pätu a opäť chvíľu vydržte. Následne ho dajte ešte aj priamo pod pätu samotnú. Nakoniec nadvihnite chodidlo, nechajte loptičku z chodidla spadnúť a len jemne ním ešte plosku premasírujte.

Prsty ako vejár: Položte palec správne v pretiahnutí chodidla, zdvihnite ostatné prsty a zoširoka ich rozprestrite ako do vejára. Každý položte zvlášť, pekne od seba. Niekoľkokrát zopakujte a potom to vyskúšajte opačne – od malíčka smerom k palcu.

Motýlik pre ľahké nohy: Masážna podložka v tvare motýľa s akupresúrnymi výstupkami je skvelým pomocníkom pre zdravé chodidlá. Stačí na nej chvíľku postáť (napríklad ráno pri čistení zubov). Aktivuje krvný aj lymfatický obeh, pomôže nastavenie kĺbov (od členkov cez kolená, bedrá a vyššie), aktiváciu svalov hlbokého stabilizačného systému …, skrátka celé telo naštartuje.

Sám sebe masérom

Prepleťte si prsty protiľahlej ruky a nohy a prsty ruky zaseknite čo najhlbšie. Zatlačte prsty proti chodidlu, vydržte tak chvíľu a potom zatlačte prsty proti ruke. Druhou rukou môžete držať chodidlo za pätu a skúste ho predĺžiť a potom skrátiť. Nakoniec do seba zaklesnuté prsty zviňte akoby v pästičku a po chvíli povoľte. Celé chodidlo potom uvoľnite krúžením členku.

A nakoniec si urobte automasáž, ideálne večer a po kúpeli. Môžete začať krúžením prstov a potom jemne prejsť na plôšku – od kĺbov prstov cez stred chodidla až po pätu môžete jemnými krúživými pohybmi bruškom palca premasírovať každý centimeter. Keď ucítite bod, ktorý vyžaduje väčšiu pozornosť, zatlačte naň na pár sekúnd a potom stlačenie povoľte. Palcom je možné nakoniec stláčať aj boky chodidiel a pätu.

Automasáž krásne zregeneruje chodidlá, dosť možno budete jej pozitívne účinky pociťovať aj na ďalších častiach tela a rozhodne sa príjemne upokojíte.

Zdroj: časopis Kondice, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.