Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdriemnete si počas dňa? Je to príznakom zdravia, nie lenivosti!

reklama:
Zdriemnete si počas dňa? Je to príznakom zdravia, nie lenivosti!
Zdriemnete si počas dňa? Je to príznakom zdravia, nie lenivosti! Foto: www.gettyimages.com

Oddýchnuť si cez deň nejakých 20-30 minút, a dobiť si tak baterky je výborný nápad!

Možno si radi popoludní zdriemnete. Spánok vás jednoducho premôže a nedokážete s tým nič robiť. A možno si pripadáte previnilo, že vám nestačí len spanie v noci, a možno si dokonca nadávate do leňochov. Hocikto má túto situáciu za problém, premýšľa, ako cvičiť alebo zmeniť jedálniček, aby mu energia vydržala. Pravda je však taká, že sa nie je za čo hubovať.

Vedci z Americkej národnej nadácie pre spánok odporúčajú počas dňa si niekoľkokrát na 20-30 minút zdriemnuť. Zvyšuje to podľa nich koncentráciu aj výkon.

Robíte si starosti, že zvyk denného spánku vám naruší spanie v noci? Netrápte sa tým. Vedci došli k názoru, že existujú tri typy denného spánku:

Prvý typ je plánovaný spánok, kedy nečakáte, kým vás spánok prekvapí.

Druhý typ je spánok výnimočný. To sú prípady, keď náhle pocítite ťažkú únavu a ospalosť a je vám jasné, že než budete ďalej plniť svoje povinnosti, jednoducho sa musíte prespať.

Posledným typom spánku je spánok navyknutý. Snažíte sa cez deň odpočívať v približne jednu a tú istú dobu.

Naša rada znie – pokúste sa denný spánok plánovať. Má to množstvo výhod. Výsledky výskumu cirkadiánneho rytmu potvrdzujú, že človek má podporovať normálny chod svojich biologických hodín.

Návyk na denný spánok v približne rovnakom čase je užitočný pre celý organizmus. Okrem iného pomáha s udržaním hormonálnej rovnováhy, normalizuje telesnú teplotu a metabolizmus. Navyše posilňuje imunitný systém.

K zmenám energetickej hladiny dochádza u každého v inú dobu. Väčšina ľudí sa však zhoduje v názore, že potrebujú odpočinok niekedy medzi 13. a 15. hodinou. Je teda úplne na mieste si popoludní zdriemnuť. Ak odpočívate v tomto čase, predídete narušeniu nočného spánku.

Pokiaľ aj po svojom dennom odpočinku pociťujete silnú únavu a nemyslí vám to, robíte zrejme niečo zle.

Tipy ako zvýšiť prospešnosť denného spánku:

Nastavte si budík, aby ste sa budili v rovnakom čase.

V miestnosti musí byť úplné ticho, bez zaliehajúcich zvukov. Čo najviac ju zatemnite.

Pohodlne sa uvelebte poležiačky alebo v polosede. Prikryte sa.

Spánok nemá byť dlhší ako pol hodiny. Tak sa vyhnete takzvanej spánkovej inercii, čo je stav určitej zmätenosti a spomalenosti. Snažte sa, aby ste sa v čase po prebudení nemuseli hneď niekam ponáhľať.

Pred spaním aj po ňom je dobré vypiť pohár vody s citrónovou šťavou a medom.

Spočiatku nie je tak celkom jednoduché privyknúť zmenám v oblasti spánku. Aby si človek vytvoril nový návyk a prispôsobili sa mu aj jeho biologické hodiny, je v priemere treba tridsať dní.

Zaujímavé výsledky mal výskum, ktorý vykonala NASA. Zúčastnili sa ho kozmonauti a vojenskí piloti. Zistilo sa, že štyridsaťminútový denný spánok podstatným spôsobom – o 34 percent – zvýšil ich výkon. A koncentráciu zdvihol o celých sto percent! Všetci menej chybovali, čím klesalo riziko nešťastných náhod.

Výsledky dodatočného výskumu potom ukázali, že nedostatok spánku môže spôsobovať emočné problémy. Ľudia majú väčší sklon k mimoriadne ostrým reakciám, pretože prehliadajú a vnútorne hromadia emócie. Nedostatok spánku sa môže prejaviť aj na reči. Celková aktivita, úroveň energie a síl budú oveľa slabšie, než by mohli byť.

Z toho vyplýva, že pokiaľ budete pravidelne počas dňa odpočívať, bude pre vás oveľa jednoduchšie uvedomovať si, zvládať a porozumieť svojim emóciám a pocitom. Z dlhodobého hľadiska je to záruka psychického zdravia a jasnej mysle.

Naozaj sa nemusíte obviňovať pre zvyk denného spánku. Naopak je dobré si taký zvyk vypestovať, pokiaľ človek chce byť po celý deň nabitý energiou a má starostlivosť o svoje zdravie. Zdriemnuť si počas dňa, a dobiť si tak batérie, je skrátka výborný nápad!

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. januára 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.