Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

11 tipov, ako uľaviť bábätku od bolesti bruška

reklama:
11 tipov, ako uľaviť bábätku od bolesti bruška
11 tipov, ako uľaviť bábätku od bolesti bruška Foto: www.gettyimages.com

Bolesť bruška u bábätka nie je nič neobvyklé a príčinou býva najčastejšie novorodenecká kolika a prdíky. Môže ísť ale aj o oveľa závažnejší problém. Preto by sme bolenie bruška u bábätka nemali podceniť. Ako spoznať, kedy vyhľadať lekára a kedy sa to dá zvládnuť doma?

Čo spôsobuje najčastejšie bolenie bruška u bábätka? U novorodencov a dojčiat sa obvykle jedná o nadúvanie alebo takzvané koliky. Je to veľmi častý jav, ktorý po čase odznie – spravidla do troch mesiacov. Prdíky sa objavujú u dojčených detí, keď mamička urobí diétnu chybu. Ide o občasné bolesti bruška. Naproti tomu kolika sa objavuje pravidelne, najčastejšie v neskorých večerných hodinách a bábätko potrápi aj niekoľko hodín.

Čo na bolesť bruška u bábätka

Čo na bolesť bruška u novorodenca? Existuje mnoho spôsobov, ako nadúvanie zmierniť a bábätku uľaviť.

  • 1. Bábätkám, ktoré trpia na bolesti bruška – koliky alebo prdíky, je vhodné podávať probiotiká, ktoré zaistia prirodzenú črevnú mikroflóru. Medzi najznámejšie patria BioGaia, Biopron Baby, Laktobacílky Baby a iné.
    2. Okrem probiotík môžete vyskúšať aj kvapôčky proti nadúvaniu – napríklad Espumisan pre deti, BabyCalm, Enticon a ďalšie.
    3. Bábätku uľavíte častým pokladaním na bruško a tiež cvičením s nožičkami.
    4. Vhodné sú aj dojčenské masáže. Bruško masírujeme olejčekom proti smeru hodinových ručičiek. Nielenže to pomôže od nadúvania, ale má to na bábätko veľmi upokojujúce účinky.
    5. Vyskúšať môžete aj teplý kúpeľ, ktorý vášmu dieťatku urobí dobre aj od bolenia bruška.
    6. Odchod vetríkov podporíte rektálnou rúrkou alebo zasunutím teplomera do konečníka.
    7. Proti dojčenskej kolike aj na bežné prdíky pomáha aj teplý obklad. V drogérii alebo v lekárni môžete zakúpiť špeciálne nahrievacie vankúšiky pre bábätká.
    8. Niektoré mamičky nedajú dopustiť na feniklový čaj. Dojčiace mamičky ho môžu popíjať so svojimi dieťatkami. Fenikel totiž skvele pôsobí proti nadúvaniu.
    9. Úľavu môže priniesť aj nosenie v šatke alebo ergonomickom nosidle.
    10. Lekári tiež často odporúčajú nosiť dojčatá v polohe na tigrika – bruškom na ruke. Aj táto poloha môže pomôcť na boľavé bruško. Rovnako ako správanie v klbku.
    11. Aspoň 30 minút po kŕmení neklaďte dojčatá do postieľky.

Každé bábätko je iné

Na každé bábätko pôsobí niečo iné. Je určite vhodné vyskúšať, čo sa dá. Aspoň malé zmiernenie boľavého bruška prinesie veľkú úľavu nielen bábätku, ale aj vám. Je dôležité sledovať, čo bábätku robí dobre. Na druhú stranu je ale potrebné počítať s tým, že aj napriek všetkej snahe sa koliky alebo prdíkov nemusíte úplne zbaviť. Vedzte ale, že je to stav dočasný.

Ako spoznať, že bábätko bolí bruško

To, že bábätko bolí bruško, spoznáte ľahko. Dieťatko plače, krúti sa, dvíha nožičky, zatína päste a červenie v tvári.

Najčastejším dôvodom, prečo dojčatá v prvom pol roku života bolí bruško, je novorodenecká kolika alebo prdíky.

Prdíky alebo zarazené vetry u bábätka spoznáte podľa toho, že občas plače a krútia sa, ale nie je to pravidelné. Nadúvanie väčšinou spôsobí diétna chyba dojčiacej mamičky – obvykle nadúvavé potraviny, ktorým sa treba v prvých mesiacoch po pôrode vyvarovať.
Naproti tomu novorodenecká kolika sa prejavuje neutíšiteľným niekoľkohodinovým plačom, ktorý sa pravidelne opakuje – obvykle každý deň približne v rovnakom čase. Najčastejšie vo večerných a nočných hodinách. Novorodenecké koliky obvykle samy od seba zmiznú po treťom až šiestom mesiaci.

Kedy prestane bruško bolieť

Rodičia sa ale nemusia obávať. Na otázku „Kedy prestane bábätko bolieť bruško“ nie je síce jednoznačná odpoveď, ale v prevažnej väčšine je to práve okolo štvrtého mesiaca. Pretože tejto kolike sa tiež hovorí „trojmesačná“.

Väčšina rodičov sa zhoduje na tom, že so zavedením príkrmov sa novorodenecké koliky zmiernia. Bolesti bruška ale potom môžu spôsobiť niektoré nadúvajúce potraviny ako napríklad hrášok. Je teda dôležité zavádzať jednotlivé druhy príkrmov opatrne a postupne.

Ako predísť bolestiam

Novorodeneckej kolike sa nemožno priamo vyhnúť. Ale pri dodržiavaní určitých opatrení je možné bolesť bruška u bábätka aspoň trochu zmierniť.
Ako na to:

Dojčiace mamičky by sa mali zamerať na svoj jedálniček a vyvarovať sa nadúvajúcich potravín. Pokiaľ je bábätko na umelej výžive, potom je vhodné zvoliť antikolikové fľaštičky a tiež sa poradiť s lekárom o vhodnom výbere dojčenského mlieka.
Častým vinníkom boľavého bruška u bábätka býva vitamín D – Vigantol, ktorý lekári mamičkám odporúčajú. Déčko je pre malé deti veľmi dôležité, ale je možné Vigantol vymeniť za inú značku. Skúste sa poradiť v lekárni.
Za bolesťami bruška môže stáť aj zlá technika dojčenia. S týmto problémom vám môže pomôcť laktačná poradkyňa. U nedojčených detí je zase vhodné zamerať sa na správnu techniku kŕmenia z fľaštičky. Je dôležité, aby bábätko prehltlo čo najmenej vzduchu.
Nezabúdajte dať bábätko po kŕmení odgrgnúť. Obľúbená poloha je cez rameno, kedy bábätko má hlavičku cez vaše rameno a vy ho pridržiavate rukou pod zadočkom. Odgrgnutie môže trvať aj niekoľko minút, neponáhľajte sa a dajte dieťatku čas.
Neuťahujte plienku ani oblečenie príliš tesne. Bábätko obliekajte pohodlne.

Kedy zájsť k lekárovi

Pokiaľ bábätko trápi prdíky alebo koliky, obvykle nie je nutné hneď chodiť k lekárovi. Pri dlhodobých problémoch môžete všetko konzultovať s pediatrom, ktorý vám poradí, ako koliky zmierniť. To všetko platí iba vtedy, ak je bábätko inak spokojné a prospieva. Ak sa však objavia ďalšie problémy, je vhodné návštevu lekára neodkladať.

Lekára je nutné okamžite vyhľadať v prípade, že bolesť brucha u bábätka je dôsledkom nejakého ochorenia – napríklad zápalu. Môže sa jednať o zápal slepého čreva alebo dokonca zauzlenie či nepriechodnosť čriev. V takom prípade je potrebné neodkladne odviesť dieťa do nemocnice (alebo najlepšie zavolať sanitku). Často sa jedná o náhle a silné bolesti, ktoré pretrvávajú dlhšiu dobu a objavujú sa na jednej strane.

Pokiaľ bolesť bruška sprevádza zvracanie, teplota, dieťa horšie dýcha, neje, nepije a je apatické, potom je vhodné zájsť s dieťaťom čo najskôr k pediatrovi.

Všeobecne platí, že pokiaľ si rodič nie je istý, je vždy lepšie konzultovať svoje obavy s lekárom ako niečo zanedbať. Veľmi tiež záleží na celkovom zdravotnom stave bábätka, akú má stolicu, či často a veľa vracia a ako prospieva. Lekár by potom mal pátrať po iných príčinách a nasadiť vhodnú liečbu.

Ďalšie dôvody, prečo bolí bruško

Pokiaľ nejde o zarazené vetry alebo novorodenecké koliky, je potrebné zistiť, čo konkrétne bolenie bruška u bábätka, batoľaťa alebo predškoláka vyvoláva. Príčin môže byť celý rad.
Bolenie brucha môže spôsobiť napríklad:

Reflux – často trápia deti v prvom roku života a môže spôsobovať bolenie bruška u bábätka. Prejavuje sa silným grckaním. U väčšiny malých detí sa tento problém upraví do jedného roka.
Zápcha – bábätká a malé deti, ktoré trpia zápchou majú často bolesti bruška. Pomôcť môžu probiotiká, úprava jedálnička, dostatok tekutín a pohybu.
Potravinové alergie – u detí často ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Medzi potravinové alergény ďalej patrí čokoláda, mliečne výrobky, citrusy, morské plody, orechy, potraviny obsahujúce lepok.
Črevné infekcie – napríklad črevná chrípka, salmonelóza.
Nešpecifické črevné zápaly – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
Väčšie deti môžu trpieť bolesťami spôsobenými psychickými príčinami a stresom.
Akútne bolesti brucha – patria medzi závažné ochorenia, ktoré vyžadujú pomoc lekára. Ide napríklad o črevnú nepriechodnosť alebo zápal slepého čreva.

Pokiaľ sa dieťa sťažuje na bolesti brucha a pridajú sa ďalšie problémy, vždy vyhľadajte lekára. Bolesť brucha sa môže zdať ako banalita, ale je vždy dôležité, aby zdravotný stav dieťaťa posúdil lekára a prípadne odporučil ďalšie vyšetrenie. Vhodné nie je podceniť ani črevné infekcie. U menších detí môže dôjsť ľahko k dehydratácii organizmu.

Zdroj: www.emimino.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.