Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa starať o žily, aby zostali zdravé? Pozor na horúce kúpele a saunu!

reklama:
Ako sa starať o žily, aby zostali zdravé?
Ako sa starať o žily, aby zostali zdravé? Pozor na horúce kúpele a saunu! Foto: www.freepik.com

Chronické žilové ochorenie postihuje viac ženy ako mužov, pričom príčinou býva, okrem dedičnosti, zlý životný štýl, ale aj hormonálne zmeny spôsobené napríklad tehotenstvom či užívaním antikoncepcie. Problémy sa týkajú aj mladých žien a spozornieť by ste mali už pri pocite tlaku a opuchoch nôh. Zistite, aké preventívne opatrenia môžu výrazne pomôcť.

Chronické žilové ochorenie sa v rôznych formách objavuje u viac ako polovice dospelej populácie. V prvých fázach o sebe dáva vedieť len nenápadne, najčastejšie pocitom napätia a ťažkých nôh, opuchmi počas dňa, bolestivosťou lýtok alebo nočnými kŕčmi. Ťažkosti môžete pozorovať obvykle po dlhom sedení alebo státí, počas ktorého sa tok krvi smerujúci k srdcu prirodzene spomalí a krv sa začne konať práve v žilách dolných končatín.

Za problémy môžu gény aj životný štýl

„Kŕčové žily postihujú každú tretiu ženu a každého štvrtého muža. Ich výskyt je z 80% dedičný. Pokiaľ už kŕčové žily v rodine máte, je pravdepodobné, že pokiaľ sa o seba nezačnete starať, objavia sa u vás tiež. Ich vznik samozrejme podporujú aj rizikové faktory, ako statické zaťaženie dlhým státím či sedením, nedostatok pohybu, obezita, druhé a ďalšie tehotenstvo, užívanie hormonálnych liekov s estrogénmi,“ vysvetľuje Ota Schütz, primár Žilnej kliniky.

Najčastejším impulzom na návštevu lekára sú až vzniknuté kŕčové žily, ktoré ľudia často považujú iba za kozmetický problém. Pokiaľ ale postihnutý nezmení životný štýl a nezačne problémy riešiť, môžu sa prejavy stále zhoršovať av pokročilých štádiách sa žilové ochorenie môže prejaviť trvalými opuchmi, kožnými zmenami okolo členkov alebo dokonca vredom predkolenia. Čo teda môžete pre seba urobiť, aby vaše žily zostali v dobrej kondícii?

1. Masírujte nohy

Máte sedavé zamestnanie? Nefandíte dlhým prechádzkam a všade si radšej dôjdete autom? Pri dlhodobom nedostatku pohybu krv stagnuje v žilách a trvale zvyšuje žilový tlak. Takzvaný žilový návrat treba pravidelne podporovať, a to najmä rozpohybovaním lýtkových svalov. Svojim nohám uľavíte masážou, ktorú môžete vykonávať napríklad po večernej sprche. Ako na to? Nohy masírujte jemnými krúživými pohybmi od chodidiel smerom nahor k stehnám. Na masáž použite prsty, dlane alebo aj kĺby rúk. Siahnuť môžete po niektorej z masážnych pomôcok, ako je napríklad masážny valček s hrbolčekmi.

2. Horúci kúpeľ nahraďte sprchou

Pokiaľ si chcete zachovať žilový systém v dobrej kondícii, vyvarujte sa častých a dlhých horúcich kúpeľov. V horúčave totiž dochádza k dočasnému rozšíreniu ciev a žíl a krv sa potom viac zmestí práve v dolných končatinách. Doprajte si radšej rýchlu sprchu, pričom na záver ešte osprchujte nohy chladnejšou vodou, aby ste krv rozprúdili. Vysoké teploty skrátka zdraviu žíl neprospievajú, preto, ak trpíte na kŕčové žily či metličky, a to aj v počiatočných štádiách, vyvarujte sa tiež častých návštev sauny.

3. Doprajte si lymfatickú masáž

Účinnou metódou v prevencii a terapii žilovej nedostatočnosti je prístrojová lymfodrenáž. Prebieha tak, že pacient leží oblečený v špeciálnych nohaviciach s až 24 komorami. Tie sa postupne od špičiek po pás napĺňajú vzduchom a „stláčajú“ svaly spôsobom, že vytláčajú lymfu aj krv smerom k srdcu. „Prístrojová lymfodrenáž zvyšuje cirkuláciu lymfy a zlepšuje odtok krvi, čo pôsobí preventívne proti vzniku kŕčových žíl aj ako zamedzenie ďalšieho prehlbovania existujúcich kŕčových žíl a metličiek. Ľudia sa obvykle mylne domnievajú, že je lymfodrenáž na kŕčové žily nevhodná, ale pri moderných prístrojoch, ktoré majú zabudovaný program priamo na kŕčové žily, je tomu naopak,“ uvádza Iva Bílková, hlavná fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Desatoro starostlivosti o žily podľa odborníkov zo Žilnej poradne (zilniporadna.cz)

  • Pohybujte nohami pri všetkých príležitostiach.
    Dávajte prednosť voľnejším odevom a pohodlnej obuvi
    Vyberte si vhodnú pohybovú aktivitu.
    Vyvarujte sa priameho pôsobenia tepla.
    Dávajte prednosť nižším teplotám.
    Noste obuv s nízkymi podpätkami.
    Pomáhajte žilovému návratu cvičením (pred spaním) v posteli.
    Noste kompresné pančuchy alebo podkolienky.
    Masírujte často svoje nohy.
    Navštevujte pravidelne praktického lekára.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. apríla 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.