Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čím suchý vzduch v miestnosti ohrozuje zdravie a krásu

reklama:
Čím suchý vzduch v miestnosti ohrozuje zdravie a krásu
Čím suchý vzduch v miestnosti ohrozuje zdravie a krásu Foto: www.gettyimages.com

Problém suchého vzduchu vo vykurovaných miestnostiach sa prihlási vždy so začiatkom vykurovacej sezóny. Rozpálené telesá ústredného kúrenia nás nielen príjemne zahrievajú, ale vysušujú aj vzduch, ktorý dýchame.

Suchý vzduch veľmi negatívne pôsobí na sliznice, na stav vlasov a kože a prehlbuje najrôznejšie alergické reakcie. Vlhkosť vzduchu v miestnosti by v zimných mesiacoch mala dosahovať 35-45% a ak sú v dome deti, potom až 50%. Pokiaľ je u vás doma tento ukazovateľ nižší, očakávajte problémy.

Zníženie pracovného výkonu, únavnosť

Čím je vzduch suchší, tým menej je v ňom kyslíka. Nedostatok kyslíka narúša základné biochemické procesy v organizme, napríklad sa negatívne odráža na látkovej výmene. V dôsledku toho sa potom aj inak zdraví ľudia začínajú sťažovať na pocity slabosti a únavu. Do ničoho sa im nechce, sú spaví, majú pocit, že majú hlavu ťažkú ako z olova. Aby sme sa podobným nepríjemnostiam vyhli, treba často miestnosti vetrať a zaobstarať si viac izbových rastlín.

Náchylnosť k infekciám

Kvôli suchému vzduchu presychajú sliznice. Pretože nemajú samoočisťovaciu schopnosť, zachytávajú sa na nich rôzne vírusy a baktérie. Akútna vírusová infekcia potom môže prepuknúť veľmi ľahko. Tiež sliznica očí presychá, čo rozhodne nesvedčí ľuďom s kontaktnými šošovkami. Nezabúdajte zvlhčovať sliznice špeciálnymi sprejmi.

Alergické reakcie

Suchý vzduch v miestnosti spôsobuje, že alergény sa neusadzujú, ale akoby visí v suchom vzduchu, a ľahko sa tak presúvajú po byte. Alergénom môže byť obyčajný prach, srsť domácich zvierat aj rastlinné peľ. To, čo mimo vykurovacej sezóny problémy nespôsobovalo, sa teraz môže stať výrazným zdrojom problémov. Vo vykurovacej sezóne musíme častejšie voliť „mokré upratovanie“, stierať a umývať podlahy aj všetky povrchy.

Suchosť pokožky

Problém, ktorý si všíma mnoho žien, je mimoriadna suchosť pleti a pokožky vôbec. Zvlhčujúce prostriedky je teda potrebné používať častejšie. Vhodné sú v tomto prípade prírodné oleje: jojobový, rakytníkový a na vlasy repkový. Tvár si častejšie striekajte termálnou alebo minerálnou vodou a aplikujte zvlhčujúce masky. To pleť uchráni pred vysychaním.

Stály pocit smädu

Pokiaľ si nestrážime pitný režim, hrozí nám dehydratácia. V miestnosti so suchým vzduchom to platí mnohonásobne. Mali by sme teda častejšie piť, najlepšie obyčajnú čistú vodu. Suchý vzduch by nás mohol priviesť až k poruchám funkcie obličiek, ktoré nedostatkom tekutín extrémne trpia.

Presychanie bytu..?

Je to pravda. Suchý vzduch poškodzuje aj bytové zariadenie. Napríklad parkety v ňom veľmi rýchlo strácajú pôvodný vzhľad, rovnako ako nábytok a ďalšie drevené povrchy. Objavujú sa rôzne prasklinky, predmety sa zosychajú, sadajú si, môžu sa zmeniť aj ich rozmery.

Zvlhčovač vzduchu je asi najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako udržať vlhkosť v miestnosti v správnej rovnováhe. Kontrolovať ju môžeme vlhkomerom. Pomáha aj akvárium alebo domáce fontánky, rovnako ako izbové rastliny.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.