Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dehydratácia u detí: Koľko tekutín potrebujú vaše deti denne piť?

reklama:
Dehydratácia u detí
Dehydratácia u detí: Koľko tekutín potrebujú vaše deti denne piť? Foto: www.freepik.com

Zistiť, ako správne zavodňovať deti počas letných mesiacov, môže byť pre rodičov výzvou. V tomto článku objasníme, koľko by malé aj väčšie deti piť tekutín denne, aby sa predišlo dehydratácii a podporilo ich zdravé fungovanie.

Pravidelný pitný režim je kľúčový, obzvlášť keď teploty stúpajú. Mnoho rodičov však nevie, aké množstvo tekutín by ich deti mali denne prijať. Aj keď voda samo o sebe neprináša energiu, jej dostatok je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu.

Tekutiny tvoria až 80 % hmotnosti novorodencov a tento podiel klesá s vekom; u dospelých predstavuje okolo 70 %. Majú nezastupiteľnú úlohu v mnohých telesných procesoch, napríklad podporujú metabolizmus, pomáhajú pri trávení a regulujú telesnú teplotu prostredníctvom potenia.

Deťom je potrebné viac tekutín v pomere k ich telesnej hmotnosti oproti dospelým, pričom ich denná potreba sa líši podľa veku a váhy. K malým deťom a batoľatám, ktoré sú veľmi aktívne, sa odporúča 1,5 až 2 litre tekutín denne, zatiaľ čo školáci by mali piť približne rovnaké množstvo. Je dôležité, že okrem vody by mali deti piť aj neperlivú vodu, domáce ovocné šťavy a neosladené čaje.

Pre rodičov je kľúčové vytvoriť u detí zdravý pitný režim od malička a naučiť ich, že voda je lepšia alternatíva než sladené nápoje. Ideálne je, aby deti videli piť vodu aj svojich rodičov, čo ich motivuje napodobňovať ich správanie.

A ako ich to naučiť?

Dieťa sa musí učiť piť odmalička, spočiatku sa učí napodobňovaním, takže mamičky by mali ísť dieťaťu vzorom a piť pred ním, prichystať peknú fľašu alebo hrnček, ktorý musí mať dieťa na očiach, aby sa mohlo napiť samo.
Počas dňa by malo mať dieťa na dohľad vodu. Pokiaľ sa nenapije samo, jemne ho upozorníme, že by sa mohlo napiť.
Rozdeľte dávku pitia na celý deň tak, aby dieťa pilo sústavne, ale nie veľké množstvo naraz.
Podávajte dieťaťu pitie aj na jedenie, nie však veľké množstvo, to by mohlo spôsobiť stav plnosti a dieťa by zase nechcelo jesť.
Školákom pribaľte každý deň na desiatu aj fľašu s vhodnou tekutinou.

Vhodné tekutiny

neperlivá stolová voda
voda z vodovodu alebo vlastnej studne s potvrdenou zdravotnou nezávadnosťou
domáci ovocný sirup, dostatočne zriedený vodou
ovocné čaje, ktoré nie je nutné vďaka ich chuti príliš zladiť
čaj osladený napr. medom alebo ovocným sirupom
100% ovocné džúsy riedené stolovou vodou v pomere aspoň 1:1.

Dôležitá je správna teplota nápoja, ktorý dieťaťu podávame. Všeobecne platí, že by mali byť primerane teplé (cca 20-25 °C). Vychladené alebo naopak veľmi horúce nápoje nie sú pre organizmus príliš vhodné – telo sa môže s výrazným tepelným rozdielom horšie vyrovnávať. Neodporúča sa ani pitie chladených nápojov v lete a horúcich nápojov v zime.

Nevhodné tekutiny

sladké malinovky
veľké množstvo minerálnej vody
silne koncentrovaný čierny čaj
ovocné džúsy, nektáre a ovocné šťavy
bylinkové čaje
coca cola

Možno to vyzerá zložito, ale verte, že malé deti sa rýchlo učia a pokiaľ budú mať vzory rodičov už od malinka, naučia sa pitnému režimu veľmi rýchlo.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.