Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najpoužívanejšie korenie dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch

reklama:
Najpoužívanejšie korenie dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch
Najpoužívanejšie korenie dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch Foto: www.freepik.com

Korenie, respektíve bylinky, ktoré obvykle používame na dochutenie jedál, má aj mnoho ďalších predností. Rovnako ako iné liečivé rastliny sa výborne hodí na zvládanie rôznych zdravotných problémov. Najznámejšie bylinky a ich lety preverené účinky sú určite skvelé, preto by sme vás radi naučili, ako si vyrobiť lieky priamo vo vlastnej kuchyni.

Bobkový list

Ak máte kašeľ alebo ak ste vo veľkom strese, skúste túto bylinku použiť ako vykurovadlo. V nehorľavej miske zapáľte jeden veľký bobkový list. Nechajte ho tleť asi 10 minút a na ten čas opustite miestnosť. Keď sa do priestoru vrátite, ihneď pocítite účinky. Vôňa bobkového listu pôsobí silne antistresovo a rozprúdi vašu aktivitu. Látky, ktoré bobkový list pri spaľovaní uvoľňuje, pomáhajú na upokojenie a relaxáciu, ale nemusíte sa báť, útlm organizmu nenavodí.
A keď si z korenia pripravíte sirup, pôsobí na kašeľ dokonca ešte lepšie ako tradičný a obľúbený sirup skorocelový.

Príprava sirupu

Budete potrebovať:

10 bobkových listov
šťavu z jedného citróna
7 lyžíc cukru
250 ml vody

Bobkové lístky vložte do vody a varte asi 15 minút, potom ich sceďte cez sitko. Získanú tekutinu opäť uveďte do varu, rozpustite v nej cukor a ešte krátko povarte. Následne pridajte šťavu z citróna a znova nechajte prejsť varom. Potom už len prelejte do pohára, ktorý ihneď zaviečkujete a otočíte hore dnom.
Na liečbu kašľa užívajte 1 čajovú lyžičku sirupu 3× denne. Sirup skladujte v chladničke a po otvorení používajte maximálne 14 dní.

Majoránka

Asi najpoužívanejšie korenie – majoránka – je určite výborné napríklad do zemiakových plavidiel. Ale dokáže zázraky aj pri liečbe nádchy či drobných poranení. Môžete si vyrobiť olej či masť, ktoré potom využijete najrôznejším zdraviu prospešným spôsobom.

Príprava masti

Budete potrebovať:

3 polievkové lyžice sušenej majoránky
1 lyžicu nesoleného masla
1 lyžicu akéhokoľvek vína

Použite uzatvárateľný pohárik, nasypte doň majorán a zalejte ho vínom. Potom nádobku zaviečkujte, dôkladne pretrepte a nechajte stáť do druhého dňa. Následne obsah pohára prelejte do kastrólika, ten dajte do vodného kúpeľa a pridajte maslo. Všetko mierne zahrievajte asi ½ hodiny. Potom kastrólik z vodného kúpeľa vyberte a horúcu zmes preceďte cez gázu. Zlejte späť do uzatvárateľnej nádobky a skladujte v chladničke. Vydrží vám 2 až 4 týždne.
Pripravená mastička je neoceniteľným pomocníkom pri liečbe nádchy, stačí, keď si ju niekoľkokrát denne budete mazať pod nosné dierky a na čelné dutiny. Skvele pôsobí aj pri problémoch s plynatosťou u detí i dospelých, v tomto prípade ju mažte na brucho okolo pupku.

Bazalka

Ďalším často používaným korením je bazalka, kráľovná kožných problémov. Ak vás trápi akné, pripravte si pleťovú masku z rozdrvených lístkov bazalky a kvapky citrónovej šťavy. Masku rozotrite na tvár a nechajte pôsobiť zhruba 10 minút. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov aplikujte 3× týždenne.

Pokiaľ vás trápia iné problémy s pleťou, rada je až banálna. Na postihnuté miesto jednoducho na 5 minút „prilepnite“ čerstvý, ľahko navlhčený voňavý bazalkový lístok.

Rozmarín

Rozmarín má neuveriteľné množstvo pozitívnych účinkov na naše telo. Jeho blahodárne vlastnosti napríklad zlepšujú trávenie, pôsobia proti nadúvaniu, upokojujú, pomáhajú proti únave či zvyšujú krvný tlak. Celkovo podporuje prekrvenie končatín, pôsobí proti prechladnutiu, zápalom, uľahčuje otehotnenie, podporuje činnosť pečene a posilňuje pamäť. Rozmarín je veľmi dobrý ako korenie, ale ako čaj by vám zaručene nechutil. Preto si urobte rozmarínové víno.

Príprava liečivého vína

Budete potrebovať:

75 gramov rozmarínu
1 liter kvalitného bieleho vína

Rozmarín nechajte vo víne lúhovať 1 týždeň. Pohár musí byť dôkladne uzavretý. Po dobe lúhovania víno sceďte a skladujte ho v dobre utesnenej nádobe a v chlade.
Rozmarínové víno popíjajte v množstve maximálne ½ decilitra denne, nejde o víno ako také, ale o liek.

Tymian

Tymian vám pomôže pri prechladnutí, a to opäť vďaka masti, ktorú si z neho vyrobíte. Príprava je skutočne jednoduchá. Tymianová mastička je obľúbená hlavne u mamičiek malých detí, pretože si dokáže poradiť s neduhmi, ktoré práve deti trápia najčastejšie. Kašeľ, prechladnutie ani štiepance od hmyzu nie sú pre túto masť žiadny problém. Dospelým potom skvele 1 vrecúško sušeného tymiánu.

Príprava masti

Budete potrebovať:

1 vrecko sušeného tymiánu
5 polievkových lyžíc bambuckého masla

Najprv maslo zvoľna rozpustite vo vodnom kúpeli. Do neho potom pridajte tymián a všetko prehrievajte asi 20 minút. Po odstavení z platne nechajte stáť v chlade do druhého dňa. Ďalší deň zmes znova prehrejte a ešte teplú preceďte cez gázu rovno do vybranej nádobky. Skladujte v chlade a suchu.
Mastička sa obvykle aplikuje 2× denne na boľavé alebo poštípané miesta. Podľa aktuálnych problémov ju môžete mazať pod nos, na brucho, hrudník, chrbát a krk alebo na postihnuté kĺby či štiepance.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. apríla 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.