Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pravidlá zdravej večere. Čo a kedy večerať, aby sme si udržali formu a boli zdraví?

reklama:
Pravidlá zdravej večere. Čo a kedy večerať, aby sme si udržali formu a boli zdraví?
Pravidlá zdravej večere. Čo a kedy večerať, aby sme si udržali formu a boli zdraví? Foto: www.freepik.com

Čo a kedy večerať, aby sme si udržali formu, nepoškodili líniu a boli zdraví.

Pravidlá zdravej večere:

1. Čas

Výživoví odborníci rozhodne neodporúčajú, aby sme v rámci snahy o zníženie hmotnosti úplne vynechávali večeru. Ľudia na diéte si často lámu hlavu čo a kedy večerať. Veľmi rozšírené je mylné presvedčenie, že po 17. hodine už by človek nemal jesť vôbec. To je z výživového hľadiska úplný nezmysel. Večerať by sme mali asi tak 3-4 hodiny pred spaním. Takže ak chodíte spať o polnoci, môžete si pokojne ešte o ôsmej večer dať napríklad Skyr alebo biely jogurt. Prázdny žalúdok rozhodne pevnosti spánku nepridá.

2. Potraviny

najčastejšou otázkou samozrejme je, čo si na večeru dať. Večera by mala byť energeticky menej výdatná ako obed a ľahko stráviteľná. Mala by obsahovať kvalitné bielkoviny, zdravé tuky aj určité množstvo sacharidov. Opäť sa vyhneme krajnostiam – napríklad odporúčaniam vynechávať všetky prílohy aj pečivo. Ideálnym riešením je zeleninový šalát, v ktorom bude napríklad šošovica, kuskus alebo cestoviny. Ak nie sú jeho súčasťou, doplníme zeleninovú večeru kúskom celozrnného pečiva. Bielkoviny dodajú kuracie alebo rybie mäso, syry alebo vajcia. Vhodnú teplú večeru predstavujú ryby, kura alebo iné chudé mäso so zeleninou a malým množstvom prílohy. Vynikajúcim variantom sú polievky.

3. Ovocie sa na večeru nehodí

Ovocie obsahuje veľa sacharidov a mali by sme ich konzumovať predovšetkým dopoludnia. Napríklad banány, ktoré sú energeticky veľmi výdatné, sú úplne nevhodné. Trávenie sacharidov narúša spánok a energia z nich získaná sa v drvivej väčšine ukladá v podobe tukových zásob.

4. Sladkosti rozhodne NIE

Hoci sa to zdá zjavné, je to často porušované pravidlo. V súvislosti s blížiacimi sa Vianocami treba znova pripomenúť, že sladkosti by vôbec nemali byť súčasťou večerného jedálnička. Nielen kvôli enormnej dávke cukru, ale aj pre vysoký obsah tukov. Všetka energia, ktorú tak telo získa, sa ukladá ako tuková zásoba. Navyše trávenie sladkostí všeobecne a klasické vianočné pečivo zvlášť telo veľmi zaťažuje a bráni kvalitnému spánku.

5. Jedzte už popoludní

Zvlášť pokiaľ trpíte záchvatmi priamo žravého hladu vo večerných hodinách, mali by ste venovať patričnú pozornosť a starostlivosť aj výdatnejšej popoludňajšej desiate. Tá by vám mala pomôcť a ochrániť vás pred nezvládnuteľným apetítom a vyjedaním chladničky vo večerných hodinách.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.