Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slnečné lúče a pokožka: Ako predchádzať a liečiť slnečnú alergiu

reklama:
Ako predchádzať a liečiť slnečnú alergiu
Slnečné lúče a pokožka: Ako predchádzať a liečiť slnečnú alergiu Foto: www.freepik.com

S príchodom prvých jarých lúčov, ktoré naberajú na intenzite, sa môže u detí aj dospelých objaviť nepríjemná vyrážka od od žihľavky až po svrbiaci ekzém alebo bolestivé pľuzgiere. V tomto článku vám poradíme, ako riešiť vzniknutú vyrážku a ako jej predísť v budúcnosti. Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam spojeným so slnečnou alergiou a užívať si jar a leto bez obáv?

S príchodom prvých jarných lúčov, ktoré začínajú byť intenzívnejšie, sa môže na pokožke niektorých detí i dospelých objaviť nepríjemná vyrážka. Táto vyrážka môže nadobudnúť rôzne podoby – od žihľavky, cez svrbiaci ekzém, až po bolestivé pľuzgiere. Ponúkame vám rady, ako na takéto situácie reagovať a ako im v budúcnosti predchádzať.

Krásne počasie, slnko a teploty lákajú po dlhej zime každého von. No okrem unavených nôh a nezabudnuteľných zážitkov si môžete priniesť domov aj nepríjemné svrbenie kože v dôsledku slnečnej alergie. Táto vyrážka môže vypuknúť už po prvom intenzívnejšom slnení a predstavuje prehnanú reakciu imunitného systému.

Slnečná vyrážka sa najčastejšie objavuje na jar alebo na začiatku leta, keď telo nie je po dlhej zime zvyknuté na slnečné lúče. Preto je dôležité začať s opaľovaním a pobytom na slnku postupne a detskú pokožku pravidelne natierať ochrannými krémami a zakrývať odhalené časti tela, ktoré budete postupne odhaľovať. Čo však robiť, ak sa vyrážka predsa len objaví a dieťa trpí nepríjemným svrbením?

Ako spoznať slnečnú alergiu

Spočiatku sa na tele objavia svrbiace červené fľaky, ktoré sa v priebehu niekoľkých hodín premenia na pupienky pripomínajúce žihľavku. Môžu však prerásť aj do svrbiaceho ekzému a v najhoršom prípade aj do silne bolestivých pľuzgierov. Najčastejšie ich nájdete na krku, ramenách, rukách, nohách alebo aj na bruchu. Tvár obvykle nie je postihnutá, keďže je slnku vystavená po celý rok.

Čo robiť, keď to svrbí

Keď sa u dieťaťa objaví vyrážka, nie je to pre neho príjemné. Citlivejšie deti sa môžu začať škrabať, čo pokožke určite neprospieva a spôsobuje ďalšie zranenia. Uľavte im preto od nepríjemných pocitov chladením pokožky studenými obkladmi, potieraním jogurtom alebo tvarohom či studeným čiernym čajom. Ak máte doma prípravok s panthenolom, neváhajte ho použiť. Ak sa však dieťa neprestane škrabať, neustále plače alebo sa mu objavia vlhké pľuzgiere, návštevu pediatra neodkladajte.

Vylúčte inú príčinu

Je tiež potrebné zvážiť, či nemôže mať vyrážka inú príčinu. Preto dieťa najprv umyte ľahkou vodou, aby ste z neho odstránili zvyšky opaľovacieho krému, a až potom pokožku ošetrujte. Môže ísť o alergiu na opaľovací prípravok, ktorým ho pre istotu na chvíľu nemažte. Zamyslite sa, či dieťa v daný deň nezjedlo niečo nezvyčajné, alebo neprišlo do kontaktu so zvieratami, nemáte novú aviváž a podobne. Takisto ho pre istotu zmerajte, či nemá teplotu. Sledujte aj ďalšie príznaky, aby ste vylúčili detské choroby, ktoré sa môžu prejavovať vyrážkou, napríklad pätú a šiestu chorobu, ktoré sú vysoko nákazlivé.

Ako predchádzať slnečnej alergii

Aby si telo po dlhej zime znovu zvyklo na slnečné lúče, je potrebné pokožku doslova otužovať. Pre deti platí, že by mali hrať skôr v tieni ako na priamom slnku, a to obzvlášť, ak ide o prvý slnečný deň. Citlivá a tenká detská pokožka sa môže nielen rýchlo spáliť, ale môže aj prehnane zareagovať a nepríjemná svrbiaca vyrážka je na svete. Preto nechajte dieťa spočiatku na slniečku len 15 až 20 minút a pri dlhšom pobyte mu radšej niečo prehoďte cez odhalené časti tela, alebo sa s ním presuňte na tieňové miesto.

Dajte tiež pozor na pravidelnú ochranu detskej pokožky kvalitným opaľovacím krémom s vhodným faktorom. Pre citlivé deti jednoznačne vyberajte hypoalergénne krémy s vysokým faktorom a nechajte si poradiť v lekárni, ktorý je pre vaše dieťa najlepší.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.