Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spôsobuje takzvaná mačacia choroba skutočne neplodnosť u žien?

reklama:
Spôsobuje takzvaná mačacia choroba skutočne neplodnosť u žien?
Spôsobuje takzvaná mačacia choroba skutočne neplodnosť u žien? Foto: www.gettyimages.com

Možno ste tiež niekedy počuli o „mačacej chorobe“. Jednou z vecí, ktorá sa o nej hovorí, je, že spôsobuje neplodnosť a je nebezpečná pre nastávajúce mamičky. Pravdou je, že nielen pre nich. Nám sa k tejto téme vyjadrila gynekologička Kamila Žižková.

Ako dieťa mi moja babička pri vyrastaní na dedine hovorila, nech nesiaham na tie mačky, čo nám chodia cez záhradu, že chytím „mačaciu chorobu“ a nebudem mať deti. Chvíľu som si myslela, že si to len vymyslela, pretože ona sama mačky veľmi nemusí. Ale potom som zistila, že nie som jediná, kto o tomto ochorení počul.

Čo je to „mačacia choroba“?

Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu je toxoplazmóza, ktorej sa ľudovo hovorí „mačacia choroba“, infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Toxoplasma gondii. Ide o živočícha, ktorý pre svoj životný cyklus potrebuje definitívneho hostiteľa (tým sú mačky či mačkovité šelmy) a medzihostiteľa (tým je akýkoľvek teplokrvný stavovec, vrátane človeka).

Najčastejšie sa prenáša cez trus nakazených mačiek, s ktorým môžu ľudia prísť do kontaktu napríklad pri čistení mačkolitu. Ďalej sa bežne prenáša pri práci s kontaminovanou hlinou či pri požití ovocia alebo zeleniny, ktoré neboli poriadne umyté (napríklad z domácich záhradiek). K nákaze dochádza konkrétne požitím oocýst (vajíčok toxoplazmy, ktoré mačky 2-3 týždne po nákaze vylučujú). Okrem toho často dochádza k prenosu prostredníctvom nedostatočne tepelne upraveného mäsa, ktoré je nakazené (u zvierat medzihostiteľov, pozor by ste si mali dať najmä na králičie a baranie). Parazit sa ale môže objaviť aj v nepasterizovanom mlieku.

Podľa vyššie spomínaného servera sa u 90% ľudí choroba nijako neprejavuje. Keď sa však prejaví, pripomína chrípkové ochorenie. Jej príznaky zahŕňajú teda zvýšenú teplotu, únavu, bolesť hlavy a svalov či zdurenie lymfatických krčných uzlín.

Môže skutočne spôsobiť neplodnosť u žien?

Takzvaná mačacia choroba neplodnosť u žien spôsobiť nemôže, skutočne sa jedná o mýtus, ako nám potvrdila MUDr. Kamila Žižková. S tehotenstvom a nastávajúcimi mamičkami však choroba súvisí. „Toxoplazmóza v tehotenstve nie je nebezpečná pre nastávajúcu mamičku, ale pre jej dieťa – čím skôr v tehotenstve k nákaze dôjde, tým závažnejšie býva poškodenie plodu s rizikom potratu,“ vysvetľuje Žižková, ktorá pracuje ako gynekologička v Chomutove a sexuologička v Ústí nad Labem a ktorá okrem toho edukuje ľudí na svojom Instagrame ak tomu každý mesiac prispieva článkom na zaujímavú intímnu tému do tlačenej Marianne. Doplnila pritom, že pokiaľ dôjde k nákaze počas tehotenstva ak prenosu infekcie na plod, hovoríme o vrodenej toxoplazmóze. Narodené dieťa zvyčajne nemá žiadne príznaky. Vývojové chyby sa prejavujú s oneskorením niekoľkých rokov a zahŕňajú poškodenie zraku, škúlenie, hluchotu, psychomotorické chyby alebo epilepsiu. Toto je pritom jediný spôsob, ako sa môže toxoplazmóza preniesť z človeka na človeka. Inak nie je medzi ľuďmi infekčné.

„Toxoplazmóza v tehotenstve môže prebiehať úplne bezpríznakovo. K tomu test na toxoplazmózu nie je povinnou súčasťou tehotenského skríningu. V prípade podozrenia na akútnu infekciu je nasadená liečba, ktorá pomôže znížiť pravdepodobnosť prenosu infekcie na dieťa, po 16. týždni tehotenstva sa vykonáva vyšetrenie plodovej vody,“ približuje vyššie spomínaná gynekologička. Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu pritom majú výhodu ženy, ktoré si toxoplazmózou už prešli, napríklad v detstve, pretože už majú protilátky. Ak sa tak v čase tehotenstva s toxoplazmózou stretnú, ochorenie u nich neprepukne.

Keď k nákaze ale predsa len dôjde, existuje tu liečba. A to ako pre mamičky, tak aj pre ich potomkov. Je ale dobré strážiť zdravotný stav nastávajúcej mamičky i dieťaťa a pri podozrení (či aj bez neho) sa nechať testovať. Najvhodnejšia doba testovania je pritom v prvom trimestri alebo ešte pred počatím.

Majú sa toxoplazmózy báť aj muži?

Áno, aj muži by sa mali mať na pozore. „Prítomnosť Toxoplasma gondii v spermiách je jednou z príčin zníženej plodnosti mužov,“ upozorňuje MUDr. Kamila Žižková.

Je nutné vzdať sa mačičky v tehotenstve? A ako sa pred toxoplazmózou brániť?

Ľudový názov choroby môže byť alarmujúce a viesť k domnienke, že pokiaľ ženy chcú zdravé deti, nemali by prísť s mačkami do styku. Tak tomu však nie je. Ako je spomenuté vyššie, nákaza súvisí iba s mačacím trusom. „Ak budete dodržiavať potrebné preventívne opatrenia, môže mačička zostať členom vašej rodiny,“ píše Věra Václavíková na serveri uVeterinarky.cz. To potvrdzuje aj gynekologička Žižková.

Prevencia pred toxoplazmózou podľa Spoločnosti infekčného lekárstva Českej lekárskej spoločnosti J. E. Purkyně pritom zahŕňa nasledujúce body:

Nepožívať surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso a vnútornosti; nepiť nepasterizované mlieko;, rovnako ako nekonzumovať surovú zeleninu, ktorá nie je umytá od hliny a môže byť znečistená mačacím trusom.

Po práci so surovým mäsom si umyť ruky a všetky nástroje, vhodné je používať rukavice.

Domáce mačky nekŕmiť surovým mäsom alebo vnútornosťami, denne odstraňovať mačacie výkaly, optimálne aj v rukaviciach (pri chove mačiek v byte).

Vonkajšie prostredie, najmä detské pieskoviská, ihriská, záhrady, chrániť pred mačacími výkalmi používaním fólií alebo plachiet na zakrytie vonkajších hracích plôch.

Udržiavať riadnu hygienu pri styku so zvieratami as pôdou, ktorá môže byť znečistená mačacím trusom, či ďalšími substrátmi (záhrady, záhony, pieskovisko).

Pri práci používať predpísané ochranné pomôcky a dodržiavať zásady bezpečnosti práce.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 10. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.