Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spravte si tento kúzelný nápoj na noc a zbavte sa plesní, vírusov aj baktérií

reklama:
Spravte si tento kúzelný nápoj na noc a zbavte sa plesní, vírusov aj baktérií
Spravte si tento kúzelný nápoj na noc a zbavte sa plesní, vírusov aj baktérií Foto: www.freepik.com

Vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P, prvky vápnik, fosfor, draslík, sodík, chlór, síra, horčík, železo, kremík, mangán a iné, farbivá karotén a flavóny . Viete, ktorá potravina obsahuje všetky tieto látky? Med!

Plus materskú kašičku, peľové zrnká, rôzne aminokyseliny, organické kyseliny, bielkoviny, dextríny a oligosacharidy. Zatiaľ čo rafinovaný cukor sa rozkladá v pečeni, ktorá tak zaťažuje, jednoduché cukry obsiahnuté v mede sú vstrebávané priamo cez stenu tráviaceho traktu.

Postavenie medu v ľudovom liečiteľstve je dobre známe av podstate neotrasiteľné. Napríklad na kašeľ podľa neho platí jedine med. Je to pravda? Je to tak. Najmä na nočný kašeľ je med výborný. Na základe niekoľkých štúdií sa zistilo, že med na kašeľ účinkuje dokonca lepšie ako dextrometorfán, čo je účinná látka väčšiny sirupov proti kašľu. Aj túto skutočnosť je však potrebné ďalej skúmať, rovnako ako použitie medu čo by skvelého lieku proti nespavosti, na zlepšenie pamäti a ako prírodného afrodiziaka. Tieto účinky medu nie sú overené odbornými štúdiami.

Konzumácia medu je zakázaná iba u osôb s alergiou na včelie produkty a tiež u diabetikov – hoci tým pomáha inou cestou. Med je tak z hľadiska účinkov na ľudské zdravie dôkladne skúmanou, avšak ani zďaleka ešte dokonale preskúmanou potravinou. Je jednoznačné, že má silné antioxidačné a antibakteriálne účinky. Proti vírusom však nepôsobí, takže väčšina sezónnych respiračných ochorení pred ním bohužiaľ obstojí.

Škorica je možno stále tak trochu nedocenené korenie. Jablkový závin a lievance… Kto pomyslí na liečivé účinky? Avšak nájdu sa aj tvrdenia pripisujúce škorici pôsobeniu bezmála zázračné, najmä v spojení s medom.

Najpreskúmanejšou zložkou škorice je látka zvaná škoricový aldehyd (takzvaný cinnamaldehyd alebo (2E)-3-fenylprop-2-enal). Práve táto látka škoricu dodáva jej typickú chuť a arómu. A ako je to s liečivými účinkami? Klinické štúdie potvrdili, že škorica zmierňuje zápal. V štádiu intenzívneho výskumu sú potom výsledky niekoľkých laboratórnych štúdií, ktoré ukázali, že škorica môže spomaľovať rozvoj Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby. To isté platí o štúdiách poukazujúcich na schopnosť škorice brzdiť a zastaviť rast a delenie rakovinových buniek, ako sa to ukázalo pri laboratórnych pokusoch na zvieratách. Sľubne vyzerá vplyv škorice na inzulínovú rezistenciu. Existuje mnoho ďalších tvrdení o pozitívnych účinkoch škorice – napríklad na poruchy pozornosti a hyperaktivitu u detí (ADHD), syndróm dráždivého čreva, predmenštruačný syndróm, polycystické vaječníky a ďalšie. Zatiaľ však žiadne nebolo preukázané a neexistujú spoľahlivé zdroje, ktoré by mohli toto tvrdenie podložiť. Jednoznačne však patrí škorica k najzdravším prírodným látkam, zvlášť škorica cejlónska. Je najsilnejším antioxidantom zo všetkých známych druhov korenia.

A ako je to teda so spojením týchto dvoch potravín? Čo bolo dokázané? Ako med, tak škorica pri pravidelnej konzumácii znižujú „zlý“ cholesterol a mierne zvyšujú ten „dobrý“. Na zvieratách bolo doložené mierne zníženie tlaku. Med aj škorica sú naozaj bohatými zdrojmi antioxidantov priaznivo ovplyvňujúcich zdravie srdca. Zlepšujú prietok krvi srdcom a bránia vzniku krvných zrazenín. Znižujú tak riziko infarktu myokardu aj mozgovej mŕtvice. Med aj škorica teda priaznivo ovplyvňujú rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení. Navyše zmierňujú zápal a práve chronický zápal prispieva k vzniku chorôb srdca.

Obe potraviny majú výrazné protizápalové a antibakteriálne účinky, čo je veľmi dôležité na hojenie kožných rán. Med aplikovaný na spáleniny uľahčuje hojenie. Používa sa tiež na liečbu takzvanej diabetickej nohy, čo je jedna zo závažných komplikácií cukrovky.

Med aj škorica majú množstvo liečivých účinkov, väčšinu je však stále ešte potrebné doložiť vedeckým výskumom. Odbornými štúdiami bol doložený prínos v prevencii srdcových chorôb a liečbe zápalov. Neexistuje však žiadny podložený dôkaz o liečivých účinkoch zmesi medu so škoricou. To platí aj o zázračnom chudnutí. Používanie medu namiesto rafinovaného cukru je určite zdravšie a existujú niektoré štúdie dovozujúce, že pri chudnutí to pomáha. Neexistujú však žiadne dôkazy, že chudnúť pomáha práve zmes medu so škoricou.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.