Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Úzkostnými poruchami trpia milióny ľudí. Nepatríte medzi nich?

reklama:
Úzkostnými poruchami trpia milióny ľudí.
Úzkostnými poruchami trpia milióny ľudí. Nepatríte medzi nich? Foto: www.gettyimages.com

Máte silné a úzkosť vyvolávajúce obavy – či už z určitých dôvodov, alebo aj bez zjavnej príčiny? Okrem toho sa necítite komfortne v niektorých situáciách? Alebo tiež zažívate telesné príznaky, ako sú zrýchlená srdcová frekvencia, tlak na hrudi alebo potenie? Potom môže ísť o niektorý typ úzkostnej poruchy.

Úzkosť patrí k bežným ľudským emóciám, obvykle sa objavuje bez jednoznačnej príčiny. Naopak strach má príčinu jasnú. Pokiaľ sa úzkosť začne vyskytovať nečakane, v neadekvátnych situáciách, trvá dlho v neprimeranej intenzite, môže ísť o úzkostnú poruchu.

Rozdiel medzi úzkosťou a úzkostnou poruchou

S úzkostnými pocitmi sa aspoň raz v živote stretol každý z nás. S úzkosťou ako takou už má skúsenosť menej ľudí. O tom, čo je úzkosť, ako ju rozpoznať a čo proti nej robiť, sme už písali. Vedeli ste ale, že úzkosť nie je nič nové? Je to reakcia, ktorá už od evolúcie pomáhala človeku prežiť. Jej súčasťou bol strach, predtuchy aj obavy. Človek sa prestal sústrediť na zbytočnosti okolo a riešil skutočný problém.

Ako sa prejavuje úzkosť:

Úzkosti, ktoré však poznáme v súčasnosti my, však nemajú reálny dôvod a objavujú sa, aj keď v ohrození nie ste. Vyčerpajú vás nielen psychicky, ale aj fyzicky. Podľa niektorých štatistík sa s úzkostnými poruchami stretáva až 374 miliónov ľudí.

Úzkostná porucha vie znížiť kvalitu života a môže viesť k rozvoju ďalších porúch – duševných aj fyzických. Patria sem depresia, nespavosť, ťažkosti s trávením alebo vysoký krvný tlak. Výskyt úzkostných porúch je čiastočne ovplyvnený aj geneticky. Pokiaľ v rodine máte niekoho trpiaceho úzkostnou poruchou, je vyššie riziko vzniku ochorenia aj u vás.

Úzkosť však nepríde z ničoho nič, aspoň väčšinou. Obvykle jej predchádza náročné životné situácie, dlhodobý stres a nedostatok pokoja a odpočinku.

Ako spoznáte úzkostnú poruchu?

Osoby trpiace úzkostnou poruchou majú psychické aj fyzické príznaky. Telo reaguje nielen na skutočné, ale aj domnelé nebezpečenstvo tak, že uvoľní stresové hormóny (kortizol a adrenalín). Tieto hormóny telo pripravujú na reakciu boja alebo úteku.

Psychické príznaky:

Nespavosť,
nočné mory,
panika,
vtieravé myšlienky, ktoré neviete kontrolovať,
problémy so sústredením,
nepokoj,
strach, pocit ohrozenia.

Fyzické príznaky:

Sucho v ústach,
závraty,
motanie hlavy,
bolesť hlavy,
dýchavičnosť,
nevoľnosť či zvracanie,
potenie,
návaly tepla,
tras,
búšenie srdca,
zrýchlený tep.

Typy úzkostných porúch

Generalizovaná úzkostná porucha

Je to dlhodobý stav, keď váš život narúšajú nadmerné obavy týkajúce sa budúcnosti, zodpovednosti, zdravia, financií, ale aj rodiny. Myšlienky vedú k únave, svalovému napätiu, nevoľnostiam, bolestiam hlavy a nadmernému poteniu. Ovplyvňujú aj spánok.

Panická porucha

Panická porucha sa spája s náhlymi záchvatmi intenzívneho strachu. Stretnúť sa môžete so strachom zo smrti, zo straty sebakontroly, zo šialenstva. Môžete mať aj pocit príznakov závažnej choroby, ako je napríklad infarkt. Tento stav vyústi do panického ataku, ktorý možno chápať ako záchvat.

Obsedantne kompulzívna porucha

Dotyčná osoba má nutkavé myšlienky, ktoré sú obťažujúce a vtieravé. Dochádza k tvoreniu stereotypov, pacienti si tvoria rituály, ktoré nutkavé myšlienky môžu ľahko utlmiť, v bežnom živote sú ale obťažujúce.

Fóbia

Fóbia znamená extrémny strach z určitého zvieraťa, miesta, situácie, pocitu alebo objektu. Poznáme je viac ako 500 druhov fóbií. Medzi najčastejšie fóbie patrí agorafóbia (strach z otvorených priestorov), arachnofóbia (strach z pavúkov) či sociálna fóbia (strach zo sociálnych situácií).

Pokiaľ máte podozrenie na úzkostnú poruchu, navštívte čo najskôr lekára. Je dôležité určiť konkrétny typ úzkostných ťažkostí a začať vhodnú liečbu.

Ako sa liečia úzkostné poruchy?

Diagnostikovaná úzkostná porucha sa lieči vhodnými liekmi a psychoterapiou. Cieľom liečby nebýva úplné odstránenie príznakov, ale kvalitné fungovanie v živote. Na liečbu sa používajú:

Antidepresíva – liečba s nimi je dlhodobá, ich účinok nabieha postupne. Na začiatku liečby môže dôjsť k zhoršeniu.
Benzodiazepíny – ide o lieky s rýchlym nástupom účinku, upokojí psychické i fyzické príznaky.
Pregabalín.
Kombinácia vyššie uvedených liekov.

Psychoterapia.

Na čo by ste nemali zabúdať:

Choďte spať v rovnakom čase, v rovnakom čase aj vstávajte.
Majte dostatok času na pohyb aj odpočinok.
Nevyhýbajte sa svojim priateľom a blízkym.
Naopak sa vyhýbajte alkoholu.

Ak chcete vyskúšať aj prírodnú liečbu, možnosťou sú rastliny, ako sú medovka, valeriána, chmeľ alebo levanduľa.

Pri dlhodobom strese potrebujete doplniť hladinu horčíka. Pomôcť vám môžu aj vitamíny C a B, ďalej železo.

Zdroj: deepblue.lib.umich.edu, thelancet.com, link.springer.com, bmj.com, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.