Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyskúšajte týchto 7 spôsobov, ako zvýšiť nízky tlak a cítiť sa tak lepšie

reklama:
Vyskúšajte týchto 7 spôsobov, ako zvýšiť nízky tlak a cítiť sa tak lepšie
Vyskúšajte týchto 7 spôsobov, ako zvýšiť nízky tlak a cítiť sa tak lepšie Foto: www.freepik.com

Väčšina dostupných odporúčaní hovorí o tom, čo robiť, keď máme vysoký tlak. Veľa ľudí sa ale stretáva s opačným problémom, teda s nižšími hodnotami krvného tlaku. Bývajú to väčšinou ženy. Pre život síce nie je takým veľkým ohrozením ako ten extrémne vysoký, aj tak s ním však súvisia mnohé nepohodlie. Príkladom môže byť veľká únava, pocity na omdletie, rozostrené videnie, bolesť hlavy, celková slabosť. Čo je príčinou veľmi nízkeho tlaku a ako ho ľahko zvýšiť, aby ste sa cítili lepšie?

Čo je nízky krvný tlak

Najprv si treba uvedomiť, aká hodnota krvného tlaku je normálna. Meria sa tlak systolický, horná hranica tlakovej vlny, a tlak diastolický, ktorý odkazuje na dolnú tlakovú vlnu. Obaja sa vyjadrujú vo forme zlomku, napríklad 120/80, av jednotkách mm ortuťového stĺpca. Za normálny tlak podľa Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny považujeme hodnoty systolického tlaku 120 až 129 a diastolického 80 až 84. Vysoký normálny tlak sa pohybuje medzi 130 a 139 a 85 a 89, nasleduje mierna hypertenzia s hodnotami 140 až 199/90. krvný tlak, hypotenzia, je pri hodnotách 90/60 a nižších. Hodnoty medzi 120/80 a 90/60 sú stále považované za tlak normálny.

Príčiny nízkeho krvného tlaku

Hypotenzia môže mať niekoľko príčin. Všeobecne ide o to, že srdce nezvláda do ciev pumpovať dostatok krvi alebo sa cievy pri prietoku krvi správne nesťahujú a nedokážu udržať potrebný tlak krvi. K nízkemu krvnému tlaku vedie dehydratácia organizmu alebo krvácanie, nedostatok vitamínov a iných potrebných živín v jedálničku, zlá fyzická kondícia. Ďalšími príčinami sú prudká alergická reakcia (anafylaktický šok), nevhodná liečba kardiovaskulárnych chorôb, ochorení alebo poškodenie periférnych nervov súvisiace napríklad s roztrúsenou sklerózou. Veľmi nízky tlak majú aj ľudia s ochorením štítnej žľazy, obličiek, srdca alebo mozgu.

Ako sa prejavuje nízky krvný tlak

Mnoho ľudí má nízky krvný tlak po väčšinu života a hypotenzia ich nijako zvlášť neobmedzuje či neovplyvňuje. Nejde o chorobu a nie je nebezpečná. Rozhodne tiež nebolí, ale spôsobuje rôzne nepohodlie, niektoré aj dosť nepríjemné. Patrí medzi ne napríklad bledosť, únava, bolesti hlavy, hlava sa točí, keď vstávate, mdloby, poruchy sústredenia, studené ruky a nohy, potenie, zvonenie v ušiach, rozostrené videnie, nespavosť, rýchly tlkot srdca, prípadne krátkodobá strata vedomia, ak tlak klesne veľmi rýchlo. Tieto ťažkosti môžu zvýšiť riziko pádov a hrozí tak aj zranenie. Život ohrozujúcim akútnym stavom je šok spôsobený masívnym rýchlym poklesom tlaku.

7 tipov, čo robiť na zvýšenie nízkeho tlaku

Vyskúšajte ich a vypozorujte, ktoré budú fungovať práve vám. Potom si môžete jednotlivé možnosti rôzne kombinovať podľa aktuálnej potreby.

1. Dodržujte pitný režim

Pite dostatok čistej filtrovanej vody, ktorú prípadne môžete vylepšiť pár kvapkami citróna, bylinkových a ovocných čajov. Množstvo prispôsobte vašej váhe a tiež fyzickým aktivitám, v lete je potrebné vzhľadom na väčšie potenie piť viac. Všeobecne platí, že je optimálne vypiť denne 30 až 40 ml vody na kilogram telesnej hmotnosti a zároveň približne 1 ml vody na 1 kcal prijatej potravy. Pite aj kávu a čaj s kofeínom, ktoré dočasne zvyšujú krvný tlak stimuláciou kardiovaskulárneho systému a zvýšením srdcovej frekvencie. Myslite však na to, že káva a čierny čaj odvodňujú, preto k nim vždy pridajte pohár vody. Radšej zabudnite na alkohol, ktorý znižuje krvný tlak aj 12 hodín po vypití.

2. Nebojte sa soli

Zatiaľ čo pri vysokom krvnom tlaku je potrebné konzumáciu soli čo najviac zregulovať, pri nízkom je naopak žiaduce. Zjednodušene to funguje tak, že sodík obsiahnutý v soli prispieva k zadržiavaniu vody v tele. V dôsledku toho stúpa objem tekutín v krvnom obehu a to vedie k zvýšeniu krvného tlaku.

3. Zvýšte príjem vitamínov B9 a B12

Príliš málo vitamínu B9, teda kyseliny listovej alebo tiež folátu, a B12 vedie k určitému typu chudokrvnosti, ktorej dôsledkom je nízky krvný tlak a únava.

4. Kvalitne a pravidelne jedzte

Súčasťou prvého jedla dňa by mali byť bielkoviny, napríklad vo forme ovsených vločiek, chia semienok, syra cottage, vajec, jogurtu či mlieka. Konzumujte ľahšie a dobre stráviteľné jedlá, radšej častejšie av menších porciách. Ku každému jedlu pridajte zeleninu alebo menšie množstvo ovocia.

5. Vstávajte pomaly

Pri rannom vstávaní z postele, alebo v priebehu dňa z kresla či stoličky po dlhšom sedení, sa zdvíhajte pomaly. Z ľahu na chrbte sa najskôr otočte na bok, s pomocou paží sa pozvoľna zdvihnite do sedu, z okraja postele spustite nohy na podlahu a opäť pomaly si stúpajte.

6. Cvičte a hýbte sa

Často a pravidelne sa hýbte, aby krv v organizme neustále prúdila. V priebehu dňa sa snažte často meniť polohy pri sedení, každú pol hodinu vstaňte a urobte pár krokov. Pred presunom dopravnými prostriedkami dajte čo najčastejšie prednosť chôdzi. Choďte plávať a jazdite na bicykli. Pre akútnu pomoc skúste pochod na mieste, ktorý vám rýchlo rozprúdi krv

7. Otužujte sa

Otužovanie má priaznivý vplyv na hypotenziu a zároveň prispieva k posilneniu imunity a zlepšeniu nálady. Začnite tým, že budete pri umývaní tváre av sprche striedať studenú a teplú vodu, neskôr môžete vyskúšať aj studenú rannú sprchu.

Zdroj. www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. apríla 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.