Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 Nečakaných výhod mať skutočných priateľov

reklama:
5 Nečakaných výhod mať skutočných priateľov
5 Nečakaných výhod mať skutočných priateľov Foto:www.freepik.com

V dnešnej dobe, keď sú dospelí často pohlcení prácou a domácimi povinnosťami, sa môže zdať náročné nájsť si čas na rozširovanie sociálneho okruhu. Predsa len, priateľstvá sú kľúčom k duševnému zdraviu a celkovému pocitu šťastia. Ako teda môžete vytvárať a udržiavať priateľstvá v dospelosti a prečo by ste sa o to mali snažiť? Tento článok vám poskytne praktické tipy a zdôrazní význam sociálnych väzieb.

Myslíte si, že keď už máte rodinu, deti a súrodencov, viac ľudí vo vašom živote nepotrebujete? To by bola omyl. Negovať priateľstvá je veľká chyba. Je dôležité zvážiť, aké kroky môžete urobiť na posilnenie vašich vzťahov a kedy je čas pustiť „kamarátov“, ktorí vám už neslúžia. Počas života sa naučíte, že pochopenie významu priateľstva je nepretržitý proces.

Dopady na psychické aj fyzické zdravie:

Okrem základného aspektu, že je vždy užitočné mať na koho sa vyplakať, existujú ďalšie dôvody, prečo byť obklopený priateľmi. Kvalitní priatelia vám sú ako zrkadlo a motivujú vás stať sa lepšími ľuďmi. Podľa štúdie Harvard Medical School, sociálne väzby môžu zmierniť stres, ktorý inak poškodzuje srdce, črevnú funkciu, reguláciu inzulínu a imunitný systém.

Samota zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu, čo vedie k zvýšenému riziku úzkosti, depresie a nespavosti. Priateľstvá, naopak, môžu stimulovať produkciu oxytocínu, dopamínu a serotonínu, ktoré podporujú duševné zdravie a pocit šťastia.

Rozdiel medzi priateľom a známym:

Je známe, že jeden skutočný priateľ je viac ako desiatka známych. Ako ale spoznáte pravého priateľa? Pravý priateľ neodsudzuje a často zdieľa podobné životné hodnoty. V dôležitých momentoch môžete počítať s jeho blízkosťou a podporou. Na rozdiel od známych, s priateľmi nemusíte byť na pozore, čo poviete.

Počet priateľov je individuálny:

Ideálne by váš kruh priateľov mal zahŕňať aj vášho partnera, keďže zdravý vzťah stojí na priateľstve. Počet priateľov je veľmi individuálny a závisí na vašej energii a ochote udržiavať tieto vzťahy.

Ako nájsť priateľov? Nie je to ľahké:

Nájdenie priateľov v dospelosti môže byť výzvou. Zmeny v práci alebo rodine môžu viesť k strate starých priateľov, no je dôležité neustále rozširovať svoj sociálny kruh. Aj keď máte málo času, snažte sa nájsť spôsoby, ako sa spojiť s ostatnými – či už cez spoločné aktivity alebo krátke stretnutia.

Priateľstvá, ktoré treba pustiť:

Nie všetky vzťahy sú prospešné. Ak sa stretávate s negatívnou energiou alebo manipuláciou, je čas takéto priateľstvá ukončiť. Zdravé priateľstvá by vám mali prinášať radosť, nie stres.

Ako byť dobrým priateľom:

  1. Buďte výborný poslucháč a neprerušujte.
  2. Zachovajte pozitívny postoj v každej situácii.
  3. Ak nemáte čas na stretnutie, aspoň zavolajte alebo pošlite správu.
  4. Nebojte sa byť otvorení a ukázať svoju zraniteľnosť.
  5. Buďte spoľahliví a dôveryhodní, prioritizujte svojich priateľov aj napriek zaneprázdnenému harmonogramu.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.